Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FaceApp Benzeri Uygulama Zao Çin’de Gizlilik Endişesi Yaratıyor

Dünyada gündem olan FaceApp sonrası benzer bir yüz değiştirme uygulaması Zao dikkatleri üzerine çekiyor. Uygulamanın izinsiz veri topladığı iddia edildi.
FaceApp Benzeri Uygulama Zao Çin’de Gizlilik Endişesi Yaratıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Akıllı telefonların yaygınlaşması ile beraber hayatımıza pek çok yeni uygulama ve platform girdi. Sosyal medya uygulamaları başta olmak üzere yapay zeka destekli pek çok araç iOS ve Android kullanıcılarına sunuluyor. Uygulamalar cihazlara yüklenmesi ile beraber kullanıcılardan verilere erişim taleplerinde buluşuyor. Bununla beraber pek çok aracın kullanıcıları izinsiz takip ettiği de daha önce sıkça ortaya çıkmıştı.

Bunlardan son döneme dair en net örnek FaceApp uygulaması olmuştu. Rusya merkezli geliştirilen uygulama kısa sürede popüler hale gelmiş ve milyonlarca kişi tarafından kullanılmıştı. Uygulama bilindiği üzere kullanıcıların fotoğrafları üzerinde değişiklikler yapan bir deepfake yazılımı içeriyor.

İnsanların yıllar sonrasına ya da geçmişe dair görüntülerini ortaya çıkaran uygulama büyük beğeni toplamış ancak bir yandan da gizlilik ihlalleri ile gündeme gelmişti. FaceApp’ın gözden düşmeye başladığı şu günlerde Çin merkezli benzer bir uygulama ortaya çıktı. ZAO adlı deepfake uygulaması kısa sürede viral haline geldi. Ancak FaceApp’ta olduğu gibi bu uygulamada da gizlilik endişesi mevcut.

FaceApp’tan Sonra Şimdi de Zao Fırtınası

FaceApp’tan Sonra Şimdi de Zao Fırtınası

Akıllı telefon kullanıcılarının son dönemde deepfake uygulamalarına olan ilgisi artarak devam ediyor. Kullanıcıların yapay zeka temelli yazılımlar yardımıyla yüzlerinin değiştirilmesi bu aralar çok popüler. Ancak insanların yüzlerinin uygulamalar ile paylaşılması veri gizliliği anlamında soru işaretleri doğuruyor. FaceApp çılgınlığından sonra şimdi de Çinli geliştiriciler tarafından yaratılan ZAO uygulaması viral oldu.

Uygulama geçtiğimiz günlerde App Store’un Çin mağazasında yayınlandı ve büyük ilgi görüyor. ZAO uygulaması ile videolar arasında yüz değiştirme yapılabiliyor. Hatta yoğun ilgi nedeniyle belirli zaman aralıkları ile sunucuların çöktüğü ve ZAO’ya erişim sağlanamadığı belirtiliyor.

Sosyal medyada #Zao hastagi ile yapılan paylaşımlar 3 günde 8 milyonu aşmış durumda. Ancak uygulamanın kullanıcı sözleşmesine yönelik yapılan incelemede gizlilik açısından risk oluşturan ifadeler göze çarpıyor.

ZAO için Veri İhlali İddiası

ZAO için Veri İhlali İddiası

Son dönemde popüler olan deepfake uygulamaları gibi ZAO da gizlilik endişesi yaratmış durumda. Uygulamanın kullanıcı sözleşmesinde fotoğrafını yükleyenlerin yüzlerinin pazarlama amacıyla satılabileceği ifadesi yer alıyor. Böyle bir maddenin yer alması uygulamayı kullananlar için büyük bir risk unsuru.

ZAO’nun geliştiricileri ise konuyla ilgili yaptıkları açıklamalarında “Gizlilikle ilgili endişeleri anlıyoruz. Geribildirimleri aldık ve dikkate almadığımız, biraz zamana ihtiyaç duyacağımız sorunları çözeceğiz” ifadelerine yer verdiler. Çin’in önde gelen mesajlaşma platformlarından WeChat ise ZAO’dan paylaşılan tüm içerikleri engellediğini duyurdu. Ülkede kısa sürede viral olan uygulama gizlilik endişelerinin ortaya çıkmasının ardından App Store’da puan kaybetmeye başladı.

Kısa süre içerisinde uygulamaya yönelik App Store’da 4 binden fazla olumsu yorum yapıldı ve derecelendirmesi 1.9 yıldıza kadar geriledi. Uygulama şu an için sadece Çin pazarında kullanımda ve diğer pazarlarda yer almıyor. Öyle görünüyor ki kısa sürede endişe yaratan uygulamanın yıldızı çabuk sönecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu