Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Facebook’un Üzerinde Çalıştığı Kripto Parası Libra ABD Meclisinden Veto Yedi

Facebook’un geçtiğimiz günlerde tanıttığı kripto paras Libra’nın geliştirme sürecinin ABD yönetimi tarafından durdurulması istendi.
Facebook’un Üzerinde Çalıştığı Kripto Parası Libra ABD Meclisinden Veto Yedi
Son Güncelleme: 
Yorum

Son günlerde kripto para piyasasında Bitcoin’in yükseliş dikkat çekiyor. En çok konuşulan konulardan birisi bu olurken, diğer yandan Facebook’un geçtiğimiz günlerde tanıttığı kripto parası Libra da tüm dikkatleri üzerine toplamış durumda. Yapılan tanıtımın ardından çeşitli çevrelerden farklı görüşler dile getirilmeye devam ediyor. Facebook’un geçmişinin veri skandalları ile dolu olması, Libra’ya karşı önyargı oluşmasına neden oluyor.

Calibra cüzdanı altında geliştirilen Libra için yeni bir gelişme yaşandı. ABD’de kanun yapıcılar sosyal medya devinin üzerinde çalıştığı Libra’nın geliştirme sürecinin sona erdirilmesini istedi. Şirketin kripto parasının 2020 yılı içerisinde kullanıma sunulması beklenirken, resmi kurumlardan böyle bir talep gelmesi şaşkınlık uyandırdı.

Temsilciler Meclisinden Libra’ya Veto

Temsilciler Meclisinden Libra’ya Veto

Facebook’un kripto parası Libra’ya ABD Temsilciler Meclisi’nden kötü haber geldi. Komisyon temsilcisi Maxine Waters, geçtiğimiz günlerde Libra’ya yönelik durdurma talebinin geleceğinden söz etmişti. Bununla beraber Facebook’a Libra işlemlerini sonlandırması adına çeşitli uyarılarda bulunulduğu biliniyor. Son olarak şirkete yeni bir mektup gönderildiği belirtildi.

Mektupta Facebook’un Libra’nın gerekli denetimlerden geçmemiş olma ihtimaline yer veriliyor. Milletvekillerinin ortak mektubuna göre Libra’nın ABD’ye finansal anlamda önemli zarar vereceğine yer verilmiş. Ayrıca olması muhtemel güvenlik açıkları ile kötü niyetli kişilerin Libra yoluyla büyük zarar yaratabileceği belirtiliyor.

Facebook Sorunu Çözmek İstiyor

Facebook Sorunu Çözmek İstiyor

ABD Temsilciler Meclisi’nden gelen bu açıklamalar sonrası sosyal medya devinden açıklamalar gecikmedi. Bir şirket sözcüsü, milletvekilleri ile ortak çalışmalar yapacaklarını ve kendilerine gelen soruları yanıtlaycaklarını ifade etti. Libra’nın WhatsApp ve Instagram üzerinden kullanılabilir olması planlanıyor.

Söz konusu platformların kullanıcı kitlesi düşünüldüğünde Facebook’un kripto parasına ilgi yoğun olacaktır. Bu durum bazı endişeleri de beraberinde getiriyor. Facebook Libra için 27 farklı küresel şirket ile anlaşmalar yapmış durumda. Konuyla ilgili bir diğer açıklama ise Rusya’dan geldi.

Rusya Maliye Bakanı ekili Alexei Moiseev, Libra’yı kendi ülkelerinde yasaklamak gibi bir düşüncelerinin olmadığını söyledi. Bakan vekili kripto paraların statüsünün yabancı dövizlerden farklı olacağını belirterek, bu paralar ile mal hizmet alımına izin vermeyceklerini ifade etti. Önümüzdeki süreçte Libra’ya yönelik ne gibi hamleler yapılacak bekleyip göreceğiz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%