Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

El Salvador Bitcoin Rezervlerine 21 BTC Daha Ekledi

Devlet Başkanı Nayip Bukele, El Salvador’un hazinesine Bitcoin eklemeye devam ediyor.
El Salvador Bitcoin Rezervlerine 21 BTC Daha Ekledi
Son Güncelleme: 
Yorum

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, ülke olarak yeni bir Bitcoin alımı yaptıklarını duyurdu. Hükümet son hamlesi ile 1 milyon dolar değerinde 21 BTC daha satın almış oldu.

El Salvador, Kasım ayının sonlarında, 5,4 milyon dolar değerinde Bitcoin satın aldığını duyurmuştu. Ülke 2001’den beri ABD dolarını resmi para olarak kabul ediyordu. Geçtiğimiz Eylül ayında ise Bitcoin yasal para birimi olarak tanınmaya başladı.

Bitcoin uygulamasına karşı büyük protestolara ve hükümetin Chivo cüzdanının karşılaştığı teknik sorunlara rağmen, kripto savunucuları ülkenin bu hamlesinin geleceğe yönelik büyük bir adım olacağını belirtiyor.

BTC günlük grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

2022’de El Salvador, Blockstream ile ortaklaşa Bitcoin destekli 1 milyar dolarlık tahvil ihraç edecek. Eleştirmenler, bu hamleyi, Bitcoin bahsine açıkça şüpheyle bakan Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) 1,3 milyar dolarlık bir kredi sağlayamamasına bağlıyor.

Analistler, Bitcoin tahvillerinin, düşük kredi itibarı nedeniyle ülkelerin geleneksel sezgilerden para güvence altına almasını zorlaştırabileceğini savunuyorlar. Bu tahviller, El Salvador’un volkan enerjisi kullanılan madencilik tesislerinde kullanılacak.

Bitcoin son günlerde ise hafif yükselişe geçmiş görünüyor. Kripto para birimi yazım itibariyle 42.250 dolar seviyesinden işlem görüyor. BTC Kasım ayında 69.000 dolara çıkarak tüm zamanların en yükseğine ulaşmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%