Yatırım yapmaya başla!

Dünyanın En Pahalı Çizimi “Head of Apostle”

Dünyanın En Pahalı Çizimi “Head of Apostle”

Sıkıldığımızda hepimizin kağıda bir şeyler karaladığı olmuştur sanırım. Öyle bir amaç için değil. Aklımız başka düşüncelerle doluyken, yaptığımız karalamalardan bahsediyorum. Bu şekilde yaptığınız bir çizimin, yıllar sonra servet değerinde olacağını söyleseler ne düşünürdünüz? Şaka gibi olsa da aslında bu bir gerçek. Tabi ki burada ince bir ayrıntı var, bu çizimi yapan usta bir sanatçı.

Rönasans ve o dönemde yaşanan ayrıntıları derslerimizden ya da söyleşilerden duymuşuzdur. Ortaçağ’ın Avrupaya getirdiği körelmiş duyguların, eskiyle yani; Eski Yunan, Roma sanatıyla bağ kurarak birçok alandaki yeniliklerini kapsar bu dönem. Özellikle düşüncedeki gelişmeler sanatta kendini gösterir. Tabi ki tarihin her alanında olduğu gibi o döneme de damga vuran usta sanatçılar, düşünürler vardır. Şimdilerde bizler onların eserlerindeki ayrıntıları çözmek için uğraşıyor ya da müzelerdeki, sanat galerilerindeki eserlerini görebilmek için çabalıyoruz. Bu yazımızda öyle bir sanatçının yaptığı çizimi ele aldık dilerseniz hep birlikte göz atalım.

İşte karşınızda dünyanın en pahalı çizimi:

Head of Apostle

Head of ApostleLeonardo da Vinci, Michelangelo ve Raphael isimlerini duymayanımız yoktur sanırım. Onlar Rönesans’a damga vuran isimler. Geçtiğimiz günlerde onların bir eseri yeni bir rekorun sahibi oldu. Rönesans’ın usta çalışmalarından biri, açık artırmada yeni bir rekor kırdı.

Sotheby yakın zamanlarda “Eski Usta&İngiliz Resim Sergisi” ismiyle bir satış düzenledi. Raphael’in çizimlerinde biri olan ve “Başkalaşım” isimli çalışma 16. yüzyıl Head of Apostle’de bu sergideydi. Ön satış tahminlerini aşan sanat eseri 47.9 milyon dolara satıldı. Raphael 37 yaşında, 1520 yılında öldü. Ama o yüzyıllar sonra bile değerli olduğunu bu çalışmayla gösterdi.

Çizim Chatsworth Koleksiyonundan Alındı

Çizim Chatsworth Koleksiyonundan AlındıÇizim 38-27 cm arası siyah tebeşirlerle yapılmıştır. Bu sanat eserini son derece değerli kılan ve dünyanın en büyük koleksiyoncuları tarafından yoğun teklif getirisini sağlayan özellik ise tamamen orijinal olmasıdır. Bu çizim ayrıca, 12. Duke Devonshire’in anlamlı koleksiyon Chatsworth’e aitti. Chatsworth’e bakım için bir fon oluşturulmalıydı ve bazı değerli sanat eserleri satıldı. Bu çizim ustanın kariyerinde geldiği noktayı gösterir. Head of Apostle gibi Raphael tarafından yapılan sadece bir ya da iki çalışma vardır.

Sotheby Müzayedesi’nde Toplam Hasılat

Sotheby Tarafından Yapılan Müzayede’de Toplam HasılatRaphael tarafından siyah tebeşir yapılmış bir başka çizim olan Head of a Muse diğeriyle aynı ustalıkta sayılır. 2009 yılında Londra Christie’de ihalesi yapıldı ve 44 milyon dolara satıldı. Sotheby ve İngiliz Resim Sergisi toplamda 89.3 milyon dolar toplanmıştır. Bu rakam alıcının primi hariç satış öncesi tahminleri aşan büyük bir başarı oldu. Rekor düzeydeki teklifin sahibi büyük olasılıkla Sotheby ekibinin bir üyesi olan Rus müşteriydi. Ancak 1465 tarihli drama olan “Mystere de la Vengeance” şanssızdı ve bir alıcı bulamadı.

Sanat eseri nitelindeki çalışmaları sanırım hepimiz severiz. Özellikle merak ettiğimiz tarihi süreci bize onlardan daha iyi ne anlatabilir ki? Hiç sanat galerisine katılma şansınız oldu mu bilmiyorum. Fakat öyle bir şans yakalarsanız kesinlikle kaçırmayın derim.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Alışveriş kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum