Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İlk Öyküsünü 10 Yaşında Yazan Ernest Hemingway Bir Dahi mi?

Pek çok ödülü olan Amerikalı ünlü yazar Ernest Hemingway’in henüz 10 yaşındayken yazdığı ilk öyküsü gündeme oturdu. İşte ayrıntılar!
İlk Öyküsünü 10 Yaşında Yazan Ernest Hemingway Bir Dahi mi?
Son Güncelleme: 
Yorum

Haberin detaylarına geçmeden önce geçtiğimiz günlerde yaşanan kasırga felaketlerinden kısaca bahsetmek istiyorum. Zira Ernest Hemingway’in ilk öyküsü ile ABD’yi alt üst eden Irma Kasırgası arasında önemli bir bağ var. Bu arada, kasırganın eyaletleri nasıl etkisi altına aldığını merak edenlerin bu yazıdan tüyler ürperten görüntülere ulaşabileceklerini ayrıca belirtmek isterim.

Neticede, hem can hem de mal kaybına neden olan kasırga, dünya gündemindeki en önemli konulardan biri olmuştu. İşte tam da bu noktada, devreye Ernest Hemingway’in yazdığı ilk öykü giriyor. Çünkü yazarın ilk öyküsü kasırgadan etkilenen Key West’teki bir evde bulunuyordu.

Key West’te yaşayan yazar ve tarihçi Brewster Chamberlin ile arkadaşı Sandra Spanier, kasırga sonrasında Ernest Hemingway’in öyküsüne zarar gelme ihtimalini düşünerek endişe yaşamışlar.

Key West’te yaşayan yazar ve tarihçi Brewster Chamberlin ile arkadaşı Sandra Spanier'ın endişesi

Peki, Ernest Hemingway’in 10 yaşındayken yazdığı söylenen öykü Key West’te ne arıyor? Aslına bakarsanız, bunun hikayesi biraz uzun ama özetleyecek olursak şunları söyleyebiliriz.

Ernest Hemingway kendi hayatını kayıt altında tutma konusunda oldukça titizmiş. Yani fotoğraf ve mektuplarının yanında faturalarını, gittiği yerlere dair bilet, fiş gibi detayları falan saklarmış.

2 Temmuz 1961’de kendi silahıyla intihar edene kadar da bu alışkanlığını sürdürmüş.

2 Temmuz 1961’de kendi silahıyla intihar edene kadar hayatını kayıt altına almış

Yani dünyanın en ünlü yazarları arasında bulunan Hemingway, öldüğünde ardında kocaman bir arşiv bırakmış. Yazarın eşi Mary Welsh de ölen eşinin arşivini toparlamak için uğraşmaya başlamış. 1962 yılında Key West’e Bruce Ailesi’nin yanına da bu nedenle gitmiş. Yazarın yakın arkadaşlarından Telly Otto Bruce’tan bir kutu eşya almış. İçlerinden önemli evrakları aldıktan sonra da kutuyu Bruce’a geri vermiş.

Kısacası, Ernest Hemingway’in 10 yaşındayken yazdığı ilk öykünün bulunduğu arşiv şu anda Bruce Ailesi’nin kontrolü altında.

Ernest Hemingway’in 10 yaşındayken yazdığı ilk öykü

Tarihçi ve yazar Chamberlin’in keşfettiği 14 sayfalık bu isimsiz öykü, Hemingway’in kurguya atttığı ilk adım olarak görüldüğü için çok değerli.

Ve kasırganın yarattığı etkiler yüzünden ünlü yazara ait eşyaların başka bir yere taşınması söz konusu! Son olarak, Hemingway’in ilk öyküsünün İrlanda’da bulunan Ross Kalesi’ni yeniden inşa etmek için geri dönen ölü bir adam üzerine kurulduğunu da belirtelim.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu