Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Evengrande Krizi Kripto Para Uzmanlarını Korkutmuyor

Great American Mining'in kurucu ortağı Marty Bent, geleneksel finansal sistem üzerindeki belirsizlik devam ederken Bitcoin'i tutmaktan memnun.
Evengrande Krizi Kripto Para Uzmanlarını Korkutmuyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Çinli emlak devi Evergrande’nin 305 milyar dolarlık borcunu temerrüde düşürme olasılığı arttıkça, uzmanlar firmanın iflasının eski ve kripto pazarlarını nasıl etkileyebileceğini değerlendiriyor.

Birçok analist, tüccarların düşüşü satın alıp almaması veya daha fazla düşüş momentumu hazırlamak için kar elde etmek isteyip istemediği konusunda fikir ayrılıkları yaşıyor. Krizin ortaya çıkması ile beraber Bitcoin’de son günlerde büyük bir düşüş yaşandı.

BTC son 4 günde %13 değer kaybı yaşarken, S&P 500 %1,7 ve Hang Seng aynı zaman diliminde %2,8 düştü. Bazı uzmanlar Evergande’nin olası temerrütünün, Lehman Brothers’ın başka bir anını temsil edebileceğini iddia ediyor. Büyük yatırım bankasının 2008’de Küresel Finansal Krizi başlatan 600 milyar dolarlık borçla ilgili iflas beyanını hatırlatılıyor.

Bitcoin haftalık grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Greenwich Ekonomik Forumu’nda konuşan Bridgewater Associates eş başkanı ve CIO’su Ray Dalio, Evergrande temerrüdünün önemini küçümsedi ve borcun yönetilebilir olduğunu düşünüyor.

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P) yöneticisi Ming Tan ise, Çin hükümetinin Evergrande’yi yeniden yapılandırmak için müdahale edeceğini tahmin ediyor.

Herkes o kadar iyimser değil. Jim Cramer, Evergrande’nin borç sorunlarının kripto piyasasını büyük olasılıkla etkileyeceğini çünkü önde gelen stablecoin Tether’i (USDT) destekleyen rezervlerin neredeyse yarısının şirket hisselerinde tutulduğunu söyledi.

Cramer yatırımcıları dikkatli olmaya çağırırken, “Kripto severlerin sat dediğimi asla duymak istemediklerini biliyorum, ancak benim gibi büyük bir kazancınız varsa, size yalvarıyorum: Bunun bir kaybolmasına izin vermeyin.” diye konuştu.

Bitcoin bu gelişmeler ışığında son günlerdeki düşüşü ile 39.000 dolar seviyesine kadar geriledi. Buradan toparlanan kripto para birimi an itibariyle 42.300 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%