Yatırım yapmaya başla!

Facebook CEO’su Zuckerberg İfade Özgürlüğünün Savaşları Engelleyeceğini Söyledi

Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, ifade özgürlüğüne yönelik çarpıcı açıklamalarda bulundu.
Facebook CEO’su Zuckerberg İfade Özgürlüğünün Savaşları Engelleyeceğini Söyledi

Facebook sahip olduğu kullanıcı sayısıyla dünyanın en büyük sosyal medya platformu olmaya devam ediyor. Uygulamayı dünya genelinde 2.5 milyarı aşkın kullanıcı mevcut ve bu sayı her geçen gün artıyor. Sosyal medya devi son dönemde başta Cambridge Analytica olmak üzere pek çok veri ihlali ile gündeme gelmiş ve aleyhine çok sayıda dava açılmıştı. Kullanıcı gizliliği konusunda tartışmalı platformun kurucusu Zuckerberg, insanların kendilerini özgürce ifade edebilmesi gerektiğini söyledi.

Facebook CEO’su Zuckerberg, Georgetown Üniversitesi’nde düzenlenen ifade özgürlüğü konulu bir panele katıldı. İnsanların düşüncelerini ifade etmekten çekinmemeleri gerektiğini söyleyen sosyal medya devinin patronu, sahi olduğu endişeleri hakkında da değerlendirmelerde bulundu.

Zuckerberg, “İnsanların, yalnızca teknoloji şirketlerinin %100 doğru dediği şeyleri söyleyebildikleri bir dünyada yaşamak istediklerini sanmıyorum” diye konuştu. Etkinlikte dikkat çeken bir diğer nokta ise geçmiş yıllarda Facebook gibi platformların olması halinde savaşların engellenebileceği ifadesi oldu.

Facebook Irak Savaşını Engelleyebilirdi

Facebook Irak Savaşını Engelleyebilirdi

Zuckerberg 2003 yılında Facebook ve benzer platformlar kurulmuş olsaydı yaşanmış olan savaşların engellenebileceğini söyledi. Sosyal medyanın eksikliği nedeniyle farklı bakış açılarına yer verilmediğini söyleyen Mark, “Eğer daha fazla insanın deneyimlerini paylaşabileceği bir ortam olsaydı, belki bu işler de farklı bir şekilde sonuçlanabilirdi” ifadelerinde bulundu.

Facebook’un kuruluş dönemlerine dair değerlendirmede bulunan Zuckerberg, “Ben üniversitedeyken, ülkemiz Irak’ta yeni bir savaşa girmişti ve kampüsümüzün havası da yaşanan olaylar nedeniyle karışıktı. Birçok insan, farklı bakış açılarını duymadan hareket ediyormuş gibi davranıyordu. Bu yıllar, herkesin kendini ifade edebilmesinin, deneyimlerinin paylaşabilmesinin, güçsüzlere güç verdiği ve toplumları zaman içinde daha iyi olmaya ittiği inancımı şekillendirdi.” diye konuştu.

Facebook’a yönelik artan baskıya dair fikirlerini söyleyen Zuckerberg, 2020’de düzenlenecek olan seçimler dolayısıyla bu baskının arttığını DeepFake tekolojisine yönelik bir politikaları olduğunu ve bunu önümüzdeki günlerde açıklayacaklarını belirtti. Trump ve Ukrayna ile olan ilişkisine yönelik reklamların kaldırılması sorusuna ise “Bu konular oldukça karmaşık. Genelde ne yapmanız gerektiği tam olarak belli değilse kendinizi daha iyi ifade etmek isteyebilirsiniz” diye cevap verdi.

Geçmiş Olaylardan Örnek Verdi

Geçmiş Olaylardan Örnek Verdi

Mark Zuckerberg’in katıldığı etkinlikte kendisine Facebook’ta sayısı her geçen gün artan sahte haber ve manipülasyonlar sorusu soruldu. Sosyal medya devinin patronu ifade özgürlüğünün herkes için olduğunu söyledi ve “Özgür ifadeden gelen ilerlemeyi istiyoruz, ancak gerginliği istemiyoruz.” diye cevap verdi.

Gerginliğin hakim olduğu ortamlarda insanların özgür ifadelerini geri çektiğini belirten Zuckerberg geçmişte yaşanan olaylardan örnekler verdi ve “Bunu Vietnam Savaşı sırasında kampüs protestolarını durdurma çabasında gördük. ABD’nin 1. Dünya Savaşı’ndaki rolü konusunda derin bir kutuplaşmış olduğu ve Yüksek Mahkeme’nin, sosyalist lider Eugene Debs’in savaş karşıtı bir konuşma yapmaktan hapse atılabileceğine karar vermesinde bu yolu gördük.”

“Şimdi başka bir kavşaktayız. Özgür ifadeyi savunmaya devam edebiliriz, onun dağınıklığını anlayabiliriz. Ancak daha fazla ilerlemeye doğru uzun yolculuğun bizi zorlayan fikirlerle yüzleşmeyi gerektirdiğine inanıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum