Yatırım yapmaya başla!

Elon Musk Wall Street Bankalarına 507 Milyon Dolar Borçlu

Elon Musk'ın, Tesla'nın hisse senedi ve borç satışında yer alan Wall Street bankalarına 507 milyon dolar borçlu olduğu açıklandı.
Elon Musk Wall Street Bankalarına 507 Milyon Dolar Borçlu

Tesla İcra Kurulu Başkanı Elon Musk’ın, Tesla’nın hisse senedi ve borç satışında yer alan Wall Street bankalarına kişisel olarak 507 milyon dolar borçlu olduğu açıklandı. Tesla’nın borcunun 2,3 milyar dolara yükseldiği izahnamesinde belirtilirken, 2017 yılında Musk’a verilen kişisel kredilerden 117 milyon dolar daha düşük olduğu söylendi.

Tesla, hisse fiyatı düşerse ve bankalar Musk’ı hisselerin bir kısmını satmaya zorlarsa, hisseler üzerinde ilave baskı oluşacağını açıkladı.

Tesla Hisseleri Üzerindeki Baskı ArtabilirŞirket, yatırımcıların Palo Alto şirketiyle ilgili son endişelerini hafifleten ve iki yıllık en düşük seviyeden hisse senetlerini toplayan sermaye artırma planlarını açıkladıktan sonra hisseler yüzde 4 yükseldi.

Tesla hisselerinin yüzde 20’sine sahip olan Musk, yıllarca Wall Street bankalarından kişisel kredi aldı. Tesla 2017 izahnamesinde Musk’a 624 milyon dolar borç verdiğini açıklamıştı. Perşembe günkü açıklamada ise Musk’ın sermaye artırım üzerine çalışan üç bankaya borçlu olduğu bilgisi alındı.

Elon Musk’ın Goldman Sachs Group’a 213 milyon dolarlık, Morgan Stanley’e ise 209 milyon dolarlık kredi borcu olduğu öğrenildi.

Musk, Goldman'a 213 Milyon Dolar BorçluAynı zamanda Bank of Amerika’ya da 85 milyon dolarlık borcu olduğu söylenirken, Goldman’ın 2017 yılında Musk’tan kişisel borçlu olarak bahsetmediği belirtildi. Bu krediler Musk’ın Tesla’daki hisseleri ile destekleniyor ve şu anda toplam 8 milyar dolar civarında. Tesla’nın hisselerinin düşmesi durumunda, izahnameye göre Musk bu hisselerin bir kısmını borç kapsamında satmak zorunda kalabilir.

Boston Üniversitesi’nde finans profesörü olan Mark Williams, yatırım bankalarının şirketleri, kurucuları ve CEO’ları ile yaptıkları anlaşmalarla farklı işletmeleri ayrı tutmak için kurallarını test ederek çıkar çatısmaları yaşayabileceklerini söyledi. Williams, “Bu özellikle yasal sınırları zorlamaya ve Goldman’ın çıkar çatışması politikalarına aykırı olabilecek terimleri kazanmaya zorlanan saldırgan ve konuşkan bir CEO’nuz olduğu için geçerli,” dedi.

2018 sonunda Musk’ın 13,4 milyon değerindeki Tesla hissesi başka bir izahnameye göre kişisel borç için teminat olarak verdiği biliniyor.

Musk Kendi Hisselerini Teminat GösterdiBu rakam, 2017 yılının sonunda 13,8 milyon değerindeydi ve 2018 sonunda gerileme gösterdi. Perşembe günkü sermaye artırımından sorumlu olan Goldman ve Citigroup, Tesla’nın hisse senetleri üzerinde alışılmadık ama Wall Street’te istisnai olmayan sat derecesine sahipler.

Tesla, Morgan Stanley ve Goldman Sachs kredileri hakkında konuşmayı reddederken, yöneticilerin borçlarını teminat olarak verilen hisselerin dörtte birinde kapatacak bir politikaya sahip oldukları biliniyor. Tesla’nın yeniden kâr etme tahminlerini geri çekmesiyle birlikte hisse senetleri bugüne kadar yüzde 27 oranında düşüş kaydeti. Musk ise Perşembe günkü satışın bir parçası olarak 10 milyon dolarlık hisse daha almayı planlıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum