Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Facebook Aleyhine Haksız Rekabet Nedeniyle Yeni Bir Dava Açılabilir

Wall Street Journal’de yayımlanan bir makalede Facebook’un yeni bir antitröst davası ile karşı karşıya kalacağına yer verildi.
Facebook Aleyhine Haksız Rekabet Nedeniyle Yeni Bir Dava Açılabilir

Dünyanın önde gelen sosyal medya şirketleri arasında Facebook’un geldiğini söyleyebiliriz. 2.5 milyarı aşkın kullanıcısı olan platform, bünyesinde Instagram ve WhatsApp’ı da barındırıyor. Çok büyük bir kitleye ev sahipliği yapan Facebook, belirlenen kurallar çerçevesinde faaliyetlerini sürdürüyor.

Son yıllarda pek çok şirketin haksız rekabet iddiası ile hakim karşısına çıktığına tanık oluyoruz. Geçtiğimiz günlerde Apple, Google, Facebook ve Amazon’un aralarına yer aldığı teknoloji devleri haksız rekabet nedeniyle mahkemede ifade vermişti.

Facebook daha önce de ABD Başkanlık Seçimleri öncesinde kullanıcı verilerini sızdırdığı gerekçesiyle FTC tarafından 5 milyar dolar ceza ile karşı karşıya kalmıştı. Federal Ticaret Komisyonu’nun bu yıl içerisinde Facebook aleyhine bir dava daha açacağı iddia ediliyor. Wall Street Journal’de yer alan habere göre sosyal medya devi yeni bir haksız rekabet davası ile karşı karşıya kalabilir.

Facebook’a Yeni Bir Dava Açılabilir

Facebook’a Yeni Bir Dava Açılabilir

Wall Street Journal’de yer alan bir habere göre Faceobok bu yıl sonuna kadar FTC tarafından yeni bir inceleme ile karşı karşıya kalabilir. Bunun sebebi ise şirketin sosyal medyadaki konumunu haksız rekabet amacıyla kullandığı iddiası olmakta. Haberde Facebook’un diğer teknoloji şirketlerine yönelik haksız rekabet uyguladığı ve onları sindirmeye yönelik adımlar attığı iddia ediliyor. Yine de böyle bir davanın açılıp açılmayacağı kesinleşmiş değil.

Benzer bir iddia 2013 yılında Google için de ortaya atılmış ancak dava için geri adım atılmıştı. Facebook’tan konuyla ilgili yapılan açıklamada, “ABD Federal Ticaret Komisyonu’nun soruşturmasıyla işbirliği yapmaya ve ajansın sahip olabileceği soruları yanıtlamaya kararlıyız” ifadelerine yer verildi. İddialar arasında Facebook’un kendisine rakip olabilecek potansiyel firmaları satın alarak haksız rekabete neden olduğu da yer alıyor.

Sosyal medya devi ise yapmış olduğu satın almaların rekabete aykırı olmadığını savunuyor ve kullanıcı deneyimini iyileştirmek adına bu adımları attığını belirtiyor. Daha önce de şirketin Instagram ve WhatsApp’ı aynı şekilde bünyesine katması rekabet kurumları tarafından incelemeye alınmıştı. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg soruşturma kapsamında geçtiğimiz ay içerisinde diğer teknoloji şirketlerinin patronları ile beaber hakim karşısına çıkmıştı.

Eski Çalışandan Facebook’a Suçlama

Eski Çalışandan Facebook'a Suçlama
Eski Çalışandan Facebook’a Suçlama

Daha önce veri ihlalleri ile sıkça adından söz ettiren şirket bu sefer eski bir veri bilimci çalışanı tarafından suçlamalar ile karşı karşıya. Eski Facebook çalışanı Sophia Zhang tarafından hazırlanan raporda şirketin siyasi amaçlar için kullanılan devlet destekli sahte hesaplara karşı ağır davrandığına yer veriliyor.

Raporda, “Sivil dürüstlük alanında, Facebook’un kısa vadeli kararlarının büyük ölçüde ‘halkla ilişkiler’ amaçlı alındığı herkesçe bilinen bir sırdır.” ifadelerine yer veriliyor. Özellikle Hindistan, Azerbaycan gibi ülkelerde siyasi manipülasyonların Facebook tarafından yeterince araştırılmadığı belirtiliyor.

Facebook Dürüstlük Başkan Yardımcısı Guy Rosen bu konuyla ilgili, “Biz küresel olarak en acil ve zararlı tehditleri önceliyoruz, ‘sahte beğeniler’ bunlara dahil değil.” ifadeleri yer alıyor. Sızdırılan bu rapor sonrası veri bilimci Zhang’ın Facebook’tan kovuldupu ifade edildi.

 Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum