Yatırım yapmaya başla!

Facebook Kullanıcılarının Kişisel Verilerinin Olduğu Korumasız Veritabanı Keşfedildi

Sosyal medya platformu Facebook, veri ihlalleri ile gündeme gelmeye devam ediyor.
Facebook Kullanıcılarının Kişisel Verilerinin Olduğu Korumasız Veritabanı Keşfedildi

Son yıllarda sosyal medya kullanımı hemen herkesin ilgi duyduğu başlıca alanlardan birisi haline geldi. Dev şirketler milyonlarca kullanıcıya uygulamalarını sunuyor ve yeni özellikler geliştiriyor. Dünya genelinde en fazla kullanıcı sayısına sahip olan Facebook ise bu şirketlerin başında geliyor. Instagram ve WhatsApp’ın da sahibi olan Facebook, farklı haberler ile gündeme gelmeye devam ediyor. Özellikle son yıllarda Facebook’un yeniliklerden ziyade veri ihlalleri ile adından söz ettirdiğini söyleyebiliriz.

Cambridge Analytica başta olmak üzere sonrasında pek çok benzer durum yaşandı ve milyonlarca kullanıcının verileri sızdırıldı. Bu durum hem maddi hem de itibar olarak sosyal medya devine büyük zarar verdi. Şirket benzer olayların yaşanmaması adına yeni önlemler alıyor ancak tam anlamıyla başarılı olduğunu söylemek zor. Yapılan yeni bir siber güvenlik araştırması milyonlarca kullanıcının telefon numaralarının da yer aldığı profil bilgilerinin sızdırıldığını ortaya koydu.

Facebook’ta Milyonlarca Kişinin Verisi Sızdırıldı

Facebook’ta Milyonlarca Kişinin Verisi Sızdırıldı

ABD merkezli siber güvenlik şirketi Comparitech tarafından yapılan araştırma sosyal medya devinde milyonlarca kişiyi etkileyen bir güvenlik skandalını ortaya koydu. Araştırmayı yapan Bob Diachenko, internet ortamında herkesin erişimine açık bir veritabanı keşfetti. Bu veri tabanında 267 milyon Facebook kullanıcısının profil bilgileri yer alıyordu. Üstelik bu veriler arasında telefon numaraları da bulunuyor.

Araştırmayı yapan Diachenko, “Facebook kullanıcıları şüpheli metin mesajları için uyanık olmalılar. Gönderen adınızı veya hakkınızdaki bazı temel bilgileri bilse bile, istenmeyen iletilere kuşkuyla yaklaşın” açıklamasında bulundu. Bu verilerin SMS yolu ile çeşitli spam mesajlar ve dolandırıcılık faaliyetlerinde kullanılabileceği belirtiliyor. Bilgilerin iki hafta boyunca internet ortamında erişime açık olduğu ifade edildi.

14 Aralık’ta tespit edilen bu veritabanının ilk olarak 4 Aralık tarihinde oluşturulduğu görülüyor.
Araştırma sonrası hazırlanan raporda milyonlarca Facebook kullanıcısının isim, telefon ve hesapları ile ilişkilendirilmiş diğer platform bilgilerinin yer aldığının altı çiziliyor. Verileri sızdırılan kullanıcıların büyük bölümünün ise ABD vatandaşı olduğu belirtiliyor.

Gizlilik Ayarları ‘Herkese Açık’ Olmamalı

Gizlilik Ayarları ‘Herkese Açık’ Olmamalı

Güvenlik uzmanları kullanıcıların bu gibi durumlar ile karşı karşıya kalmaması adına gizlilik ayarlarında gerekli düzenlemeleri yapmalarını söylüyor. Bilindiği üzere Facebook’ta kullanıcılar profillerinin görünürlüğünü kendileri ayarlayabiliyor. Söz konusu veri ihlallerine maruz kalmamak adına profil gizliliğini herkese açık konumda tutulmaması gerektiği ifade ediliyor. Bu yöntem sayesinde üçüncü kişilerin profile erişim ihtimali ortadan kayboluyor.

Geçtiğimiz Eylül ayında da yine Facebook’a ait binlerce kişinin profil bilgileri herkese açık şekilde bir veritabanında tespit edilmişti. Araştırmayı yapan Diachenko, son veri ihlalinin Facebook geliştirici API’si üzerinden gerçekleşebileceğine dikkat çekiyor.

Sızdırılan verilerde herhangi bir IP adresi bulunmazken, bunların hacker forumlarında dolaştığı belirtiliyor. Or1taya çıkan veritabanına ait kişisel bilgilerin nasıl sızdırıldığı ise bilinmiyor. Facebook ise milyonlarca kişiyi etkileyen bu sızıntı sonrası henüz konuyla ilgili bir açıklama yapmadı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum