Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Einstein’ın 95 Yıllık Mutluluk Formülü Milyon Dolarlık Fiyata Satıldı!

Ünlü fizikçi Albert Einstein’ın yıllar önce yazdığı notlar, 1.5 milyon dolara alıcı buldu. İşte servet değerindeki o sözler ve haberin detayları…
Einstein’ın 95 Yıllık Mutluluk Formülü Milyon Dolarlık Fiyata Satıldı!
Son Güncelleme: 
Yorum

Nobel ödüllü Albert Einstein’ın onlarca yıl önce yazdığı notlar, bugün açık artırmada satışa çıkartıldı. Ve hem hikayesi hem de yazarı ile büyük ilgi gören el yazması notlar, dudak uçuklatan fiyatlara satıldı.

Sonuçta; hayatı filmlere ve kitaplara konu olan Einstein, milyon dolarlık açık artırmayla yeniden gündeme geldi. Keza böylece öldükten sonra bile para kazanan ünlüler listesinde ilk sıralarda yer almasının nedenini de bir kez daha kanıtlamış oldu.

E=mc² formülü ile tanınan Albert Einstein’ın bundan 95 yıl önce yazdığı notlar Winner’s Müzayede Evi tarafından Kudüs’te satışa çıkartıldı.

E=mc2 formülü ile tanınan Albert Einstein'ın mutluluk formülü

Einstein bu notları, 1922 yılında akademik bir gezi için gittiği Japonya’da, Tokyo’da bulunan Imperial Otel’de bir kuryeye vermek üzere yazmıştı. Çünkü kendisine bir mesaj getiren kurye, izafiyet teorisiyle adını duyuran bilim insanının verdiği bahşişi kabul etmemişti.

Ya da o an Einstein’in yanında bahşiş olarak verebileceği miktarda para yoktu. Neticede; Einstein kuryeyi eli boş göndermek istemediği için ona hayata ve mutluluğa dair iki tane not yazdı.

İşte bu notlar, kuryenin ismini açıklamayan bir akrabası tarafından Winner’s Müzayede Evi’nde satışa çıkartıldı.

Notlar Winner’s Müzayede Evi’nde satışa çıkartıldı.

Müzayede evinin CEO’su Gal Wiener yaptığı açıklamada, Einstein’ın o kuryeye “bu notlar sıradan bir bahşişten çok daha değerli olabilir” demiş olduğunu belirtti.

Einstein’ın mutluluk formülü niteliğindeki birinci notu, 1 milyon 560 bin dolara alıcı bulurken, diğeri de 240 bin dolar karşılığında satıldı.

Einstein’ın mutluluk formülü 1.5 milyon dolara satıldı

Ve açık artırma yalnızca 2000 dolardan başlamış olup, mutluluk formülünün tahmini satış fiyatı 5000 ila 8000 dolar arasındaydı. 1.5 milyon dolarlık değerli notta “Başarı peşinde koşmak ve bununla beraber gelen sürekli huzursuzluğa karşın, sakin ve alçak gönüllü bir yaşantı daha fazla mutluluk getirecektir.” anlamındaki Almanca cümle yazıyor.

Diğerinde ise “Eğer istek varsa, bir yolu vardır.” sözü yer alıyor. Neticede; 95 yıl önce birer kağıt parçasına yazılan bu cümleler uçuk rakamlara satın alındı. Alıcıların ismi ise açıklanmadı! Ayrıca açık artırmada Einstein’ın 1954 yılında yazdığı bir mektup 33.600 dolara, 1947’de yazdığı bir mektup da 9.600 dolara satıldı. Yani Einstein’ın yıllar önce parmaklarından dökülen kelimeleri neredeyse 2 milyon doları buldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu