Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Açık Artırmayla Satılan Dünyanın En Pahalı Köpeği: “Tibet Mastifi”

Yeryüzündeki her canlı özeldir ve aslında onlara bir değer biçilemez. Ancak Çinli bir iş insanı açık artırmada Tibet Mastifi'ne rekor bir bedel ödeyerek sahip oldu.
Açık Artırmayla Satılan Dünyanın En Pahalı Köpeği: “Tibet Mastifi”
Son Güncelleme: 
Yorum

Dost canlısı halleriyle sanırım köpekleri sevmeyenimiz yoktur. 400’den fazla ırka sahip olan bu canlı türünün sahiplenen kişinin ihtiyacına göre eğitilebilmesi, onların neden bu kadar çok sevildiğini de özetliyor. Bu durumun altında yatan sır ise köpeklerin yaradılış özelliklerinden kaynaklanıyor. Çünkü bu sevimli yaratıklar, koruma içgüdüsünün en fazla olduğu canlı türüdür. Tabi ki her köpek türünün kendine has karakteristik bir yapısı var. Hatta duyduğum bir teoriye göre kişilerin sevdiği köpek türünden, onların kişilik analizi bile yapılabiliyormuş. Saldırgan yapısı fazla olandan oyuncu özellikleriyle öne çıkana, bekçi kimliğiyle bilinenden eğitime yatkın olana kadar çok farklı karakterde köpek türü mevcut.

Hak verirsiniz ki hepimiz gibi yaşayan, nefes alan, hatta duygulara sahip olan bir canlıya değer biçmek biraz anlamsız olur; ama dünya üzerinde her şeyin olduğu gibi onların da bir değeri var. Dünyanın en pahalı köpeklerinin en büyük özelliğiyse nadir bulunuyor olması. Tıpkı Tibet Mastifi gibi… Ülkemizde genellikle Çin Aslanı olarak bilinen bu sevimli canlı, dünyanın en özel türlerinden birisidir. Köpeklerin ve aslanların atası olarak bilinen Tibet Mastifi, iri ve güçlü yapısıyla yeryüzünde en çok aranan köpek ırlarındandır. Ama onu bulabilmek o kadar da kolay değil. Hal böyle olunca da neden dünyanın en pahalı ırkı olduğu da açıklık kazanıyor. Geçtiğimiz günlerde Çinli bir iş adamının 1.5 milyon dolar ödeyerek aldığı köpek de yine bir Çin Aslanı’ydı. Dilerseniz bu sevimli yaratığa ve dünyanın öbür ucundan gelen haberin detaylarına daha yakından göz atalım.

İşte karşınızda dünyanın en pahalı köpeği:

Çinli Bir İş Adamının 1.5 Milyon Dolara Aldığı Tibet Mastifi

Çinli Bir İş Adamının 1.5 Milyon Dolara Aldığı Tibet MastifiKöpek severlerin, sahip olabilme hayalini kurduğu cinsin ne olduğunu tahmin edebilir misiniz? Eğer bu konulara karşı özel bir ilginiz varsa; aklınızdan Azawakh, Akita ve Samoyed gibi dünyanın en pahalı köpek cinslerinin geçtiğine eminim. Sonuçta tüylü bir dost edinirken bile bunu birinci sınıf biçimde yapmak istiyoruz, değil mi? Tıpkı Çinli milyarderin yapmış olduğu gibi. Yoksa bu haberi daha önce duymamış mıydınız? Evet, Çin’de yaşayan bir iş adamı tam 1.5 milyon dolar karşılığında “Hong Dong” ya da “Big Splash” olarak adlandırılan bir Tibet mastifi satın almıştır. Hong Dong da böylece dünyanın en pahalı köpeği unvanına sahip olmuştur.

Çinli Bir İş Adamının 1.5 Milyon Dolara Aldığı Tibet MastifiBu köpek ırkı, pahalı olma özelliklerinin yanı sıra dünyanın en büyük köpeklerinden biri olarak da biliniyor. Ülkemizde “Çin Aslanı” olarak bilinen köpeklerin ağırlığı 70 kiloya, boyu ise 1 metreye kadar ulaşabiliyor. Buna ek olarak, ortalama 15 yaşına kadar yaşayabilen Tibet mastifi, iyi bakım gördüğü takdirde yaklaşık 5 sene fazla yaşayabiliyor. Kökeni binlerce yıl öncesine dayanan köpek cinsi, sinirli ve hırçın görünmesine karşın, eğitildiğinde epey sadık bir yol arkadaşı olabiliyor. Zaten Tibet mastifleri, eski zamanlarda da insanları leopar ve kurt gibi hayvanların saldırılarına karşı korumak için kullanılırmış. İlaveten bu hayvanların kökeninin Çin olduğuna inanıldığı için, Çinli zenginlerin pahalı köpek cinslerine karşı özel ilgi göstermelerini de daha iyi anlıyoruz. Zaten dünyanın en pahalı köpeğini satın alan kişi, sizin de öğrenmiş olduğunuz gibi Çinli bir iş adamı.

Daha 2.5 aylıkken yaklaşık 15 kilo olan iri ve güçlü köpekler, bazıları tarafından çoban köpeği olarak da tanımlanmaktadır. Aslan benzeri yeleleri, asabi duruşları ve ihtişamlı görünümleriyle sanki başka bir dünyaya aitmiş gibi görünen Tibet mastiflerinin, gerçekten etkileyici olduklarını kabul etmeliyiz.

Dünyanın en pahalı köpek cinslerinden biri olan Tibet mastifinin 1.5 milyon dolar edecek kadar etkileyici olup olmadığına karar vermek tamamen size kalan bir şey. Ya da şöyle sorayım; eğer bir milyarder olsaydınız, bu iri köpek için 1.5 milyon dolarınızı gözünüzü kırpmadan feda edebilir miydiniz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu