Yatırım yapmaya başla!

Facebook Kullanıcı Verilerini Apple, Amazon gibi Devlerin de Olduğu 60 Şirketle Paylaşmış!

Facebook’un kullanıcı verilerini aralarında Apple, Samsung, Microsoft ve Amazon gibi devlerin de olduğu 60 şirketle paylaşması, gündeme bomba gibi düştü. Ayrıntılar şöyle…
Facebook Kullanıcı Verilerini Apple, Amazon gibi Devlerin de Olduğu 60 Şirketle Paylaşmış!

Cambridge Analytica skandalının patlak vermesinden bu yana epey zor günler yaşayan Facebook, yine bomba gibi bir haberle manşetlere yerleşti. Zira sosyal medya şirketinin, aralarında Apple, Samsung, Microsoft, Amazon gibi devlerin de bulunduğu 60 cihaz üreticisiyle veri paylaşımı yaptığı söylendi.

The New York Times’ın iddialarıyla birlikte tüm dünyanın dikkatini çeken haberde; Facebook’un kullanıcı verilerini bu şirketlerle 10 yıldan daha uzun bir süre boyunca paylaştığı iddia edildi. İddialara bir blog postu yayınlayarak cevap veren Facebook’un veri paylaşımını savunma şekli ise epey ilginçti.

Facebook’un ürün ortaklıkları başkan yardımcısı Ime Archibong’un imzasını taşıyan blog postunda; şirketin resmi işbirlikleri yaptığı belirtildi.

Facebook’un Kullanıcı Verilerini Paylaştığı Listede Dünya Devi Şirketlerde Bulunuyor!Buna göre; Facebook’un aralarında Microsoft, Apple gibi şirketlerin de olduğu cihaz üreticileriyle birlikte çalıştığı ve onlara özel fırsatlar sundukları doğrulandı.

Ayrıca bu şirketlerin; Facebook kullanıcılarının ilişki durumu, eğitim, din, siyasi görüş gibi bilgilerine erişebildikleri de kaydedildi. Amazon, Apple, Blackberry, HTC, Microsoft, Samsung gibi şirketlerin yer aldığı ortaklık programının 10 yıldan uzun bir süre boyunca devam ettirildiği duyuruldu.

Ancak Facebook söz konusu duyurusunda; New York Times’la aynı fikirde olmadığını, bunun Cambridge Analytica skandalına benzemediğini de ifade etti.

Facebook aKullanıcı Verilerini Cihaz Üreticileriyle PaylaşmışÇünkü Facebook’un partnerlerinin, kullanıcı izni olmadan özellikleri cihaza entegre etmedikleri belirtildi. İlaveten; uygulama programlama arayüzü anlaşmasının şirketlere kullanıcı verilerini üçüncü şirketlerle paylaşma hakkı vermediğinin de üzeri çizildi. Tüm bunların yanında Facebook’un bu ortaklıkların 22 tanesini halihazırda sonlandırdığına vurgu yapıldı.

Neticede; Facebook’un teknoloji devlerinin de içinde olduğu onlarca şirketle kullanıcı verilerini paylaşması, sosyal medya devine bir darbe daha indirdi.

Facebook Apple, Microsoft gibi Şirketlerin Olduğu Ortaklara Veri Vermiş Diğer taraftan; bu haber öncesinde gün yüzüne çıkartılan araştırma sonuçları da sosyal medya devinin kan kaybetmeye devam ettiğini göstermişti.

Nitekim ABD’li araştırma şirketi Pew’in yayınladığı sonuçlara göre ülkedeki gençlerin Facebook’tan giderek uzaklaştıklarını göstermişti. 18 yaş altındaki kesimin, % 85’inin YouTube, % 72’sinin Instagram ve %69’unun da Snapchat kullandığı belirtilmişti. Kaldı ki aylar önce çıkan haberlerde de Facebook’taki yaşlı sayısının arttığını, gençlerin Snapchat’i tercih ettiği söylenmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum