Yatırım yapmaya başla!

Eximbank Tek İşlemde En Yüksek Kredisini Sağladı!

Eximbank Tek İşlemde En Yüksek Kredisini Sağladı!

Eximbank’ın verdiği hizmetlerdeki temel amacı; ihracat üzerindeki gelişmelere yardımcı olmaktır. Bu yüzden birçok ticari ve ihracata yönelik kredi sunmaktadır. Hizmetleri, teşvikleri, faaliyetleri ülkemizin gelişmesi yönündedir. Bu sebeple Eximbank’ın en çok kullanılan hizmeti, kredilerdir. Yapılan açıklamalara göre de Eximbank, en yüksek kredisini tek seferde sağladı ve ihracat şirketlerinin kullanabileceği 750 milyon dolarlık kredi aldığını bildirdi.

Uluslararası bankalar konsorsiyumundan sağladığı bu 750 milyon dolarlık kredi, ülkemiz işletmeleri açısından oldukça önemlidir. Ekonomi Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre de Eximbank’ın sağladığı bu kredi; sermaye ve yatırım olarak duyulan ihtiyaçlarda kullanılacak. Uluslararası konsorsiyumdan bu büyüklükteki kredinin verilmesi de Türkiye ekonomisine duyulan güveni ve olumlu düşüncelerin sergilendiği anlamına geldiği söylendi.

Türkiye Eximbank, bu krediyi sağlayabilmek için MIGA yani Multilateral Investment Guarantee Agency garantisini kullanmıştır. MIGA bir Dünya Bankası kuruluşudur. Kredinin şartlarına bakıldığında da koordinatör Citibank’tır. 750 milyon dolar tutarındaki kredi için 3 yıl geri ödeme olmayacak. Ayrıca vadesi de toplam 10 yıl şeklinde düzenlendi.

Verilen Bilgilere Göre: ‘Tek İşlemde En Yüksek Kredi’

Kullandırılan kredi, Türkiye Eximbank’ın tek seferde kullandığı en yüksek tutarlı kredidir. Bu kredinin %95’inin MIGA garantisi altında olması da Türkiye için büyük önem taşımaktadır. Ülkenin geleceğine duyulan güvenle birlikte, gelişmesine de ciddi katkıları olacak. Üstelik kredinin dağıtımı açısından da birçok banka içinde bulunmaktadır. Citibank’ın koordinatörlüğünü üstlenmesi ile birlikte Standard Chartered, Citibank, ING, HSBC, BNP Paribas, Sumitomo Mitsui, Societe Generale yetkili olarak atanmıştır. Ayrıca lider düzenleyici olarak da Credit Agricole ve DZ Bank boy göstermiştir.

Eximbank son dönemlerdeki ataklarını görmek mümkün. Geçtiğimiz yılda benzer bir işlem yaparak MIGA garantisi altında bulunan toplam kredisi 1 milyar dolar olmuştur. Türkiye’nin gelişmesi ve ihracatının artması için de yine artı anlaşmalar, planlar ve projeler olduğunu belirten Ekonomi Bakanlığı, çalışmaların hızla devam ettiği yönünde açıklamalar da yaptı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum