Yatırım yapmaya başla!

Dünya Sağlık Örgütü İyileşen Hastaların Testlerinin Neden Pozitif Çıktığını Açıkladı

Dünya Sağlık Örgütü, COVID-19 sonrası iyileşen hastaların testlerinin pozitif çıkmasına dair açıklamada bulundu.
Dünya Sağlık Örgütü İyileşen Hastaların Testlerinin Neden Pozitif Çıktığını Açıkladı

Corona virüsünün tüm dünyaya yayılması ve pandemi halini almasının ardından tüm otoriteler, Dünya Sağlık Örgütü’nden gelen yeni açıklamaları takip etmeye başladı. Kurum yaptığı açıklamalar ile salgının son durumu ve bundan sonra yapılması gerekenlere dair uyarılarda bulunuyor.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve sonrasında tüm dünyaya yayılan virüse yakalanan sayısı her geçen gün artmaya devam diyor. Son verilere göre salgın nedeniyle enfekte olan insan sayısı 3 milyon 750 bin kişiyi geçmiş durumda. Salgından dolayı hayatını kaybeden insan sayısı 263 bini geçti.

Tabi bu salgına yakalanan çok sayıda insanın ise iyileştiği biliniyor. Rakamlar bugüne kadar 1 milyon 246 bin insanın iyileştiğini gösteriyor. Salgına yakalandıktan sonra iyileşen pek çok kişinin testinin pozitif çıkmaya devam ettiği belirtiliyor. Dünya Sağlık Örgütü’nden bu konuyla ilgili bilgilendirici açıklama geldi.

İyileşen Hastalarda Pozitif Tanı Olabiliyor

İyileşen Hastalarda Pozitif Tanı Olabiliyor

Geçtiğimiz günlerde Güney Kore’de iyileşen hastalara yapılan COVID-19 testinde yeniden pozitif çıkma durumu olmuştu. Bu durum kişilerin yeniden virüse yakalandığı yorumlarının yapılmasına neden oldu.

Ancak Dünya Sağlık Örgütü’nden gelen açıklamalar durumun sanılandan farklı olduğunu gösteriyor. Kurum iyileşen hastaların testinin yeniden pozitif çıkmasının virüse yakalandıkları anlamına gelmediğini açıkladı.

Bu durumun sebebi iyileşen hastaların akciğerlerinde bulunan ölü hücreler olduğu belirtiliyor. Benzer bir açıklama geçtiğimiz günlerde Güney Koreli kurumlardan da gelmişti. Yetkililer yaptıkları araştırmalarda kişilerin akciğerlerinde ölü parçalar olduğunu söylemişti.

DSÖ’den Test Açıklaması

DSÖ’den Test Açıklaması

Dünya Sağlık Örgütü’nden bu konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Bazı hastaların klinik olarak iyileştikten sonra testlerinin yeniden pozitif çıktığının farkındayız. Şu an bildiklerimize göre -ki bu bilgiler çok yeni verilere dayanıyor- bu hastalar iyileşme aşamasında akciğerlerinde ölen parçalardan geriye kalanları dışarı atıyor gibi görünüyor” ifadelerine yer verildi.

DSÖ’de bir yetkili toplanan örneklerin tam olarak aydınlatıcı olmadığını söyleyerek, “Canlı virüsün ne kadar süre hayatta kaldığını daha iyi anlamak için iyileşmiş hastalardan sistematik olarak örnek toplanmasına ihtiyacımız var” diye konuştu. Araştırmalar hastaların vücutlarında bir hafta içerisinde antikor hücreleri oluştuğunu gösteriyor. Bağışıklığı güçlü olan kişiler bu antikorlar sayesinde virüse karşı galip geliyor.

Kurumdan geçtiğimiz günlerde de benzer bir açıklama gelmişti. DSÖ bünyesinde epidemiyolog Mania Van Kerhove, “Akciğer iyileştikçe, akciğerin ölü hücreler olan kısımları ortaya çıkar. Bunlar, aslında testte pozitif çıkan akciğer parçalarıdır. Bu bulaşıcı oldukları anlamına gelmiyor. Aslında iyileşme sürecinde oldukları anlamına geliyor.” diyerek bu durumun aslında hastalık anlamına gelmediğini söylemişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum