Yatırım yapmaya başla!

Dünyanın En Pahalı Mektubu

Dünyanın En Pahalı Mektubu

Belki şimdilerin genç kuşağı hatırlamaz ama çok değil bundan bir kaç yıl önce, cep telefonlarının hayatımızı işgal etmediği yıllarda, mektup en popüler iletişim araçlarından biriydi. Sanırım o yıllarda ki herkesin mektupla ilgili anlatacak bir anısı da vardır. Sevgili… diye başlayan satırlardan sonra en derin duyguları anlatan cümleler, çoğu kişideki şairane kişiliği kolaylıkla ön plana çıkarırdı. Şimdi ise o mektuplar ya tozlanmış çatı aralarında ya da müzelerin arşiv raflarında yer alıyor.

Özellikle tarihin önemli kişileri tarafından kaleme alınmış herhangi bir mektup günümüzde sanatsal bir eser niteliği taşır. Masum duygularla yazılmış bir mektubun yıllar sonra bu kadar önemli olması şaşırtıcı değil mi? Hele bazıları var ki içerisinde taşıdığı bilgilerle bir döneme damga vuran belge niteliğindedir. Bunlardan birisi de DNA teorisini ilk ortaya atan Francis Crick’e aittir. Sizler için bu yazımızda tarihin tozlu sayfalarına ışık tutan bu mektubu inceledik.

İşte karşınızda şimdiye kadar satılan dünyanın en pahalı mektubu:

Francis Crick DNA Molekülü

5.3 Milyon Dolar

Francis Crick DNA MolekülüMasum bir mektubun yıllar sonra milyonlarca dolar etmesi gerçekten düşünülmeyecek bir durum. Ancak bu mektup bilim ve tıp için ilk niteliğindeyse işler biraz değişebilir. Tıpkı en pahalı kitap gibi, en pahalı mektup da bu özelliği taşır. Tarihte önemli bir bilim adamı tarafından yazılmıştır ikisi de. Bu mektup kısacası DNA teorisini ilk ortaya atan Francis Crick’e ait. Francis bu buluşunu ölümsüzleştirmek için oğlu Michael’e bir mektup yazıyor. Mektupta oğluna DNA’yı ayrıntılarıyla anlatıyor.

Francis Crick ve James Watson 1953 yılında DNA molekülünün yapısını keşfederek genetik dünyasında bir devrimin habercisi oldular. Buluşu açıklamadan önce Francis Crick, 12 yaşındaki oğlu Michael’e, Nobel ödüllü keşfini anlatan bir mektup yazdı. Bu mektup daha sonra New York’taki bir Christie müzayedesi’nde 6 milyon dolara satıldı. Bu ücret şimdiye kadar bir mektuba sunulan en pahalı tutardır. Toplam 5.3 milyon dolarlık teklif, alıcının primini de içerir. 2 milyon dolarlık nihai teklif 3 kez ön ihale tahmini oldu. Ancak mektup tahminlerden daha fazla fiyata satıldı. Francis Crick DNA Molekülü sonunda telefonla bir anonim istekli tarafından satın alındı.

İhale gelirlerinin yarısının Michael’e gideceği ve geri kalanının Francis Crick’in, 2004 yılında, yani 88 yaşında ölümüne kadar çalıştığı Kaliforniya Sağlık Biyolojik Araştırmalar Enstitüsü’ne gideceği duyuruldu.

Francis Crick ve James Watson“Sevgili Michael, Jim Watson ve ben muhtemelen en önemli keşiflerden birini yaptık.” Yedi sayfalık mektup bu satırlar ile başlıyor. El yazısı mektup DNA molekülünün çalışma yapısı ve kabaca diyagramını tanımlayarak devam ediyor. Crick ve üst düzey bilim adamı olan Amerikalı ortağı James Watson ile birlikte yaptıkları çalışma 1962 yılında Nobel Ödülü’nü kazandı.

Crick’in 23 ayar altın Nobel Ödülü sırasında aldığı madalyası ile birlikte Nobel diploması, bozulmuş Nobel çeki ve onun laboratuar önlüğü gibi diğer öğeleri de hala sağlıklı durumdadır. Bu ürünler Heritage Auctions tarafından satışa sunulacak ve gelirlerin yüzde 20’si Londra’daki Francis Crick Enstitüsü’ne gidecek.

Christies açık artırmasında eşi tarafından getirilen diğer öğeler 17.500 dolara satıldı. Francis Crick’in bir defteri ise 21.250 dolara satıldı. James Watson da bu açık artırmadaydı. Bir bilgisayar programcısı olarak uzun bir kariyere sahip Crick Junior madalyayı ve mektubu dünyada genç bilim adamlarına ilham için kamu sergisine koyacağını açıkladı. İhale sonrasında herkes ona “Altı Milyon Dolarlık Adam” diye sesleniyordu.

Sevgili… diye başlayan bir yazının devamından DNA teorisinin çıkacağını kim tahmin edebilir. Her mektup kendi içinde bir hikaye barındırır. Tabi bazılarına bilim de eklenince değeri paha biçilemez oluyor. Sizin kaleme aldığınız ve unutamadığınız mektuplar var mı?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum