Yatırım yapmaya başla!

Facebook Instagram’dan Sonra Kendi Platformunda da Beğeni Sayılarını Gizlemeye Hazırlanıyor

Sosyal medya devi Facebook, Instagram kullanıcılarının tepkisini çeken beğeni sayılarını gizleme özelliğini kendi platformuna getirmeyi düşünüyor.
Facebook Instagram’dan Sonra Kendi Platformunda da Beğeni Sayılarını Gizlemeye Hazırlanıyor

Sosyal medya platformları geliştirdikleri özellikler ile kullanıcıların alışkanlıklarında belirleyici rol oynuyor. Facebook ve bünyesinde bulunan Instagram bu anlamda büyük paya sahip uygulamalar olarak karşımıza çıkmakta. Son yıllarda Facebook gizlilik ihlalleri nedeniyle imaj kaybına uğramış durumda. Ancak Instagram her geçen gün kullanıcı sayısını artırıyor ve son derece popüler hale geldi.

Sosyal medya kullanıcılarının büyük bölümü takipçi ve beğeni sayılarının fazla olmasına büyük önem veriyor. Facebook ise son dönemde kullanıcıların beğeni sayısından ziyade platformdaki diğer özelliklere odaklanmalarını istiyor. Bilindiği üzere sosyal medya devi geçtiğimiz günlerde Instagram için beğeni sayılarını gizleme özelliğini test etmeye başlamıştı. Ancak gelen haberler gösteriyor ki bu özellik Instagram ile sınırlı kalmayacak.

Facebook’ta Beğeniler Gizleniyor

Facebook’ta Beğeniler Gizleniyor

Sosyal medya kullanıcıları yapmış olduğu paylaşımların almış olduğu beğenilere fazlasıyla önem veriyor. Hatta bu durumun uygulamalara olan bağımlılığı artırdığına dair yapılan araştırmalar mevcut. Instagram’da beğeni sayılarının gizlendiği yeni özellik Avustralya, Brezilya, Kanada, İrlanda, İtalya, Japonya ve Yeni Zelanda’da şu günlerde test ediliyor. Önümüzdeki günlerde ise Instagram’ın tamamında beğeni sayılarının gizlenmesi bekleniyor.

Özellik ile yapılan paylaşımlarda kullanıcıların sadece kendileri beğeni sayılarını görebilecek. Ancak başka kullanıcılar yapılan beğeni sayısını öğrenemeyecek. Sosyal medya uzmanı Jane Manchun Wong, Instagram’dan sonra Facebook’ta da aynı özelliğin yolda olduğunu belirtti. Facebook’ta da yine kullanıcılar kendi paylaşımlarına gelen beğeni sayılarını görebilecek ancak başka paylaşımlardaki beğeni sayısını göremeyecek.

Şirket yetkililerinden konuyla gelen açıklamalar hep kullanıcıların gönderilere odaklanmaları yönünde. Beğeni ve yorumlardan ziyade fotoğraflara ve videolara daha çok önem verilmesini isteyen şirket, çözümü beğeni sayılarını gizlemekte bulmuş. Geçtiğimiz günlerde Instagram konuyla ilgili “Kullanıcılar beğeni sayısına odaklanmamalıdır. Fotoğraflara ve videolara odaklanmalıdır.” açıklamasında bulunmuştu.

Kullanıcı Etkileşimi Düşebilir

Kullanıcı Etkileşimi Düşebilir

Facebook beğeni sayılarını gizleme özelliğini test ediyor ancak konuyla ilgili bir de endişesi var. Şirket kullanıcıların yaptığı paylaşımlara dair etkileşim oranını düşebileceğinden yana düşünceli. Özelliğin ilk olarak sınırlı bölgelerde sunulması ise bu sebepten dolayı. Test sürecinde bu durum gözlenmez ise beğenilerin hem Facebook hem de Instagram genelinde tamamen gizlenmesi bekleniyor.

Kimi kullanıcılar için bu özellik memnuniyetle karşılanacaktır. Paylaşımlarının az beğeni alması nedeniyle kötü hissetmesi muhtemel olan kişiler artık böyle bir endişeye sahip olmayacak. Konuyla ilgili yapılan bilimsel araştırmalar sosyal medya uygulamalarında beğeni sayılarının gizlenmesi gerektiğini ortaya koyuyor. Öyle görünüyor ki Facebook’ta bu araştırmalara kulak vermiş durumda.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum