Yatırım yapmaya başla!

Epic Games’in Mağazası 2019’da Şirkete Büyük Gelir Sağladı

Steam’in karşısına geçtiğimiz yıllarda çıkan Epic Games Store, geçtiğimiz yılda büyük başarı elde etti.
Epic Games’in Mağazası 2019’da Şirkete Büyük Gelir Sağladı

Oyun sektörü son dönemde gelişen teknoloji ile beraber dev bir endüstri haline geldi. İnternet kullanımındaki artış çevrimiçi platformların hayatımıza girmesine zemin hazırlıyor. Dijital oyun platformun denildiğinde akla ilk Valve’ın sahibi olduğu Steam geliyor. Platform bugün itibariyle halen çok sayıda oyuna ve kullanıcıya ev sahipliği yapıyor. 2018 yılında ise Steam’in karşısına önemli bir rakip çıktı. Son yıllarda popüler oyun Fortnite ile adından söz ettiren Epic Games, çevrimiçi oyun mağazasını kullanıma sundu.

Şirket Steam gibi bir rakip ile rekabet etmek adına farklı kampanyalar düzenliyor. Oyun geliştiricilerden daha az komisyon alması ve hafta sonları kullanıcılara ücretsiz oyunlar sunması, platforma olan ilginin artmasına neden oldu. Epic Games Store geçtiğimiz yılı da oldukça başarılı geçirdi. Yapılan açıklamada kullanıcıları yaptığı harcamalar başta olmak üzere önemli verilere yer verildi.

Epic Games Store’un 2019 Karnesi

Epic Games Store’un 2019 Karnesi

Epic Games yılın tamamlanması ile beraber 2019’a dair dikkat çeken veriler paylaştı. Açıklamada geçtiğimiz yıl boyunda kullanıcıların toplamda 680 milyon dolar harcama yaptığının altı çizildi. Bu kazancın 215 milyon dolarının ise üçüncü parti bilgisayar oyunlarına harcandığı belirtiliyor. Bu rakamdan anlaşılacağı üzere şirkete en çok kazanç sağlayan oyun ise Battle Royale türündeki Fortnite oluyor. Oyunun 2019 yılı boyunca geliştiricisine toplamda 1.8 milyar dolar gelir sağladığı iddia ediliyor.

Bilindiği üzere Epic Games belirli zaman aralıkları ile ücretsiz oyunlar sunuyor. 2019 yılı boyunda platformdan ücretsiz olarak 200 milyonu aşkın oyunun alındığı belirtiliyor. Epic Games bazı oyunları sadece kendi platformuna özel yayınlayarak oyunculardan eleştiri almıştı. Şirket bu stratejisine rağmen büyük gelir sağladı. Paylaşılan bu verilerin başka geliştiricilerin de dikkatini çekmek adına olduğu belirtiliyor.

Epic Games Store kazancının yüzde 88’ini oyun geliştiricilere veriyor. Kalan yüzde 12’yi ise kendi hesabına geçiriyor. Bu da geliştiricilerin fazlasıyla memnun kalmasına neden oluyor. Ülke bazında ise mağazaya en çok ABD’li kullanıcıların ilgisi mevcut. ABD’li kullanıcıların Epic Games Store’da yüzde 17.2’ik bir payı söz konusu. Bu sıralamayı Rusya, Çin, Brezilya ve Almanya gibi ülkeler takip ediyor. Türkiye ise yüzde 1.57’lik pay ise 15. sırada yer alıyor.

2020’de Bedava Oyunlar Devam Edecek

2020’de Bedava Oyunlar Devam Edecek

Şirket açıklamasında gelecek yıla dair yol haritası hakkında bilgiler verdi. 2018 yılından bu yana mağaza hafta sonları ücretsiz oyunlar dağıtıyor ve kullanıcılardan büyük ilgi görüyor. Epic Games tarafından yapılan açıklamada 2020 yılında da ücretsiz oyunların dağıtılacağı ifade edildi. Kullanıcılar bu sayede çok sayıda oyunu ücret ödemeden kütüphanelerine ekleyebilecek.

Uzmanlar Epic Games’in Steam ile arasındaki büyük farkı kapatmak adına bu kampanyalara devam etmek durumunda olduğunu düşünüyor. Yine de iki platforma arasında büyük bir farkın olduğu biliniyor. Steam’i kullanıcıların sosyal bir mecra olarak görmesi ise önemli bir ayrıntı. Epic Games’in ise daha ne kadar ücretsiz oyun dağıtmaya devam edeceği ise merak konusu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hobi - Eğlence kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum