Yatırım yapmaya başla!

Facebook, ABD Seçimlerinin Sonuçlarını Ana Sayfasında Gösterecek

ABD’de seçim sonuçlarının açıklanmasına kısa zaman kala sosyal medya devi kesin sonuçları ana sayfasında duyuracağını açıkladı.
Facebook, ABD Seçimlerinin Sonuçlarını Ana Sayfasında Gösterecek

Son günlerde dünya gündeminin bir numaralı konusu olarak ABD Başkanlık Seçimleri geliyor. Mevcut başkan Donald Trump ile Demokrat Parti adayı Joe Biden seçimlerde kozlarını paylaşıyor. 3 Kasım itibarıyla ülkede oy verme süreci tamamlandı ve sayım işlemleri halen devam ediyor. Bazı eyaletlerde sayım tamamlanırken pek çok eyalette de halen devam ediyor. Seçime dair gelişmelerin en çok yer bulduğu mecraların başında sosyal medyanın geldiğini söyleyebiliriz.

Facebook, Twitter, Instagram, YouTube gibi milyonlarca kişiye ev sahipliği yapan platformlarda seçimlere dair sayısız paylaşıma rastlamak mümkün. Bu paylaşımlar arasında asılsız bilgilerin de olduğu biliniyor. Önümüzdeki saatler içerisinde sonuçların açıklanması bekleniyor ve Facebook kullanıcıların doğru bilgiye ulaşması adına yeni bir karar aldı. Şirket kendi uygulaması ve Instagram’da seçim sonuçlarını ana sayfasında göstereceğini açıkladı.

Facebook Sonuçları Göstermeye Hazırlanıyor

Facebook Sonuçları Göstermeye Hazırlanıyor

Facebook ve bünyesinde bulunan Instagram ile beraber çok geniş bir kullanıcı kitlesine ev sahipliği yapıyor. Sosyal medya devi seçim sonucunun kesinleşmesi ve medya kuruluşları tarafından paylaşılması ile beraber kendi ana sayfasında sonuçları göstereceğini açıkladı. Şirket sözcüsü Tom Reynolds, Trump ve Biden’ın paylaşımlarına da oy bilgi merkezi bağlantısı ekleyeceklerini söyledi.

Reynolds, Facebook ve Instagram’ın ana sayfasının en üst bölümünde ilgili kişiye dair ‘2020 ABD Başkanlık Seçimi’ni kazanması beklenen adaydır’ mesajını göstereceklerini ifade etti. Facebook bu bilgileri medya sektöründe önde gelen ABC News, CBS News, Fox News, NBC News, CNN ve The Associated Press gibi kurumlardan alacağını belirtiyor.

Facebook yetkilisi oy sayım işlemi sürerken pek çok asılsız paylaşımın yapıldığını ancak bunların etkileşim oranının oldukça düşük olduğunu söyledi. Reynolds sahte bilginin yayılmasını önlemek adına almış oldukları önlemlerin önemli rol oynadığını altını çizdi. Sosyal medya devi daha önce yaptığı açıklamalarda siyasi reklamları ve seçim sonuçlanmadan zafer ilan edilmesine izin vermeyeceğini belirtmişti.

Trump Destekçisi Protest Grup Yasaklandı

Trump Destekçisi Protest Grup Yasaklandı

Seçimde sayım sürecine geçilmesi ile beraber Trump ve Biden yanlısı gruplar Facebook, Twitter gibi mecralarda çok sayıda paylaşımda bulunuyor. Bu gruplardan birisi Facebook tarafından yaptırıma maruz kaldı. Seçim sonuçları henüz belirsizliğini korurken, Trump destekçisi ‘Stop the Steal’ (Hırsızlığı Durdurun) adlı grup Facebook tarafından yasaklandı.

Bu grubun yanıltıcı paylaşımlarda bulunduğu ve insanları şiddete yönlendirdiği tespit edildi. Facebook’tan yapılan açıklamada, “Seçim sürecinin meşruiyetini ortadan kaldırmak üzere örgütlenen grubun bazı üyelerinin kaygı verici şiddet çağrıları yaptığı görülmüştür.” ifadeleri yer aldı. Şirket açıklamasının devamında dezenformasyona karşı aldıkları önlemleri uygulamaya devam edeceklerini yineledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum