Yatırım yapmaya başla!

Facebook ve Instagram’ın 18 Yaş Altı Kullanıcılara Kısıtlamalar Getireceği İddia Edildi

Facebook ve Instagram’ın önümüzdeki yıldan itibaren çocuk kullanıcılara cinsellik içeren paylaşımları yasaklayacağı iddia edildi.
Facebook ve Instagram’ın 18 Yaş Altı Kullanıcılara Kısıtlamalar Getireceği İddia Edildi

Facebook ve bünyesi altında bulunan popüler sosyal medya ağı Instagram her geçen gün daha fazla kullanıcıya ulaşmaya devam ediyor. Şirket iki uygulaması ile beraber çok büyük bir kullanıcı kitlesini elinde tutuyor. Sosyal medya uygulamalarını her yaş kitlesinden kullanıcı kullanıyor.

Özellikle küçük yaş grubu için bu uygulamaların içeriklerini daha özenli bir şekilde kontrol etmesi gerekiyor. Sosyal medyada son dönemde artan kötüye kullanım, şiddet ve cinsellik temalı içerikler küçük yaş kitlesine ait kullanıcıyı olumsuz etkiliyor.

Bu durumda yaşanan artış nedeniyle Facebook ve Instagram’ın önümüzdeki yıldan itibaren kısıtlayıcı kararlar alacağı belirtiliyor. Sosyal medya devinin 18 yaş altı kullanıcılar için cinsel içerikli paylaşımları kısıtlayacağı belirtiliyor. Kısıtlamalar sadece içerikler ile sınırlı olmayacak ve reklamları da kapsayacak. Yeni kurallar 2020’nin ilk aylarından itibaren uygulamaya konacak.

Cinsellik İçeren Paylaşımlar Kısıtlanıyor

Cinsellik İçeren Paylaşımlar Kısıtlanıyor

Sosyal medya uygulamalarında cinsellik temalı paylaşımların hızla artması küçük yaş kullanıcıların korunması adına şirketleri harekete geçirmiş durumda. Facebook, 18 yaş altındaki kullanıcılarıni cinsellik içeren paylaşımlardan korumayı amaçlıyor. Kurallara Instagram’daki küçük yaş kullanıcılar da dahil olacak. Daily Telegraph’ta yer alan habere göre 18 yaş altı kullanıcılar ilgili içeriklere ulaşamayacak. Uygulama söz konusu kullanıcılara ilgili içerikleri göstermezken, bu işlemi yapmak isteyenlere hata mesajı sunacak.

Kısıtlamalar nedeniyle kullanıcıların Facebook ve Instagram’a yalan bildirimde bulunacağı ve yaşlarını yüksek göstereceği belirtiliyor. Uzmanlar bu kuralın kullanıcıları sosyal medya şirketlerine yalan söylemeye başlamaya iteceğini tahmin ediyor. Kuralın bazı içerikler ile sınırlı olduğu belirtiliyor. Çocuğunu emziren anne ya da kanser tedavisi gibi sağlık temelli paylaşımlarda Facebook ve Instagram’da herhangi bir kısıtlamaya yer verilmeyecek.

Çocuk güvenliğini gözeten kurum NSPCC başkanı Andy Burrows gelecek olan yeni kural ile ilgili yaptığı açıklamada ‘Facebook’un, platformlarında çocuklar için uygun olmayan içerik bulunduğunun farkına varmak için adım atması iyi bir şey. Facebook zaten 18 yaşın altındaki reklamları hedefleme teknolojisine sahip, kuralın bu zamana kadar neden uygulamaya konmadığını anlayamıyoruz” diye konuştu. 2020 yılı ile beraber uygulanması beklenen yeni kuralların kullanıcı tarafında nasıl karşılanacağını önümüzdeki aylarda görme fırsatı bulacağız.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum