Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dünyanın En Pahalı Doğum Maliyeti

ABD'de bebek doğumu ortalama 9.775-15.041 dolar arasında seyrediyor. Böylelikle dünyanın en pahalı doğum maliyetinin olduğu ülke konumunda.
Dünyanın En Pahalı Doğum Maliyeti
Son Güncelleme: 
Yorum

Tahminlerinizi gerçekten merak ediyorum, sizce bu ülke neresi? Çoğunuz ismini duyduğunda şaşıracak, çoğunuz içinse hiç yadırganmayacak. Bu ülke dünyanın süper gücü konumundaki Amerika Birleşik Devletleri! Çoğu insanın hayallerini süsleyen rüya ülke, yaşanan ekonomik krizden bu tarafa acı gerçeklerle yüzleşmek zorunda kaldı. Krize Orta Doğu’da izlediği siyasette eklenince. ülke ciddi mali sıkıntılar yaşadı. Fakat sizlere bugün ülke borçlarından ziyade farklı bir konudan bahsedeceğiz.

Geçen yıl New York Times Gazetesi’nde yayımlanan bir rapor bazı ilginç bulgular ortaya koydu. Amerika Birleşik Devletleri’nde bebek doğumu ortalama 9.775-15.041 dolar arasında bir ücrete gerçekleşiyor. Evet, yanlış duymadınız neredeyse 30.000 TL’nin üstü! Bu rakamlar sezaryen ile gerçekleşen doğumlarda geçerlidir. Bu gerçek Fransa ve İngiltere gibi ülkelerde gerçekleşen doğumların fiyatları ile karşılaştırılarak ortaya çıkmaktadır. Fransa’da doğum fiyatları yaklaşık 3.541 dolarken, İngiltere’de 2.641 dolarla biraz daha ucuz.

Hamile KontrolleriAmerika Birleşik Devletleri’nin annelere özel dünya standartlarında tesisleri barındırdığından yüksek maliyetli olduğu düşünülebilir. Ancak gerçekler bu varsayıma aykırı duruyor. Amerika Birleşik Devletleri gelişen dünyanın en yüksek bebek ölüm oranlarından birine sahip. Ekonomist John Hopkins bu acı gerçeği kamuoyuyla paylaştı. Amerika Birleşik Devletleri’nde aileler yeni doğacak bebeğin gelişini beklerken, hastanede kaldıkları sırada her bireyin hizmetini ödemek zorundadır. Bu durumda da her birey için özel hizmet, esas itibarıyla hastane faturasını arttırır. Buna karşın diğer ülkelerde anne adayları faturaları düşürücü birçok indirimle karşılaşır. Ayrıca diğer ülkelerde doğum ücretleri normal seviyede seyrederken, ABD’de 1996 yılından beri üç kat artışla karşılaşılmıştır. Diğer gelişmiş ülkelerin çoğunda hastaneler sabit bir ücretler istemektedir.

ABD Hastanelerindeki DüzenlemelerAnne olmayı bekleyen bireylerin, aynı zamanda tarama ve testler için hastanelere gitmesi de gerekir. Doğum gerçekleştikten sonra hastanede kalış maliyetine, tarama testlerinin ücretleri de ekleniyor. Artan şikayetler üzerine sağlık bakanlığı duruma el attı. Önümüzdeki zamanlarda daha adil bir anlaşmayla karşılaşılması olası. Hatta bazı hastaneler, sabit ücretli hizmet sunmaya başladı. Bu durumda anneler hastanenin hizmetlerinden “her şey dahil” sistemiyle yararlanıyor. Olağan dışı bir test yaptırmanız gerektiğinde, ekstra ücret ödemeniz gerekmiyor. Yaşanan bu önemli gelişme Amerika dışında doğum yapan anne sayısını azaltacağa benziyor. Komşu ülkelere gerçekleştirilen hasta turizmi, son zamanlarda azalma gösterdi bile.

Ülkemizde ise sezaryen ile dünyaya gelen bir bebek için ödenmesi gereken tutar, 1.000 TL civarındadır. Fırsatlar ülkesi olarak tabir ettiğimiz ABD’ye göre oldukça düşük bir rakam. Tabi ki bizde tartışılan konu bir bebeğin dünyaya kaç lira borçlu olarak geldiği oldu yıllarca. ABD için de aynı mıdır? Bilinmez, yorum sizin…

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu