Yatırım yapmaya başla!

Facebook Kötüye Kullanımla Daha Etkin Mücadele için Kendi Güvenlik Kodlarını Kullanıma sundu

Uygunsuz içerikler ile mücadele eden Facebook, bunu daha etkin yapabilmek için güvenlik algoritmasını açık kaynak kodlu olarak geliştiricilere sundu.
Facebook Kötüye Kullanımla Daha Etkin Mücadele için Kendi Güvenlik Kodlarını Kullanıma sundu

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu Facebook, bünyesinde hem iyi hem de kötü içerikleri barındırmak durumunda kalıyor. Tüm sosyal ağlarda olduğu gibi Facebook’ta da çocuk istismarı, terör propagandası ve uygunsuz içeriklere rastlamak mümkün. Şirketin bu alanda büyük yatırımlar yaptığı ve platformunda kötüye kullanım içeren herşey ile mücadele ettiği biliniyor. Yine de tam olarak başarılı olduğunu söylemek zor.

Şirket son olarak geçtiğimiz günlerde yalan haber paylaşımı yaptığı tespit edilen Orta Doğu kaynaklı yüzlerce hesabı sildiğini duyurmuştu. Sosyal medya devi güvenliğini sağlamak üzere yapay zeka temalı pek çok yeni algoritma geliştiriyor.

İnternet ortamında pek çok zararlı içerik mevcut ve platformların kullanıcı güvenliğini sağlamak adına yeni önlemler almaya devam ediyor. Şirket geliştirdiği güvenlik algoritmalarını açık kaynak kodlu olarak GitHub üzerinden sundu. Facebook’un bu hamlesi ile hem başka platformlara destek vermek istediği hem de yeni fikirlere açık olduğu görülüyor.

Facebook Güvenlik Kodlarını Paylaştı

Facebook Güvenlik Kodlarını Paylaştı

Sosyal medya devi son yıllarda yaşanan veri skandalları sonrası güvenliğin sağlanması adına verdiği önemi artırdı. İnternette çocuk istismarı ve şiddet propagandasına rastlamak mümkün. Facebook ise bu etkenlerle daha iyi bir mücadele edilmesi için kendi geliştirdiği güvenlik kodlarını açık kaynak kodlu olarak GitHub’da yayınladı. Paylaşılan güvenlik kodlarının fotoğraf ve video denetleme teknolojileri üzerinde olduğu belirtildi.

Facebook’un mevcut güvenlik algoritmaları yapay zeka tabanlı çalışıyor ve platformda tespit edilen herhangi bir uygunsuz içerik anında fark edilip siliniyor. Kaldırılan içerikler Facebook tarafından kaydediliyor ve benzer içeriklerin tekrar ortaya çıkmasının önüne geçilmiş oluyor.

Facebook’un geliştirici platformu GitHub’da yayınladığı açık kaynaklı kodlar, PDQ ve TMK + PDQF adıyla bilinen algoritmalar. Şirket bu kodların başka teknoloji şirketleri, bireysel kullanıcılar ve yardım kuruluşları tarafından zararlı içerikler ile mücadele için kullanılabileceğini açıkladı.

Facebook: Ekstra Savunma İmkanı Sunuyoruz

Facebook: Ekstra Savunma İmkanı Sunuyoruz

Facebook son yıllarda yaşadığı güvenlik sorunları nedeniyle bu alanda yatırımlarına hız vermiş durumda. Şirketin paylaştığı güvenlik kodları ile başka platformlara da aynı desteği vermek istediği görülüyor. Yapılan açıklamadada “Kendi içerik eşleştirme teknolojisine sahip olanlar veya başkalarının teknolojisini kullananlar için ekstra bir savunma katmanı sunuyoruz. Hash paylaşım sistemlerinin birbirleriyle iletişim olması, bu sistemleri daha güçlü hâle getirecektir.” ifadelerine yer verildi.

Geçtiğimiz aylarda Yeni Zelanda’da camiye düzenlenen terör saldırısı ve bu feci olayın Facebook’ta canlı olarak yayınlanması sonrası şirketin harekete geçtiği biliniyor. Avustralya hükümeti söz konusu içerikleri kaldırmayan sosyal medya platformlarına ağır para cezaları uygulamıştı. Facebook ayrıca zararlı içeriklerin yeniden yüklenmesini engelleyecek yeni teknolojiler üzerinde çalışıyor. Bu alanda bazı üniversiteler ile işbirliği yapıldığı duyurulmuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum