Yatırım yapmaya başla!

Facebook ve Instagram Avrupa Bölgesinde Video Kalitesini Aşağı Çekti

Sosyal medya uygulamaları Facebook ve Instagram, video kalitesini Avrupa’da düşürme kararı aldı.
Facebook ve Instagram Avrupa Bölgesinde Video Kalitesini Aşağı Çekti

Tüm dünyayı etkisi altına alan Corona virüsü hayatın her alanını olumsuz etkilemeye devam ediyor. Son verilere göre salgından dolayı hayatını kaybeden insan sayısı 14.700’ü geçmiş durumda. Salgına yakalanan insan sayısı 350 bine doğru yaklaşıyor. Pek çok ülkede sokağa çıkma yasağı uygulanıyor ve insanlara evlerinden çıkmama çağrısı yapılıyor.

İnsanların evlerine kapanması ile beraber internet kullanımında da gözle görülür bir artış yaşanmasına neden oldu. Salgının merkezinin Avrupa olması ise bu özellikle bölgedeki kullanımın artmasına zemin hazırlıyor.

Dijital platformlar ise artan trafik nedeniyle hizmetlerinin aksamaması adına yeni önlemler alıyor. Geçtiğimiz günlerde Netflix, YouTube ve Apple TV+ platformları, alınan kararlar gereği görüntü kalitelerini düşürdüklerini açıklamıştı. Benzer bir hamle sosyal medya devi Facebook’tan da geldi. Facebook ve sahibi olduğu Instagram, Avrupa bölgesi için geçici olarak böyle bir kararı almış durumda.

Facebook ve Instagram da Furyaya Katıldı

Facebook ve Instagram da Furyaya Katıldı

 

Facebook ve Instagram’ın sahip oldukları kullanıcı sayısı itibarıyla dünyanın önde gelen sosyal medya platformları olduğu biliniyor İnsanların salgın nedeniyle sosyal medya uygulamalarına olan ilgisinin artması ile beraber şirketler yeni önlemler alıyor.

Hizmetlerinin aksamaması adına alınan geçici karar ile görüntü kalitesinin aşağı çekilmesi açıklandı. Facebook’un Avrupa’daki günlük ortama kullanıcı sayısının 288 milyon seviyesinde olduğu belirtiliyor. He iki uygulamada da görüntülü konuşma özelliği, bant genişliğinin daha fazla harcanmasına neden oluyor.

Şirketten konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Potansiyel internet sorunlarının önüne geçebilmek için Facebook ve Instagram uygulamalarındaki Avrupa kullanıcılarının video kalitelerini bir süreliğine azaltacağız. Yoğun internet kullanımının olduğu dönemde bant genişliği sorununu ortaklarımız ile birlikte çözmeyi taahhüt ederken, aynı zamanda Coronavirüs salgını süresince kullanıcılarımızın uygulamalarımızı sorunsuz kullanabilmesini sağlamak istiyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Bu karar ilk olarak Netflix tarafından alındı ve sonrasında diğer platformlar tarafından da uygulanmaya başladı. Salgın nedeniyle Netflix’in trafiğinde yüzde 50 oranında artış yaşandığı belirtilmişti. Şirket adına konuşan bir sözcü, “Avrupa genelinde 30 gün boyunca bitrate’leri düşürme kararı aldık. Bu kararın Avrupa ağlarındaki trafiği yüzde 25 azaltacağını tahmin ediyoruz. Bununla birlikte tüm kullanıcılarımıza yüksek kalitede servis sunmaya devam edeceğiz” diye konuşmuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum