Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ethereum Yaratıcısı Buterin’e Göre NFT’ler Sosyal Amaçla Kullanılabilir

Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, NFT’ler hakkında önemli açıklamalar yaptı.
Ethereum Yaratıcısı Buterin’e Göre NFT’ler Sosyal Amaçla Kullanılabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Son günlerde kripto para dünyasında NFT pazarının yükselişine tanık oluyoruz. Açılımı Non-Fungible token olan NFT’ler değiştirilemeyen dijital varlıklar olarak adlandırılıyor. Ethereum ortak yaratıcısı Vitalik Buterin, NFT’lerin hayır kurumları ve kamu mallarını finanse etme gibi sosyal olarak ilgili nedenlere uygulanabileceğine inanıyor. Ancak teknoloji, zengin olan ünlülere büyük ölçüde fayda sağlayan bir araç olarak kullanılıyor.

Ethereum kurucusu Buterin, Elon Musk gibi ünlülerin NFT’leri satarak banka bakiyelerine 1 milyon dolar daha eklemelerine yardımcı olmanın çok az sosyal değeri olduğunu söyledi. Ancak destek ve koordinasyonla, değiştirilemeyen belirteçlerin toplumun diğer alanları üzerinde önemli bir etkisi olabileceğine inanıyor

NFT Pazarı Hızla Büyüyor

NFT Pazarı Hızla Büyüyor

NFT pazarı sadece son birkaç ay içerisinde yarım milyar dolar işlem hacmine ulaştı. Kitlesel kamu algısını yöneten güçler tarafından NFT’ler öne çıkarılıyor. Buterin, “İnsanlar hangi NFT’leri satın almayı çekici buluyor ve hangilerini almıyorlarsa, bir tercih meselesidir” ifadesini kullandı.

Buterin’e göre insanlar bir NFT’nin ilginç olduğunu ve diğer NFT’nin bozuk olduğunu kabul ederse, o zaman insanlar ilkini satın almayı kesinlikle tercih edecek. Çünkü hem övünme hakları için daha yüksek değere sahip olacak, hem de sahip olmaktan kişisel gurur duyacak ve yeni satışlar üzerinden daha yüksek kazançlar elde edilebilecek.

NFT Sosyal Amaçla Kullanılabilir

NFT Sosyal Amaçla Kullanılabilir

Ethereum’un kurucu ortağı, bu tür insanlara odaklanma devam ederse, NFT’lerin gerçek bir sosyal etkiye sahip olma potansiyelini kaybedebileceğini iddia ediyor. Elon Musk’ın tweet’ini NFT olarak 1 milyon dolara satmasının sosyal değerinin az olduğunu belirten Buterin, bu varlıkların zaten zengin olan insanlar için bir kumarhane görevi gördüğünü düşünüyor.

Buterin, NFT’leri daha meşru hale getirmeye yardımcı olacak iki potansiyel yol öneriyor. İlk yol olarak satış gelirinin bir kısmının hayır kurumlarına aktarılacağının garantilenmesi durumunda, merkezi olmayan yönetişim topluluğunun onayı ile belirli NFT’lerr için merkezi olmayan bir özerk organizasyon kurulabileceğini söyledi.

Diğer bir yol ise NFT ekranlarını kullanıcıların profillerine entegre etmek için sosyal medya platformlarıyla çalışmak ve paralarını yatırdıkları şeyi göstermelerine olanak sağlamak olabilir. Buterin, ilk fikirle birlikte, bu yaklaşımın kullanıcıları değerli sosyal nedenlere katkıda bulunan NFT’lere yönlendirmek için işe yarayabileceğini belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%