Yatırım yapmaya başla!

Facebook ve Instagram’da Özel Mesajların 5 Yıldır Okunduğu Ortaya Çıktı

Veri skandalları ile gündemden düşmeyen Facebook ve Instagram'da, 5 yıldan beri Hintli bir şirket tarafından özel mesajların okunduğu belirtildi.
Facebook ve Instagram’da Özel Mesajların 5 Yıldır Okunduğu Ortaya Çıktı

Son yıllarda internet dünyasında milyonlarca kullanıcının kişisel verilerinin sızdırıldığına çok kez tanık olmuşuzdur. Sosyal medya platformları arasında da sıkça yaşanan veri skandallarında başı Facebook’un çektiğini söyleyebiliriz. Instagram ve WhatsApp ile beraber dünyanın en büyük sosyal medya şirketlerinden biri olan Facebook’un kullanıcı güvenliği halen tartışma konusu, Şirket geçtiğimiz günler kullanıcı güvenliğini artırmak adına yeni kararlar almış olmasına rağmen, gizlilik ihlalleri ile anılmaya devam ediyor.

Reuters tarafından yapılan son habere göre Facebook ve Instagram’da milyonlarca kullanıcının özel mesajlaşmalarının okunduğu ortaya çıktı. Haberde 2014 yılından itibaren kullanıcıların içeriklerini kontrol etmek amacıyla sosyal medya devi tarafından özel ekipler kurulduğu belirtildi. Bu kontroller sırasında milyonlarca kullanıcının özel mesajlaşmalarının da okunduğu ifade edildi.

Yine Facebook Yine Veri Skandalı

Yine Facebook Yine Veri Skandalı

Facebook’ta yaşanan veri skandallarının sonu gelecek gibi durmuyor. Gelen son haberlere göre kullanıcı güvenliğinin etkin bir şekilde sağlanamadığı görülüyor. Şirket 5 yıldır milyonlarca kullanıcısının platformda yaptığı tüm aktiviteleri kontrol etmek için Hindistan merkezli Wipro şirketi ile anlaşma imzalamıştı. 4 milyon dolar bedel ile yapılan anlaşma ile kurulan özel bir ekip, Facebook’ta kullanıcıların tüm gönderilerini analiz etmeye başladı.

Ancak bu gönderilerin arasında kullanıcıların özel mesajlarının da yer aldığı ortaya çıktı. Kullanıcıların resim, video, fotoğraf, durum gibi neredeyse tüm aktivitelerini inceleyen Wipro’nun 260 kişilik bir ekip ile bu işlemi gerçekleştirdiği belirtildi. Şirket yetkilileri ise yapılan çalışmada kullanıcılara gösterilecek olan içerikleri belirlenmesinin amaçlandığını ifade ediyor. Üstelik yapılan çalışma sadece Facebook ile beraber Instagram’ı da kapsıyor. Dolayısıyla Instagram’daki özel mesajların da okunduğunu söyleyebiliriz.

Yapılan anlaşma gereği sosyal medya devine yönelik çalışma bu yılın sonuna kadar sürecek. Şirket açıklamasında ısrarlar kullanıcı gizliliğinin ihlal edilmediğini vurguluyor. Platformdaki uygulamaların ve algoritmaların düzgün bir şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol etme amaçlı olduğunu belirtiyor. Ancak özel mesajlaşmaların üçüncü kişiler tarafından okunuyor olması, veri gizliliği açısından risk teşkil etmekte. Üstelik Facebook ve Instagram, bu çalışma çerçevesinde kullanıcılardan herhangi bir izin almıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum