Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ev Ekonominize Katkı Sağlayacak Para Biriktirme Taktikleri

Ev Ekonominize Katkı Sağlayacak Para Biriktirme Taktikleri
Son Güncelleme: 
Yorum

Para biriktirmenin ne kadar gerekli olduğunu hepimiz biliyoruz. Özellikle de bu devirde! Çünkü gelecek için kenara para atmak, yarınları güvence altına almak ve çok daha iyi bir hayat yaşayabilmek isteyen herkes para biriktirmenin ne kadar gerekli olduğunu bilmek zorundadır. Tabii, bu birikim yapamayanların olayın önemini kavrayamadığı anlamına gelmemektedir. Onların tek eksiklikleri, bu zamanda birikim yapmanın imkansız olduğunu düşünmeleridir. Zaten borç içinde yaşarken nasıl birikim yapacaklardır ki? Maaşlarından geriye 3 kuruş para bile kalmıyordur. Maaşlarından geriye mi? Evet, aslında sorun da tam olarak burada başlıyor…

Birikim yapmanın imkansız olduğunu düşünen insanlar maaşlarından geriye kalanı biriktirmeye çalışarak ilk büyük hatalarını yapıyorlar. Zira dünyanın en zengin isimlerinden biri olan Warren Buffett’in da dediği gibi; “harcadıktan sonra kalanı biriktirmek yerine, birikimi kenara ayırdıktan sonra kalanı harcamalı insan.” Ne demek istediğimi anladınız değil mi? Bazıları para biriktirme konusuna yanlış yaklaştığı için maddi anlamda başarılı olamıyor. Yani sadece düşünce tarzlarını değiştirseler belki de birikim yapmanın göründüğü kadar zor olmadığını anlayacaklar.

Eminim aranızda da yukarıda belirtiğim gibi düşünen insanlar vardır. Eğer siz de bu zamana kadar doğru düzgün para biriktiremediyseniz; ama artık bu kötü huyunuzdan kurtulmak istiyorsanız, o zaman düşünce tarzınızda ve alışkanlıklarınızda bir takım değişiklikler yapmanız gerektiğini de bilmelisiniz. “Tamam, o da kabulüm” diyorsanız; aşağıdaki maddeleri tek tek inceleyerek hemen işe başlayabilirsiniz. İşte karşınızda ev ekonominize katkı sağlayacak etkili para biriktirme taktikleri:

Şeffaf Bir Kumbara Edinin!

Şeffaf Bir Kumbara Edinin!Evet, birikim yapmak için yapmanız gereken şeylerden bir tanesi bu. Dikkat ettiyseniz, size normal bir kumbara alın demedim. İçi tamamen görünen bir kumbara edinmeli ve bunu göz önünde bir yere yerleştirmelisiniz. Olaya hiç öyle önyargıyla yaklaşmayın. Neden mi? Çünkü günler geçtikçe kumbaranızdaki para miktarının arttığını görecek ve daha çok para biriktirmek için motive olmaya başlayacaksınız. İlk bakışta bu size saçma bir fikirmiş gibi görünebilir. Ama emin olun ki şeffaf kumbara fikri, para biriktirmek isteyenler için başlangıçta uygulanabilecek en iyi taktiklerden biridir. Siz de hemen şimdi içi görünen bir kumbara alabilir ve cebinizde kalan bozuk paraların biriktiğinde ne kadar büyük bir güç haline geldiğini kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

Rock Star Gibi Giyinmekten Vazgeçin!

Rock Star Gibi Giyinmekten Vazgeçin!Evet, günümüzde en sık yapılan para hatalarından bir tanesi de bu. Çoğu insan, özellikle de genç olanlar, kazançlarının miktarına aldırış etmeden giyim kuşama servet dolusu para harcıyorlar. Bunun için öne sürdükleri gerekçeler ise şu şekilde: “Her gün insan içine çıkıyorum, bakımlı olmak zorundayım, sürekli aynı şeyleri giyerek insanlara hakkımda fakir mi dedirteyim…” İşte böyle saçma ve yersiz düşünceler yüzünden pek çok kişi normalde kenara atabileceği parayı kıyafetler üzerine yatırmayı tercih ediyor. Doğal olarak da büyük bir hataya düşüyorlar. Oysaki bir insanın ne kadar başarılı olacağını belirleyecek en son şeydir kişinin üzerindeki kıyafetler! Mesela Mark Zuckerberg dünyanın en zenginlerinden biri ama sıradan pantolon ve tişörtlerle dolaşıyor. Zuckerberg gibi başka isimlerin olup olmadığını merak ediyorsanız, parası yokmuş gibi davranan zengin ünlüler başlıklı yazıya da göz atabilirsiniz.

Güzellik Salonlarına ve Kişisel Bakım Ürünlerine Servet Harcamayın!

Güzellik Salonlarına ve Kişisel Bakım Ürünlerine Servet Harcamayın!Çok fazla parası olmayan, ama iş süs püs olduğunda burnuna toz kondurmayan ne kadar çok insan var değil mi? Peki, siz de onlardan biri olabilir misiniz? Belki olayı abartmıyorsunuz, ama her ay düzenli olarak kuaförünüzü ziyaret ediyorsunuz. Manikürünüz, saçınız, başınız için bir miktar para harcayarak evinize dönüyorsunuz. Bu maddenin en çok kadınları ilgilendirdiğini anlamış olmalısınız. Çünkü sayıları artmış olsa da erkeklerin çoğu salonmuş, kremmiş, bakımmış pek umursamıyor. Ama kadınlar öyle mi? Saç kırığı, tırnak kırığı derken her ay kuaföre en az 50 lira bırakıyor. Yani o da en azı! Kaldı ki bunun yanında bir de kişisel bakım ürünleri için harcanan paralar var. Kremler, makyaj malzemeleri, losyonlar, tonikler… İşte sadece bu harcamalarınızı azaltıp, alternatif çözümler üretmeye çalışsanız bile aylık 100 lirayı rahatlıkla kumbaranıza atabilirsiniz.

Saray Gibi Bir Evde Oturmak Zorunda Olmadığınızı Bilin!

Saray Gibi Bir Evde Oturmak Zorunda Olmadığınızı Bilin!Eviniz için bir servet harcamaktan vazgeçin. En son çıkan koltuk takımlarından almak, en iyi yataklarda yatmak ya ad kocaman bahçeli bir evde oturmak zorunda değilsiniz. Bu noktada yine bir örmek vermek istiyorum. Örneğin; Warren Buffett, hala 1957 yılında satın aldığı 5 yatak odası olan mütevazı evinde yaşıyor. (yapacak bir şey yok adamın her davranışı örnek niteliğinde!) Aynı şekilde bir diğer başarılı isim olan Carlos Slim 40 yılı aşkın süredir aynı evde oturuyor. Sizin bu isimlerden daha fazla paranız mı var? Ya da bu zengin kişiler sıradan evde oturdukları için diğer insanlara göre daha mı fakir oluyorlar? Olmadıkları açıkça ortada sanırım, değil mi? Bu nedenle siz lüks evlere özenmek, evinizi güzelleştirmek için pahalı eşyalar satın almaya çalışmak yerine; birikim yapmayı deneyin. Emin olun, bu şekilde kendiniz için daha faydalı bir adım atmış olursunuz.

Altın Alıp Satın!

Altın Alıp Satın!Tıpkı eski zamanlardaki gibi siz de her ay düzenli olarak altın alarak birikim yapmayı deneyebilirsiniz. Ya da piyasayı takip edebilir, altın fiyatlarının düşük olduğu zamanlarda biriktirdiğiniz paralarla bu alanda yatırım yapabilirsiniz. Üstelik günümüzün teknolojik gelişmeleri sayesinde piyasaları 24 saat boyunca takip edebiliyor, alım-satım işlemlerini ne zaman yapmanız gerektiğini kolaylıkla anlayabiliyorsunuz. Evet, siz de birikimlerinizi altın alım-satım işlemleri ile sürdürmek istiyorsanız, paranızı bu şekilde gayet iyi değerlendirebileceğinizi söyleyebilirim.

Gerekli Gereksiz Kontak Açmayın!

Gerekli Gereksiz Kontak Açmayın!Günümüzde hemen herkesin altında bir araba olduğunu biliyoruz. Aynı şekilde çoğu insanın rahata alıştığını ve yürümekten gittikçe uzaklaştığını da görebiliyoruz. Yani artık insanlar kısa mesafelerde bile hiç düşünmeden kontak açıyorlar. Bir yerden bir yere yürümek varken, daha kolay; ama daha kötü olanı seçiyorlar. Diyorum ki gerekli gereksiz kontak açmak hem cüzdanınıza hem de çevreye zarar verecek bir davranış. İşte bunun farkına vararak, bazı alışkanlıklarınızdan vazgeçmeli ve yerine yenilerini eklemelisiniz. Mesela, yürüyün ya da bisiklet kullanın. Bunları da yapamıyorsanız toplu taşıma araçlarına yönelin. Uzun lafın kısası, keyfinizden azıcık feragat ederek daha çok para biriktirebilmek için uğraşın.

Doğallıktan Yana Olun!

Doğallıktan Yana Olun!Diyelim ki kuaföre gitmiyorsunuz. Ama düzenli olarak saçınızı kendiniz boyuyorsunuz. Bir yıl içinde boya için harcadığınız minimum tutar sizce ne kadar? Bunun bir de boyama sonrası yıkaması, litrelerce akıtılan su masrafı falan var! Peki ya sağlığınıza ve güzelim saçlarınıza olan zararı? Evet, günümüzde hemen herkesin saçını düzenli olarak boyadığını biliyoruz. Üstelik bir tek kadınlar da değil. Erkekler ve hatta küçücük kızlar bile doğal saç renklerini unutmuş durumda. Yani demek istediğim, belki de doğallıktan yana olmalısınız. Saç boyaları ve makyaj malzemelerinden artık tamamen vazgeçmelisiniz. Bu şekilde hem kendinize hem sağlığınıza hem de cüzdanınıza büyük bir iyilik yapmış olursunuz. Emin olun, doğallık her zaman ama her zaman daha güzeldir.

Önceliklerinizin Farkında Olun!

Önceliklerinizin Farkında Olun!Bunun için öncelikle bir bütçe planı yapmalısınız. Her ay yaptığınız harcamaları tek tek belirlemeli, düzenli ödemelerinizi ve genel ev ihtiyaçlarını bir bir yazmalısınız. Daha sonra elinize geçecek toplam miktarla giderleriniz arasındaki farkı hesaplamalı, her ay birikim için ne kadar para ayıracağınızı bilmelisiniz. Yani öyle hesapsızca maaşınızı aldığınız ilk gün alışveriş yapmaya koşmamalı, her şeyi kitabına uygun biçimde gerçekleştirmelisiniz. Kazancınızın ne kadarını geleceğinizi güvence altına almak için ayıracağınıza karar vermeli, maddi durumunuzu düzelttikçe bu oranı arttırmalısınız. Örneğin, birikim yapmaya yeni başlayanlar için kazancının % 10’unu kenara ayırmak gayet mantıklı olacaktır.

İradenize Hakim Olun!

İradenize Hakim Olun!Para biriktirmenin kolay olduğunu düşünen insanların göze çarpan ortak özelliklerinden bir tanesi de iradeli olmalarıdır. Yani onlar bir şey için para harcayamayacaklarını biliyorlarsa, harcamazlar. Anlık keyifler için sonradan üzülecekleri işlere kalkışmazlar. Yolun ortasında sırf çocuğu istedi diye pahalı bir oyuncağı satın almazlar. Anlayacağınız hem para hem de diğer konularda her zaman “dediğim dedik” olurlar. Bu inatçılıkları sayesinde de gayet güzel bir hayatın kapısını aralamayı başarırlar.

Siz de birikim yapmak istiyorsanız, öncelikle iradenize hakim olmayı öğrenmelisiniz. Alışveriş merkezinde kendinizi kaybederek, olmayan paranızla (kredi kartı) harcama yapmamalısınız. Başkalarından özenerek bütçenizin boyunu aşmamalı, gereksiz kıyaslamalarla kendinizi üzmemelisiniz. “Almıyorum, çünkü ihtiyacım yok” demeyi bilmeli, kısa vadeli değil uzun vadeli mutluluklarınız için uğraştığınızı aklınızdan hiçbir zaman çıkarmamalısınız.

Parasız Yapılabilecek Eğlencelere Yönelin!

Parasız Yapılabilecek Eğlencelere Yönelin!Ailenizle, eşinizle ya da arkadaşlarınızla vakit geçirebilmenin tek yolunun para harcamaktan geçmediğini bilmelisiniz. Bunun yerine, bir kuruş bile harcamadan ya da çok az bir para karşılığında yapılabilecek sayısız eğlenceli aktiviteyi değerlendirmek için yaratıcılığınızı kullanmalısınız. Mesela, sahile inip ailenizle birlikte keyifli bir akşam yürüyüşü yapabilirsiniz.

Evinizde hazırlayacağınız lezzetli atıştırmalıkları da alarak yakınlarınızdaki bir şehir parkına gidip küçük bir piknik yapabilirsiniz. Arkadaşlarınızı eve davet ederek eğlenceli masa oyunları oynayabilirsiniz. Hazır mevsim de bahar olmuşken, açık havada yapılabilecek her türlü aktiviteyi düşünebilirsiniz. Bisiklete binebilir, paten kayabilir, yeşil alanlarda keyifle vakit geçirebilirsiniz. Anlayacağınız, ne yapacağınız tamamen sizin zevkinize ve yaratıcılığınıza kalmış. Burada ortak bir noktadan bahsetmek gerekirse, o da paranın tek eğlence kaynağı olmadığıdır!

Ve Tabii ki Kötü Alışkanlıklar!

Ve Tabii ki Kötü Alışkanlıklar!Umarım yoktur, ama eğer varsa kötü alışkanlıklarınızdan bir an önce kurtulmalısınız. Hem sağlığınıza hem de cüzdanınıza zarar veren sigara, alkol gibi alışkanlıklar; aslında birikim yapmanın önündeki en büyük engellerden biridir. Düşünsenize, bile bile hem bütçenize hem sağlığınıza hem görünüşünüze hem ilişkilerinize kısacası hayatınıza zarar veriyorsunuz. Üstelik bunu bile isteye yapıyor bir de üstüne para ödüyorsunuz.

Şayet kötü alışkanlıklarınızdan kurtulmak istiyor; ama bir türlü bunu başaramıyorsanız, işte o zaman da uzmanlardan destek almayı deneyebilirsiniz. Sonuçta günümüzde bunun için pek çok farklı yöntem de var. Ayrıca devletin kötü alışkanlıklarından kurtulmak isteyenlere ücretsiz bir biçimde yardım ettiğini de biliyoruz. Yani artık bahane üretmekten vazgeçin ve hayatınız için iyi bir karar alın. Kötü alışkanlıkların ev ekonominize verdiği zarardan kurtulmak için bir an önce ilk adımınızı atın.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu