Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

El Salvador, Volkan Enerjisiyle Bitcoin Çıkarmaya Başladı

El Salvador, jeotermal enerji kullanarak bir miktar Bitcoin çıkardı.
El Salvador, Volkan Enerjisiyle Bitcoin Çıkarmaya Başladı
Son Güncelleme: 
Yorum

El Salvador son dönemde Bitcoin’e en fazla ilgi duyan ülkelerin başına geliyor. Geçtiğimiz haftalarda Bitcoin, ülkede yasal olarak kabul edilen para birimi haline geldi. El Salvador böyle bir yasayı onaylayan ilk ülke oldu.

Diğer yandan ülkede Bitcoin madenciliğine yönelik faaliyetler hız kazanmış durumda. Bir süredir madencilik operasyonlarında volkanlardan çıkan jeotermal enerjinin kullanılacağı konuşuluyordu.

Başkanı Nayib Bukele, El Salvador’un Bitcoin madenciliği yapmak için resmen volkanları kullanmaya başladığını söyledi. Operasyonun başlaması ile beraber şimdiye kadar, 260 dolar değerinde 0.0059 BTC çıkarıldı.

Bitcoin, bölgedeki volkanlar tarafından üretilen jeotermal enerji kullanılarak çıkarılıyor. Ülke, jeotermal enerjiye büyük ölçüde güveniyor ve dünyanın en iyi üreticilerinden biri konumunda.

Bu, Bukele’nin 28 Eylül’de El Salvador’daki tesiste madencilik teçhizatlarının teslim edildiğini ve kurulduğunu gösteren bir videoyu tweetlemesinden sonra geldi. Videoda ASIC madencilerinin kurulduğunu ve takıldığı görülüyor.

Geçtiğimiz ay vatandaşların Bitcoin ağına erişmesi ve ödeme yapması için Chivo cüzdanı tanıtılmıştı. Hükümet kayıt olan herkese 30 dolar değerinde Bitcoin vermişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu