Yatırım yapmaya başla!

Yeni Düzenlemeye Göre Emekli Olana Kadar BES’ten Çıkış Yasaklanıyor

BES'te geçilmesi planlanan Avustralya modeline göre ölüm, ciddi hastalıklar ve ilk kez ev sahibi olma dışında hiçbir koşulda sistemden çıkış yapılamayacak.
Yeni Düzenlemeye Göre Emekli Olana Kadar BES’ten Çıkış Yasaklanıyor

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ile ilgili sorunlar birçok kez gündeme gelerek, kamuoyuna taşınmıştı. Özellikle sistemden çıkış yapmak isteyenlerin sayısındaki artışa çözüm bulmak amacıyla bazı düzenlemeler yapılması ve çıkış yapmak isteyenlerin önüne bir takım şartlar konulması gerektiği belirtilmişti.

Son olarak Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Programı kapsamında BES’te Avustralya modeline geçileceği öğrenildi. Peki, bu modelin içeriği nedir, bundan sonra BES’te kayıtlı olanları neler bekliyor?

Avustralya modelini benimseyen çalışmaya göre ölüm, ciddi hastalıklar ve ev sahibi olanlar dışında kimse emekli olana kadar BES’ten çıkamayacak.

Yeni Ekonomi Programı’nda açıklanan reform çalışmalarını yürüten danışman ekip aynı zamanda Türkiye Sigorta Birliği‘nden de destek alıyor. Şu anda çalışmaları henüz bitmemiş olan düzenlemelere göre büyük bir olasılıkla Avustralya modeline geçiş yapılacak.

Bu modeli emeklilik şirketlerinin daha fazla istediği öğrenilirken, emekli olana kadar sistemden çıkışın yasaklanacağı gibi değişiklikleri getireceği belirtildi. Çalışmaya göre; ölüm ve ciddi hastalıklar dışında kimse emekli olana kadar BES’ten çıkamayacak. Eğer bu sistem kabul edilip de yürürlüğe konursa otomatik BES çalışanların emekliliğine kadar sürecek ve bu süre içerisinde hiçbir şekilde sistemden çıkamayacak.

Aynı zamanda ilk kez ev sahibi olacak kişiler BES’ten çıkıp, buradaki birikimini peşinat olarak kullanabilecek.

BES’ten çıkışa izin veren bir diğer istisna ise ev sahibi olmak. Birikimler ancak ev sahibi olunmak istendiğinde bozdurulabilecek. Bu durumda devlet %25’lik bir ev katkısı verecek. Bu konuda TOKİ ile işbirliği içerisinde bir çalışma sürdürüleceği, TOKİ’nin çalışanlara özel konut üretip sistemden çıkılması halinde %25 devlet katkısı ile birlikte birikimin önce peşinat için kullanılıp, daha sonra çalışanların evin bitirilerek geri kalan tutarın taksitler halinde ödenmesinin planladığı bildirildi.

İşveren katkılı fonlar emekli olana kadar devam edecek.

Şu anda otomatik olan BES’in bu şekilde mecburi kılınması halinde gönüllü BES’te hesabı olan çalışanları da kapsaması gerektiği belirtilirken, gönüllü BES tarafındaki fonlar çeşitli olduğu için çalışanların BES’inde de fonlar çeşitlendirilecek. İsteyen altın fonunu, isteyen dövizi veya hisse senedini seçerek yatırım yapabilecek. Çalışmayanların sistemi ise aynı şekilde devam edecek. İşveren katkılı fonlar da emekli olana kadar sürecek fakat bu fonlarda bulunan çalışanların hesaplarının çalışma süresince dondurulacağı, biriken parasının ise işlemeye devam edeceği bildirildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Emeklilik kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum