Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ECB Yetkilisi CBDC’lerin Yasal İhale Olacağını Söyledi

CBDC’lerin yargı bölgelerinde yasal ihale olmasıyla ilgili ilginç bir yorum gelirken, yorumcunun duruma karşıtlığı dikkat çekti.
ECB Yetkilisi CBDC’lerin Yasal İhale Olacağını Söyledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa Merkez Bankası’ndan (ECB) Fabio Panetta, merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC) ihraç edildiği yargı bölgelerinde yasal ihale haline gelebileceğini söyledi. ECB’nin yönetim kurulu üyesi Panetta, bir panelde bunun muhtemel olduğunu söyledi . Ancak, bu statünün verilmemesi gerektiğini savundu.

CBDC’lerin yasal ihale olması, onlara özel şirketler tarafından sağlanan diğer ödeme seçeneklerine göre bir avantaj sağlayacak ve kamu tarafından daha geniş bir kullanım elde edilmesine yardımcı olacak.

ECB yetkilisi, merkez bankası tarafından ihraç edilen ek bir enstrüman için yasal ihale statüsüne sahip olmamanın garip olduğunu söyledi.

Bankanın dijital avroya geçişle ilgili politika değerlendirmelerini özetleyen bir belge, yasal ihale statüsü olasılığını ana soruşturma alanlarından biri olarak gösteriyor.

Belgede ayrıca Avrupa perakende ödeme pazarı ile etkileşimi, tasarım seçimlerini, kullanım durumlarını ve bu sorunları nasıl çözebileceğine yer veriliyor.

ECB, yılın başından beri bir CBDC’yi tartışıyor. Banka Temmuz ayında 24 ay sürecek bir araştırma aşamasına başladığını açıklamıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu