Yatırım yapmaya başla!

Facebook Skandala Doymuyor: 200 Milyonu Aşkın Kullanıcının Verileri Sızdırıldı

Son yıllarda Facebook’un pek çok veri skandalı ile gündeme geldiğine tanık oluyoruz. Şirket önlem aldığını açıklamasına rağmen yine benzer bir olay yaşandı ve 200 milyon kullanıcının verileri sızdırıldı.
Facebook Skandala Doymuyor: 200 Milyonu Aşkın Kullanıcının Verileri Sızdırıldı

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu Facebook, 2.5 milyar kullanıcıya ulaşmış durumda. Milyonlarca insan sosyal medya devinde paylaşımlar yapıyor ve profillerini oluştururken kişisel bilgilerine burada yer veriyor. Tabi bu durum verilerin gizliliğinin sağlanması adına soru işaretleri doğuruyor. Hele ki söz konusu mecra Facebook olunca bu tarz olayların daha fazla yaşandığına tanı oluyoruz.

Şirket geçtiğimiz yıl Cambridge Analytica olayı ile gündeme gelmişti ve ABD’de milyonlarca kullanıcının verileri sızdırılmıştı. Ülkede düzenlenen seçimlerde kullanıcıların verilerine yönelik propagandalar yapıldığı biliniyor. Sosyal medya devi bu skandal nedeniyle 5 milyar dolar para cezasına çarptırıldı.

Ancak devam eden günlerde de Facebook’un benzer veri ihlalleri ile adından söz ettirdiği biliniyor. Bunların arasına bir yenisi daha eklendi. Son yaşanan veri ihlalinde 200 milyonu aşkın kullanıcının kişisel bilgileri bir sunucuda erişilebilir olarak bulundu.

Milyonlarca Kullanıcısının Verileri Sızdırıldı

Milyonlarca Kullanıcısının Verileri Sızdırıldı

Facebook her ne kadar adını temize çıkarmak adına pek çok önlem aldığını duyursa da veri skandallarının ardı arkası kesilmiyor. Bu skandallara bir yenisi daha eklendi. İnternete açık olan bir sunucuda 210 milyon Facebook kullanıcısına dair kişisel bilgiler ortaya çıktı. Kullanıcıların büyük bölümü ABD ve Birleşik Krallık’ta bulunuyor. Sızdırılan kişisel veriler arasında kullanıcıların ID, isim, ülke, telefon numarası ve cinsiyetleri yer alıyor.

Veriler arasında 419 milyonu aşkın telefon numarasına rastlandığı belirtiliyor. Her bir telefon numarasının karşılığında bir de Facebook ID’si olduğu görülüyor. Söz konusu sunucunun Facebook ile herhangi bir bağlantısının olmadığı belirtilirken, verileri korumak adına herhangi bir şifre belirlenmemiş.

Facebook ise açıklamasında telefon numaralarının arasında kopyalanmış numaralar da olduğunu belirterek gerçekte 210 milyon kullanıcının etkilendiğini belirtiyor. Sosyal medya devi ayrıca ele geçirilen verilerin çok eski tarihli olduğunu iddia ediyor.

Facebook’a Göre Kimse Etkilenmedi

Facebook’a Göre Kimse Etkilenmedi

Facebook 200 milyonu aşkın kullanıcının verilerinin sızdırıldığını kabul ediyor. Ancak açığa çıkan verilerden hiçbir kullanıcının etkilenmediğini iddia ediyor. Ortaya çıkan verilerin eski tarihli olduğunu açıklayan Facebook, telefon numarası ile arkadaş arama özelliği ile bu verilerin toplandığını belirtiyor. Sosyal medya devi sunucunun fark edilmesi ile beraber hemen kapatıldığını açıkladı.

Şirket her ne kadar verilerin eski olduğunu belirtse de, milyonlarca kullanıcının telefon numarasının sızdırılmış olması riskli bir durum oluşturuyor. Pek çok kişinin numarasının değişmemiş olma ihtimali nedeniyle kullanıcılara bu şekilde ulaşmak mümkün olabilir. Facebook ile ilgili ortaya çıkan veri ihlali ile ilgili önümüzdeki günlerde yeni soruşturmalar açılabilir ve sosyal medya devi cezai yaptırımlar ile karşı karşıya kalabilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum