Yatırım yapmaya başla!

Enflasyonla Korumalı Mevduatta Gelir Vergisi Stopajı Yüzde Sıfıra İndirildi!

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren kararnameye göre; enflasyon oranına bağlı değişken faizli olup 1 yıldan uzun vadeli mevduatta gelir vergisi stopajı yüzde 10'dan, yüzde sıfıra indirildi.
Enflasyonla Korumalı Mevduatta Gelir Vergisi Stopajı Yüzde Sıfıra İndirildi!

Geçtiğimiz günlerde önce Ziraat Bankası, ardından da Halkbank müşterilerini enflasyon değişimlerinden korumak amacıyla, iki farklı mevduat hesabı seçeneği sunduğunu duyurdu.

Kamuoyunda oldukça memnuniyetle karşılanan bu kararda yeni bir adım daha atıldı. Resmi Gazete’de yayımlanan bilgiye göre enflasyon korumalı mevduat gelir vergisi stopaj oranı %0’a indirildi.

Resmi Gazete’nin 1 Mayıs 2019 tarihli sayısında, enflasyon korumalı mevduat faizi konusunda alınan karar duyuruldu.

Cumhurbaşkanlığı tarafından yayımlanan belgede; “193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun geçici 67. Maddesinde yer alan tevkifat oranları hakkındaki ekli kararın yürürlüğe konulmasına, anılan kanunun mezkur maddesi gereğince karar verilmiştir.” açıklamasına yer verildi.

Tasarruf sahiplerini korumalı mevduata yönlendirmek amacıyla alınan bu karara göre, bir yıldan daha uzun vadeli mevduatta gelir vergisi stopajı %10’dan %0’a (sıfır) indirildi.

Söz konusu karar Türk lirasıyla yapılan tasarrufları artırmak ve enflasyon değişimlerinden etkilenmemesini sağlamak amacıyla alındı.

Yapılan açıklamada; vadesiz ve ihbarlı hesaplar ile 6 aya kadar vadeli hesaplarda uygulanacak olan faiz oranı %15, bir yıla kadar olan vadeli hesaplarda %12, bir yıldan uzun olanlarda %10 olan stopaj uygulamasının devam edeceği bildirildi.

22 Nisan’da Ziraat Bankası, 26 Nisan’da ise Halkbank enflasyona karşı korumalı mevduat hesabı seçeneklerini tanıtmıştı. Buna göre Enflasyona Endeksli Koruyan Mevduat Hesabı – Faiz Korumalı Vadeli Mevduat ve Enflasyon Korumalı Mevduat olmak üzere iki seçenek sunulduğu söylendi.

Her iki üründe de vade sonlarında Türkiye İstatistik Kurumu’nun belirlediği güncel TÜFE rakamları üzerinden hesaplama yapılacağı, ürün tipi ve vadelere göre değişecek şekilde 2-5 puan arasında ek oranla TL yatırımlarına reel getiri sunulacağı bilgisi paylaşıldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum