Yatırım yapmaya başla!

Facebook ve Instagram’da Hint İnanışına Ait Bir Etiket Yanlışlıkla Engellendi

Facebook ve sahibi olduğu Instagram’da hint inanışına ait olduğu belirtilen bir etiketin engellendiği ortaya çıktı.
Facebook ve Instagram’da Hint İnanışına Ait Bir Etiket Yanlışlıkla Engellendi

Dünyanın önde gelen sosyal medya şirketi Facebook, bünyesinde bulunan Instagram ve WhatsApp ile beraber çok büyük bir kitleye ulaşıyor. Hızla büyüyen platformun arka tarafında büyük bir kontrol mekanizması bulunuyor. Bu da uygulamada kötüye kullanımın önüne geçmek amacıyla kullanılıyor. Şirket uygulamalarına yeni özellikler sunuyor ve kullanıcı deneyimini sürekli geliştiriyor.

Geçtiğimiz günlerde Facebook’a uzun zaman önce yapılmış paylaşımları yönetecek bir aracın geleceği ortaya çıkmıştı. Aynı şekilde Instagram’da sürekli yeni özelliklerin sunulduğu biliniyor. Sosyal medya devleri bu sefer farklı bir gelişme ile gündeme geldi. Bilindiği üzere Facebook, Twitter, Instagram gibi mecralarda hashtagler ile bir konuya özel takip yapılabiliyor.

Ancak Facebook ve Instagram’ın bir dini inanışa ait hashtag’i yanlışlıkla engellediği ortaya çıktı. Hindistan’daki Sihizm adlı inanca dair etiket bu engellemeden etkilendi. Kullanıcıların uyarısı sonrası Facebok bu engeli kaldırdı.

Facebook ve Instagram’da Etiket Yanlışlığı

Facebook ve Instagram’da Etiket Yanlışlığı

Sosyal medyada bir konuya ait yapılan paylaşımları takip etmek için etiketler büyük kolaylık sağlıyor. Platformlarda yer alan mevcut koruma sistemleri ise kimi zaman bazı yanlışlıklara neden olabiliyor. Facebook ve Instagram’da bir yanlışlık sonucu etiketin engellendiği ortaya çıktı. Hindistan’da bir inanış olan Sihizm’e ait #sikh etiketi sosyal medya platformları tarafından engellendi. Kullanıcıların Facebook’u bilgilendirmesinin ardından bu durumun yanlışlık sonucu olduğu ortaya çıktı.

Şirketten konuya dair yapılan açıklamada, “Sorunu araştırdık ve ekiplerimiz tarafından yanlış bir şekilde gözden geçirilen bir raporun ardından 7 Mart’ta bu etiketin yanlışlıkla engellendiğini tespit ettik” ifadelerine yer verildi. Açıklama sonrasında kısa süre içerisinde Instagram’da söz konusu etiketin kullanılabilir hale geldiği görüldü. Facebook’ta bunun gerçekleşmesi biraz daha zaman aldı.

Araştırmalarda bu etiketin 3 ay boyunca engellendiği görülüyor. Facebook ise açıklamasında süreye dair bir bilgi vermedi. Daha önce de bazı etiketlerin yanlışlık sonucu engellendiği gündeme gelmişti. Bunlardan birisi ise son dönemde ABD’nin başlıca gündem konusu haline gelen #blacklivesmatter etiketi olmuştu.

Geçtiğimiz günlerde ayrıca Instagram’da ırkçılık karşıgı paylaşımlardan bazıları spam korumasına takılmıştı.  Bugün itibarıyla söz konusu etiketler sosyal mecralarda kullanılabilir durumda.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum