Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Facebook, Apple’ın iOS 14 ile Getirdiği Gizlilik Kurallarına Tepki Gösteriyor

Facebook, iOS 14’ün gizlilik kurallarına tepki göstermek için tam sayfa reklam yayınladı.
Facebook, Apple’ın iOS 14 ile Getirdiği Gizlilik Kurallarına Tepki Gösteriyor

Facebook dünyanın en büyük sosyal medya şirketi ve milyonlarca kullancıya ulaşıyor. Instagram ve WhatsApp ile beraber hızla büyüyen şirket, masaüstü platformların yanı sıra iOS ve Android üzerinden de kullanıcılar ile buluşuyor. Akıllı telefonların yaygınlaşması beraber mobil uygulamalar daha fazla önem kazanmaya başladı.

iOS ekosisteminin geliştiricisi Apple, rakibi Android’e göre daha katı kurallar uygulamasıyla biliniyor. Bu durum uygulama geliştiricilerin tepkisini çekmeye devam ediyor. ABD’li teknoloji devi geçtiğimiz aylarda iOS 14’ü tanıttı ve sonrasında kullanıcıların beğenisine sundu. Yeni işletim sistemi gizliliğe yönelik daha katı kurallar getiriyor.

Bu durum pek çok geliştirici gibi Facebook’un da tepkisini çekmiş durumda. Sosyal medya devi tepkisini tam sayfa gazete ilanı ile gösterdi. Sebep iOS 14 ile özelleştirilmiş reklamlar için kullanıcı verilerini toplanmasının engellenmesi olmakta.

Facebook’tan Apple’a Gizlilik Tepkisi

Facebook’tan Apple’a Gizlilik Tepkisi

Facebook’un en büyük gelir kalemlerini başında reklam gösterimleri geliyor. Şirket kullanıcı verilerini topluyor ve onların ilgi alanlarına yönelik reklam gösterimleri gerçekleştiriyor. Bu da reklamların hedefine ulaşmasını ve daha fazla gelir elde edilmesini sağlıyor. Ancak iOS 14 ile beraber Apple kullanıcılara bu özelliği engelleme imkanı tanıyor.

Gizliliğe yönelik atılan bu adımlar ile Facebook’un reklam gelirlerinde yüzde 50 oranında bir düşüş olacağı tahmin ediliyor. Buna tepki gösteren sosyal medya devi ABD’deki üç gazeteye iki tam sayfa ilan verdi. İlanda Apple’a tepki gösterildi ve özellikle küçük ölçekli işletmelerin bu durumdan olumsuz etkileneceği belirtildi.

İlanda “Apple’ın yaklaşımına ve çözümüne katılmıyoruz ancak uyum göstermekten başka seçeneğimiz yok. Yapmazsak, Facebook’u App Store’dan engelleyecekler ve bu da hizmetlerimize güvenen kişilere ve işletmelere daha fazla zarar verecektir. Bu riski büyümek için platformumuzu kullanan milyonlarca işletme adına alamayız.” ifadelerine yer verildi.

Apple Kararının Arkasında

Apple Kararının Arkasında

Sosyal medya devinin gazeteye ilan vermesi sonrası Apple’dan da durum değerlendirmesi yapıldı. Şirket aldıkları karar ile kullanıcıların verilerinin ne zaman toplanıp diğer uygulamalar ve web siteleri arasında ne zaman paylaşıldığını bilmeleri gerektiğini ve buna izin verip vermeme seçeneğinin onların elinde olduğunu belirtiyor.

iOS 14 ile beraber kullanıcılar uygulama içerisinde reklamlar üzerinde daha fazla söz sahibi olacak. Apple, uygulama içi reklamcılığı memnuniyetle karşıladığını ve izlemeyi yasaklamadığını, ancak kişiselleştirilmiş reklamcılık amacıyla kullanıcıları izlemek için uygulamaların açık kullanıcı izni almasını gerektirdiğini ve kullanıcılara daha fazla kontrol ve şeffaflık sağladığını açıkladı.

Facebook’a göre özelleştirilmiş reklamların engellenmesi sonrasında abonelik sistemlerinin devreye girmesi söz konusu olacak. Sosyal medya devi tepkili ancak iOS kullanıcılarının büyük bölümü ise alınan karardan dolayı Apple’ın arkasında olduklarını belirtiyor. Dolayıyla Apple’ın bu kararından geri adım atmayacağını söyleyebiliriz.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum