Yatırım yapmaya başla!

Facebook Canlı Yayınların Kontrolü için Kolluk Kuvvetlerinden Destek Alacak

Dev sosyal medya ağı Facebook, canlı yayınlarında yaşanan şiddet olaylarını önlemek adına İngiltere ve ABD’deki polis teşkilatlarından destek alacak.
Facebook Canlı Yayınların Kontrolü için Kolluk Kuvvetlerinden Destek Alacak

Sosyal medya aleminin mihenk taşı Facebook, 2.5 milyarı aşkın kullanıcısı ile dev bir platform olmaya devam ediyor. Dünyanın en büyük sosyal medya sitesi olan Facebook, uzun zamandır uygunsuz ve şiddet temalı içerikler ile mücadele ediyor. Bu içeriklerin en sık yayıldığı bölüm ise canlı yayın uygulaması olmakta. Kullanıcılar sosyal ağlarda canlı yayınlar yapıyor ve çok sayıda kişi ile gerçek zamanlı olarak etkileşime geçebiliyor.

Ancak bu durumun kötüye kullanılması sosyal ağlar için risk oluşturan bir durum. Bilindiği üzere daha önce pek çok kişi intihar anını ve düzenlediği terör eylemlerini Facebook üzerinden canlı olarak yayınlamıştı. Sosyal medya devi bu tarz içerikleri engelleyemediği ve bir süre platformunda tutmaya devam ettiği için tüm çevrelerden eleştiri yağmuruna tutulmuştu.

Facebook bu durumla mücadele etmek adına yapay zekaya yönelik büyük yatırımlar yaptı. Pek çok şiddet içerikli video otomatik olarak engelleniyor ancak tam anlamıyla başarı elde edilmiş sayılmaz. Şirket bunun için kolluk kuvvetlerinden yardım alacak.

Facebook Polisten Yardım Alacak

Facebook Polisten Yardım Alacak

Facebook canlı yayınlarda yaşanan şiddet olaylarındaki artış sonrası daha etkin mücadele etmek adına polisten destek almayı planlıyor. Sosyal medya devi bu anlamda ilk olarak ABD ve İngiltere’deki polis teşkilatları ile iş birliğine gittiğini duyurdu. Yapılacak olan iş birliği ile canlı yayınlardaki çekimler yapay zeka algoritması ile tespit edilecek ve olumsuz bir durumun saptanması anında yayın otomatik olarak durdurulacak.

Yapay zeka algoritmalarını çok daha etkin bir hale getirmek istediklerini söyleyen Facebook yetkilisi Stephaine McCourt, “Polis ile olan bu ortaklık, yapay zekâ sistemlerimizi bu olayları tanımlamak için gereken verilerle eğitmeye yardımcı olacak” diye konuştu. Sosyal medya devi bir süredir bu konuyla ilgili mücadele ediyor. Şirket kendi algoritması ile kurallara aykırı canlı yayınları kendi algoritması ile tespit etmek istedi ancak tam anlamıyla başarılı olamadı.

Facebook ürün yönetimi başkan yardımcısı Guy Rosen, daha önce kendi yöntemleri ile bu konuda başarılı olamadıklarını söyleyerek, “Elimizde yeterince veri yoktu. Sistemimize, bu tür içeriklerden büyük miktarda veri sağlamamız gerekecek. Bu olaylar nadir olduğu için bu, zor bir şey” açıklamasında bulundu.

Yaşanmış Olaylar Alınacak

Yaşanmış Olaylar Alınacak

Facebook’un yapacağı iş birliği ile ABD ve İngiltere polis teşkilatından çekilmiş silahlı görüntüleri alacağı ve bu görüntüleri yapay zeka algoritmasına dahil edeceği belirtiliyor. Gerçek yaşanmış olaylar üzerinden bu tarz canlı yayınların çok daha etkin bir şekilde tespit edilmesi planlanıyor. Konuyla ilgili bir açıklama da İngiltere’de operasyonlardan sorumlu yetkili Neil Basu’dan geldi.

Basu, Facebook ile yaptıkları iş birliği ile yaptıkları değerlendirmesinde “Facebook’un yaratmaya çalıştığı teknoloji, ateşli silah saldırılarının erken aşamalarında tespit edilmesine yardımcı olabilir ve potansiyel olarak dünya çapında polise yardım edebilir. Bir kez tanımlandığında canlı saldırı yayınını otomatik olarak durduran teknoloji, bu tür eylemlerin yüceltilmesinin ve onları yönlendiren ideolojilerin desteklenmesinin de önemli ölçüde önlenmesine yardımcı olacaktır” ifadelerine yer verdi.

ABD istihbarat servisi FBI’dan ise henüz konuyla ilgili bir açıklama gelmedi. Bilindiği üzere geçtiğimiz aylarda Yeni Zelanda’da camiye düzenlenen terör saldırısı sonrası katliam yaşanmış ve çok sayıda insan hayatını kaybetmişti. Saldırgan kan donduran bu olayı Facebook’tan canlı olarak yayınlamıştı ve görüntüler uzun süre sosyal medya platformunda durmaya devam etmişti. Benzer durumlar ile tekrar karşılaşmak istemeyen şirket, yeni önlemler almaya devam ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum