Yatırım yapmaya başla!

Elektrik Üretim Şirketlerinin 13 Milyar Dolarlık Sorunlu Kredisinin Yarısından Fazlası Yapılandırıldı!

Elektrik üretim ve dağıtım şirketlerine ait olan yaklaşık 13 milyar dolar tutarındaki sorunlu kredi bakiyesinin yarısından fazlasına işaret eden 7,5 milyar dolarlık kısmı yapılandırıldı.
Elektrik Üretim Şirketlerinin 13 Milyar Dolarlık Sorunlu Kredisinin Yarısından Fazlası Yapılandırıldı!

Bankacılık sektörünün yetkililerinden edinilen bilgiye göre, elektrik üretim ve dağıtım sektörünün pek çok farklı bankaya yaklaşık 47 milyar dolarlık kredi borcu bulunuyor. Söz konusu sektördeki şirketlerin bu kredilerinin yaklaşık 13 milyar dolarının sorunlu olduğu biliniyor.

Elektrik üretim ve dağıtım şirketlerinin 13 milyar dolar seviyelerinde olan sorunlu kredi bakiyesinin 7,5 milyar dolar gibi önemli bir kısmına yapılandırma uygulandı.

Kredilere Yapılandırma UygulandıAyrıca alınan karar kapsamında, bankalar ve şirketler arasında 2019 yılı sonuna kadar 2,5 milyar dolarlık kredinin daha yapılandırılması yönünde ön anlaşmaya gidildi. Böylelikle enerji sektörünün toplamda 10 milyar dolarlık sorunlu kredisi yapılandırılmış olacak.

Dolar kurunda son zamanlarda meydana gelen artış, elektrik üretim maliyetlerinin artmasına neden oldu. Elektrik talebinde görülen düşüş, arz fazlasını meydana getirdi. Hal böyle olunca enerji yatırımcılarının çeşitli bankalara olan kredi borcu arttı ve ödemeler zorlaştı.

Türkiye Bankalar Birliği’nin verilerine göre, enerji sektöründe yapılandırmaya ihtiyacı olan kredi portföylerinin tutarı 12-13 milyar dolar seviyesinde bulunuyor.

Tutar 12-13 Milyar Dolar SeviyesindeBankalar ve şirketlerin söz konusu bu borcun ödenmesi için yaptığı görüşmelerin ardından 7,5 milyar dolarlık kredinin yapılandırıldığı bilgisine ulaşıldı. 2,5 milyar dolarlık kısım için de yıl sonu işaret edilirken, geri kalan 3 milyar dolar tutarındaki sorunlu kredinin ise tamamen doğal gaz santrallerine ait olduğu öğrenildi.

Diğer taraftan kurulu kapasitesi 3500 megavat civarında olan santrallere ilişkin sonuçlar 2020 yılında netlik kazanacak. Bu santraller, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından geçtiğimiz ay takip hesaplarına aktarımı planlanan enerji sektörünün kredileri arasında gösteriliyor. Fakat bunların takip hesaplarına aktarılıyor oluşu yapılandırılmaları için bir engel değil.

Türkiye Bankalar Birliği’nin 10 Eylül tarihindeki açıklaması, enerji sektöründeki bahsedilen sorunlu kredilerin yaklaşık 10 milyar dolarlık kısmının yapılandırılması için 2019 yılı içinde bir tarihe işaret etti.

Yapılan açıklamada bu kredilere yönelik sınıflandırma ile karşılık hesaplamalarının uluslararası finansal modeller ve denetime uygun şekilde yapıldığı bilgisine yer verildi. Bununla birlikte kredi teminatları ve santrallerin nakit akışlarındaki beklentilerinin değişken olabilmesi sebebiyle ayrılan karşılık oranlarının bankalara göre farklılık gösterebileceğine dikkat çekildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Banka Kredileri kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum