Yatırım yapmaya başla!

Facebook, Hesabı Olmayan Kullanıcılara Görüntülü ve Sesli Arama İmkanı Sunacak

Sosyal medya devi Facebook, kendi kullanıcısı olmayanlar için de sesli ve görüntülü arama imkanı sunmayı planlıyor.
Facebook, Hesabı Olmayan Kullanıcılara Görüntülü ve Sesli Arama İmkanı Sunacak

Dünyanın önde gelen sosyal medya ağı Facebook, son yıllarda yaşadığı veri ihlalleri nedeniyle büyük kan kaybetti. Ancak platform halen en çok kullanıcı sayısına sahip sosyal mecra olmayı sürdürüyor. Son rakamlar Facebook’un kullanıcı sayısının 2.5 milyara dayandığını gösteriyor. Şirket daha iyi bir deneyim sunmak ve geçmişin yaralarını sarmak adına yeni özellikler ile kullanıcılarının karşısına çıkmaya devam ediyor.

Popüler sosyal medya uygulaması şu sıralar beğenilerin gizlenmesine olanak sağlayan bir özellik üzerinde çalışıyor. Gelen son haber ise bu sefer Facebook’ta hesabı olmayan kişileri de ilgilendiriyor. Uygulamada en çok kullanılan özelliklerden birisi olan görüntülü arama özelliği artık Facebook kullanıcısı olmayan kişiler tarafından da kullanılır durumda olacak. Bunun için sosyal medya platformunun özelliği kullanmalarına imkan sağlayan özel bağlantılar oluşturulacak.

Facebook Dışarıdaki Kullanıcılara Açılıyor

Facebook Dışarıdaki Kullanıcılara Açılıyor

Sosyal medya devi sayısı milyarlar ile ifade edilen kullanıcı sayısına sahip. Ancak öyle görünüyor ki bu rakam Facebook için yeterli değil. Şirket hesabı olmayan kullanıcılar için de kendi özelliklerini sunmanın planlarını yapıyor. Sosyal medya uzmanı Jane Manchun Wong yaptığı araştırmalarda Facebook’un kendi kullanıcısı olmayanlar için görüntülü arama özelliğini sunmak için çalıştığını ortaya çıkardı.

Görüntülü arama özelliği Messenger üzerinden işleyecek. Hesabı olmayan kullanıcılar için özel bir arama bağlantısı oluşturulacak. Bu bağlantı ise mesajlaşma uygulaması Messenger üzerinden yaratılacak. Yeni özellik sayesinde Facebook’un görüntülü arama özelliğinden yararlanmak adına kullanıcıların internet bağlantısına sahip olması yeterli olacak.

Wong, sosyal medya devinin bu özelliğe dair geliştirme sürecinin tamamlandığını ve testlerine başlandığını belirtiyor. Bu da gösteriyor ki yolda olan özellik için çok fazla beklemek gerekmeyecek. Facebook’un bu özelliğini tüm internete açıyor olması temel bir iletişim aracı olmasının önünü açabilir.

Görüntülü Arama için Link Oluşturulacak

Görüntülü Arama için Link Oluşturulacak

Facebook’ta hesabı olmayan kullanıcılar için arama özelliğinin sunulması link oluşturulması yoluyla gerçekleşecek. Wong’un paylaştığı bilgilere göre kullanıcılar ‘Video Chat Link’ adı verilen bölümden görüntülü arama yapılmasına olanak sağlayan bir bağlantı adresi oluşturacak. Bu adresi oluşturan Facebook kullanıcısı, paylaşmak isteyen kişiye gönderecek. Karşı taraftaki kişi Facebook’a giriş yapmadan bu bağlantı yoluyla görüntülü arama gerçekleştirebilecek.

Oluşturulan bağlantı adresi tek seferlik kullanılabilecek. Görüntülü aramanın sona ermesi ile beraber bağlantı bir daha kullanılamaz hale gelecek. Son dönemde güvenlik konusunda sıkça gündeme gelen Facebook bu özelliği ile yeni bir tartışma yaratır mı bilinmez. Sosyal medya devi kendi platformunda hesabı olmayan kullanıcıların verilerini toplayabilir. Ancak önümüzdeki günlerde kullanıcı dostu yeni bir özelliğin geleceği görülüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum