Yatırım yapmaya başla!

Dubaili Banka TL’deki Düşüşle Denizbank Anlaşmasında Yaklaşık Yarım Milyar $ Tasarruf Etti

Emirates NBD ile Denizbank arasındaki revize edilen anlaşmada, TL cinsinden rakam yükselirken Dubaili firmanın 440 milyon dolar daha az ödeyeceği belirtildi. Detaylar şöyle;
Dubaili Banka TL’deki Düşüşle Denizbank Anlaşmasında Yaklaşık Yarım Milyar $ Tasarruf Etti

Rus bankası Sberbank, iştiraki Denizbank’ın satışı için Birleşik Arap Emirlikleri’nden Emirates NBD Bank ile anlaşmasını yeniledi. Buna göre, Denizbank hisselerinin yüzde 99.85’inin Dubai’nin en büyük bankası olan Emirates NBD Bank’a 15.48 milyar Türk Lirası (yaklaşık 2.8 milyar dolar) karşılığında satılmasına karar verildi.

Sberbank açıklamasında anlaşmayı 2 Nisan’da imzaladığını, işlemin yılın ikinci yarısında tamamlanmasının beklendiği aktarıldı. Öte yandan, Denizbank için ödenecek fiyatın önceki anlaşmadaki 14.6 milyar Türk lirası seviyesine göre TL cinsinden arttığı ancak dolar cinsinden azalması dikkat çekti.

Geçen yılın Ocak ayında başlayan satış görüşmeleri Mayıs ayında Denizbank’ın Dubaili Emirates NBD’ye 14.6 milyar liraya satılmasıyla sonuçlanmıştı.

Emirates NBD Denizbank Anlaşması Revize EDildi Fakat anlaşma yenilendi ve Denizbank için yeni fiyatın 15.48 milyar TL olduğu açıklandı. Anlaşmanın yenilenme nedeniyle ilgili olarak ise düzenleyici kurumlardan gerekli onayların alınması gerektiği ama bunların alınamadığı söylendi. Bu yüzden satış anlaşmasından bugüne kadar geçen zaman içinde pek çok şeyin olduğu, özellikle de bankanın finansal sonuçlarının değerlendirilerek koşulların yenilenmesi gerektiği söylendi.

Yabancı kaynaklarda da revize edilmiş satın alma anlaşmasıyla Emirates NBD’nin Denizbank için 21 Mayıs’ta kabul edilenden 440 milyon dolar daha az ödeme yaptığı yazıldı.

Emirates NBD Denizbank için 440 Milyon Dolar Az Ödeyecek Neticede 2018’de 14.6 milyar lira, yani kabaca 3.2 milyar dolar olan anlaşma yeni haliyle 15.48 milyar lira, yani kabaca 2.76 milyar dolardı. Tabii bu durum Türk lirasının son 10 ay içindeki sert düşüşünden kaynaklandı ki bu da yüzde 13’lük bir fiyat düşüşü anlamına geldi. Türk lirası 2018 sonunda dolar karşısında değerinin yüzde 36’sını kaybetmişti.

Kaynaklarda ayrıca Türkiye ekonomisinin, hükümetin merkez bankası bağımsızlığına müdahalesi, aşırı borçlu bankalar, artan cari işlemler açığı, enflasyon ve ABD’nin yatırımcı ve sermaye kaçısını tetikleyen diplomatik bir gerilimin ardından geçen yıl durgunluğa daldığı belirtildi. Son seçimler de Recep Tayyip Erdoğan’ın iktidardaki partisinin büyük şehirlerde kan kaybettiğini gösterdi ve bu durum uzmanlar tarafından vatandaşın ekonomik hoşnutsuzluğuna yoruldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum