Yatırım yapmaya başla!

Facebook Kullanıcılara Takip Edilmesi için Seçenek Sunacak Özelliğini Yayınladı

Sosyal medya devi bir süredir üzerinde çalıştığı gizlilik esaslı yeni özelliğini yayınladı.
Facebook Kullanıcılara Takip Edilmesi için Seçenek Sunacak Özelliğini Yayınladı

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu Facebook, 2.5 milyarı aşkın kullanıcı tarafından kullanılıyor ve yeni özellikler kazanmaya devam ediyor. Bu denli büyük bir kitleyi yöneten şirket için kullanıcı gizliliği oldukça önemli bir hal alıyor. Geçtiğimiz yıllarda sosyal medya devi başta Cambridge Analytica olmak üzere çok sayıda veri skandalı ile gündeme geldi ve para cezaları ile karşı karşıya kaldı. Bu durum nedeniyle pek çok kişinin güvenini kaybeden sosyal medya devi itibarını geri kazanmak istiyor.

Facebook son dönemde kullanıcı gizliliğine yönelik yeni araçlara ağırlık vermeye başladı. Bu çalışmaların parçası olarak kullanıcıların gizliliğini ve takip edilmesini yöneten özellikler geliştiriliyor. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg tarafından yapılan son açıklama kullanıcıların gizliliğini sağlayacak yeni bir özelliğin duyurusu oldu. Facebook Dışı Faaliyet başlığı altında yayınlanan özellik ile kullanıcılar kendilerinin takip edilmesini engelleyebilecek.

Facebook’a Temiz Geçmiş Özelliği

Facebook’a Temiz Geçmiş Özelliği

Facebook’un patronu Mark Zuckerberg, bu özelliğin duyurusunu 2018 yılında yapmıştı. O dönem veri ihlallerinden başını kaldıramayan sosyal medya devi, kullanıcı gizliliğine yönelik yeni özelliğini yayınladı. Geliştirilen araç kullanıcıların Facebook’un kendilerini nereye kadar takip edebilmelerini yönetmelerini sağlıyor. Temiz Geçmiş adı verilen bu özellik üçüncü kaynak web sitelerinde Facebook takibinin önüne geçebiliyor. Sosyal medya devi bu özelliğini Ağustos ayında sınırlı sayıda kullanıcı üzerinde test ediyordu.

Tüm platforma yayılan bu özellik gizlilik endişesi olanlar için oldukça yararlı olacaktır. Facebook’un CEO’sunun açıklamasına göre yeni özellik şu şekilde çalışıyor. Kullanıcılar sosyal platformun dışında ziyaret ettikleri web sitelerinde Facebook tarafından halihazırda takip edilebiliyor. Şirket topladığı bu verileri kullanıcıların ilgi alanlarına önelik reklam gösterimi yapmak amacıyla kullanıyor. Geçtiğimiz günlerde Ring adı verilen bir kapı zili uygulamasının üçüncü taraf izleyiciler aracılığı ile Facebook’a veri gönderdiği ortaya çıkmıştı.

Kullanıcılar artık Facebook’un kendilerini üçüncü kaynak web sitelerinde takip edilmesini tamamen engelleyebilecek. Bu sayede kullanıcılar artık geçmişlerini manuel olarak silme ihtiyacı duymayacak. Sosyal medya devi uyarısında yeni aracın takip edilmeyi engellemek ile beraber reklamcıların bazı bilgiler ışığında yine reklam gösterimi yapabileceğinin altını çiziyor. Ancak bunu da engellemek isteyenler Reklam Ayarları bölümünden ‘Ortaklardan alınan verilere dayalı reklamlar’ seçeneğini kapatabilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum