Yatırım yapmaya başla!

Facebook’un iOS Yüklü Cihazlarda Gizlice Kamera Açtığı Ortaya Çıktı

Veri ihlalleri ile gündemden düşmeyen Facebook’un şimdi de iOS uygulamasında habersiz bir şekilde kamerayı kullandığı ortaya çıktı.
Facebook’un iOS Yüklü Cihazlarda Gizlice Kamera Açtığı Ortaya Çıktı

Sosyal medya uygulamaları arasında en fazla kullanıcı kitlesine sahip olan Facebook, yeni özellikleri ile adından söz ettirirken bir yandan da veri ihlalleri ile gündeme gelmeye devam ediyor. Şirket neredeyse 2 senedir başta Cambridge Analytica olmak üzere çok sayıda veri skandalı ile ortaya çıktı. Popülerlik anlamında sürekli kan kaybeden uygulamanın tüm yaşananlara rağmen dünya genelinde 2.5 milyarı aşkın kullanıcısı bulunuyor.

Masaüstü uygulaması olarak ortaya çıkan platform akıllı telefonların yaygınlaşması ile beraber iOS ve Android kullanıcılarının başlıca kullandığı sosyal mecralar arasında yerini aldı. Sosyal medya devi bu sefer iOS uygulamasında yaşanan ciddi bir hata ile gündeme geldi. Hazırlanan raporlar uygulamanın kullanıcılardan habersiz bir şekilde cihazların kamerasını açtığını gösteriyor. Söz konusu güvenlik açığının iOS 13 işletim sistemine özel olarak yaşandığı belirtiliyor.

Facebook’tan Yine Gizlilik İhlali

Facebook’tan Yine Gizlilik İhlali

Facebook’un yakın geçmişte gündeme geldiği konulara göz atıldığında veri ve gizlilik ihlalleri konusunda sabıkasının fazlasıyla kabarık olduğu söylenebilir. Son yaşanan durum iPhone ve iPad kullanıcılarını doğrudan etkiliyor. Bazı kullanıcılar cihaz kameralarının kendilerinden habersiz bir şekilde Facebook tarafından açıldığını belirtiyor. Söz konusu durum iOS 13 ile sınırlı. iOS 12’de böyle bir gizli erişimin olduğuna dair herhangi bir bilgi mevcut değil.

Bir kullanıcı telefonunu yatay konuma çevirirken Facebook’un Hikayeler uygulaması için kameranın açık olduğunu fark etti. Cihazı yeniden çeviren kullanıcı uygulama otomatik açılıyor ve karşısına Facebook’un Hikayeler kamera arayüzü geliyor. Twitter’dan yapılan paylaşımda durum net bir şekilde gözler önüne seriliyor.

Bir kullanıcının yaptığı paylaşımda ise uygulamanın hafifçe yana doğru sürüklenmesi ile beraber arka tarafta kameranın halihazırda açık olduğu görülüyor. Paylaşımı yapan kişi beş farklı iPhone modelinde bunu denediğini ve hepsinde iOS 13.2.2 sürümünün yüklü olduğunu söylüyor.

Uzmanlar durum düzelene kadar kullanıcıların ayar bölümünden kamera erişiminin kapatılmasını tavsiye ediyor. Bu işlemi yapmak için iOS’ta Ayarlar – Gizlilik – Kamera bölümünden Facebook’un erişimi devre dışı bırakılabilir.

Facebook Durumu Kabul Etti

Facebook Durumu Kabul Etti

Sosyal medya devi yapılan paylaşımlar sonrası böyle bir sorun olduğunu kabul etti. Şirketten yapılan açıklamada bunun bir hatadan kaynaklandığı ve herhangi bir gözetleme durumunun söz konusu olmadığını belirtildi. Bu hata ile herhangi bir fotoğraf ya da videonun toplanmadığını açıklayan Facebook, gerekli düzeltmenin sağlanması için Apple’a güncellemenin gönderildiğini duyurdu.

Facebook’un iOS uygulamasına yayınlanacak güncelleme ile kısa sürede bu sorun ortadan kalkacaktır. Kameranın kullanıcılardan habersiz bir şekilde arka planda açılıyor olması şüphe uyandıran bir durum. Olay veri ihlalinden ziyade sadece bir hata bile olsa Facebook ile ilgili tartışmalar yeniden alevlenebilir.

Ödeme Sistemi Facebook Pay Tanıtıldı

Ödeme Sistemi Facebook Pay Tanıtıldı

Dünyanın en büyük sosyal medya şirketlerinin başında gelen Facebook, bir süredir yeni bir ödeme platformu üzerinde çalışıyordu. Şirket kendi çatısı altındaki platformlar arasında kullanılan yeni bir ödeme sistemi geliştirdi. Facebook Pay adı verilen sistem ile Facebook, Instagram ve WhatsApp kullanıcıları tarafından erişilebilir olacak. Milyonlarca kullanıcı bu sayede arkadaşlarına para gönderebilecek ya da yapılan alışverişlere dair ödemeler yapabilecek.

Şirket açıklamasında sistemin Calibra ve Libra projelerinden tamamen bağımsız olduğunun altını çiziyor. Mevcut finansal ortaklıklar ile beraber geliştirilen Facebook Pay ilk olarak ABD’deki kullanıcılara sunulacak. Ödeme sistemini ise şu an için sadece Facebook ve Messenger üzerinden kullanmak mümkün olacak. Sistemin zaman içerisinde daha fazla kullanıcı tarafından erişilebilir olması hedefleniyor. Ödeme platformunun PayPal ve Stripe gibi bu işlemin önde gelen devleri ile uyumlu olacağı belirtiliyor.

Facebook ticaretten sorumlu başkan yardımcısı Deborah Liu yeni ödeme sistemi ile ilgili açıklamasında “Facebook Pay, uygulamalarımızda ticareti daha kullanışlı, erişilebilir ve güvenli yapmaya yönelik çalışmalarımızın bir parçası. Facebook Pay’i geliştirmeye ve uygulamalarımızı kullananlar için daha yararlı hâle getirmeye devam edeceğiz.” ifadelerine yer verdi.

Sistemin tüm uygulamalarda tam anlamıyla ne zaman faaliyete geçeceği henüz bilinmiyor. ABD dışına bu uygulamanın çıkacağı da yine bilinmeyen konular arasında. Bilindiği üzere şirket geçtiğimiz günlerde kendi kripto para projesi Libra’yı tanıtmış ve başta siyasiler olmak üzere pek çok çevreden eleştiri almıştı. Facebook Pay ise bu anlamda kamuoyu tarafından kabul görebilir bir proje olarak öne çıkıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum