Yatırım yapmaya başla!

Dünyanın En Küçük Altın Kilidi

Dünyanın En Küçük Altın Kilidi

Lütfen ekran boyutlarınızla oynamayınız. Zira, görmüş olduğunuz daha doğrusu görmek için kendinizi zorladığınız bu nesne, gerçekten minicik. Hindistanlı bir tasarımcı olan Mr. Ganesh Subramaniyam’ın yapmış olduğu muazzam eser, dünya rekorunu elinde bulunduruyor. Bir kilit ne kadar muazzam olabilir ki? Diye bir soru takılmış olabilir aklınıza. Haklı olabilirsiniz, fakat kilidin boyutuna rağmen bütün fonksiyonları orijinalinden farksız ve eksiksiz çalışıyor.

Dünyanın en küçük kilidi unvanını elinde bulunduran bu eserin, bizimle de bir ilgisi var. Dünyanın en büyük kilidi de İstanbullu bir bakır ustasına ait. Yarım tonluk kilit de görenleri hayrete düşürüyor. Size göre hangisinin ustalığı daha zor bilemiyorum; ama her iki çalışmanın da büyük emek gerektirdiği aşikar. Subramaniyam’ın yapmış olduğu minik kilidin bir başka özelliğiyse altından tasarlanması. Dikiş iğnelerinizi kilitleyebilecek kadar küçük olan bu kilidin çevre ölçülerini tahmin edebiliyor musunuz? Dilerseniz, bu sorunun cevabını sizler için hazırladığımız yazımızdan öğrenelim.

İşte karşınızda müthiş bir ustalık eseri:

Dünyanın En Küçük Altın Kilidi

Dünyanın En Küçük Altın KilidiÖncelikle bu altın kilidin, Thiruvananthapuram Kerala’da yaşayan Hindistanlı Mr. Ganesh Subramaniyam tarafından tasarlandığını hatırlatalım. Dünya Rekorları Derneği tarafından da resmi olarak tescillenen bu minicik kilidin çevre ölçüsü, sadece 1 cm olarak belirtilmiştir. Daha da şaşırtıcı olan şey ise bu kilidin yükseklik ölçüsü! Neredeyse bir iğne ucu kadar olan bu altın kilidin yüksekliği 3 milimetre! Ağırlığı ise sadece 41 mg olan dünya rekortmeni kilit, gerçekten ama gerçekten çok küçük! Üstelik bu kilit, normal kilitlerle aynı fonksiyonlara sahip. Yani, Mr. Ganesh Subramaniyam’ın bu tasarımı, Eylül- Aralık 2011 tarihleri arasında yaptığını düşünürsek, gerçekten büyük bir başarıya da imza attığını görebiliriz.

Tüm bu özelliklerine ek olarak altın kilidin üzerinde 3 sıra halinde konumlanmış, 0’dan 9’a kadar olan kod numaraları bile bulunuyor. İsterseniz biraz da bu minicik altın kilit için insanların yapmış olduğu yorumlardan bahsedelim; Örneğin bir gözlemci; “Evet, yıllardır çalınmasından korktuğum dikiş iğnelerim için sonunda bir çözüm buldum,” diyerek kilidin küçüklüğünü tiye almıştır. Aslına bakarsanız, bir bakıma haklı olan bu insanlar, bir diğer yandan da minicik kilidi acımasızca yargılıyor. Çünkü 1 cm çevre ölçüsü bulunan bir kilit tasarlamanın ne kadar zor olabileceği konusunu görmezden geliyorlar. Sadece iğne deliği kadar ince nesnelere takılabilecek bu dünya rekortmeninin üzerinde çalışmaktan bahsetmiyorum bile!

Bu boyutta gerçeğine uygun bir obje yapmak gerçekten zor bir iş. Neticede, bize göre bir tasarım harikası olan bu kilit hakkında ne düşündüğünüzü merak ediyorum. İster olumlu ister olumsuz olsun, düşüncelerinizi çekinmeden paylaşırsanız sevinirim.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum