Dolar (%-0.89) 13.4092
Euro (%-0.58) 15.229
Sterlin (%-0.60) 18.2873
Ons (%1.44) 1839.91
Gram (%0.51) 793.50
Çeyrek (%0.51) 1297.37
THYAO (%1.93) 27,40
ASELS (%1.84) 23,22
PETKM (%5.03) 9,18
EUR/USD (%0.31) 1.1352
USD/JPY (%-0.32) 114.25
EUR/GBP (%0.00) 0.8327
Petrol (%1.51) 86.11
Gümüş (%2.46) 24.07
Bitcoin (%0.15) 41785.32
Ethereum (%-1.25) 3093.30
Bist100 (%3.14) 2,042.08

DSÖ, COVID-19 Aşısına Rağmen Salgının Bir Süre Daha Devam Edeceğini Açıkladı

Dünya Sağlık Örgütü yöneticilerinden Dr. Takeshi Kasai aşıya rağmen salgının hemen bitmesini beklemediklerini söyledi.
DSÖ, COVID-19 Aşısına Rağmen Salgının Bir Süre Daha Devam Edeceğini Açıkladı
18 Aralık 2020 | 15:05
Yorum

Bu yılın ilk aylarından itibaren tüm dünya koronavirüs pandemisinin etkisini hissetmeye başladı. Çin’in Wuhan kentinde görülen bu virüs kısa sürede pandemi halini aldı ve dünyanın dört bir yanına yayıldı. Bugün itibarıyla dünya genelinde salgına yakalanan kişi sayısı 75 milyonu geçmiş durumda. Bulaşıcı hastalık nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 1.6 milyonu geride bıraktı.

Her gün salgına yakalanan ve hayatını kaybeden insan sayısı artmaya devam ediyor. Son günlerde havaların soğuması ile beraber salgın yeniden yükseliş eğilimine girdi. Pek çok ülke aldıkları kapanma kararları ile salgının tırmanışını engellemeyi amaçlıyor. Ancak salgının tam anlamıyla sona ermesi için etkin aşıların uygulamaya konması ve kitlesel bağışıklığın sağlanması gerekiyor.

Son günlerde aşı haberleri birbiri ardında gelmeye başladı. ABD ve İngiltere gibi bazı ülkelerde aşılar acil onay çıkarılarak uygulamaya konmaya başladı. Dünya Sağlık Örgütü’nden ise aşı sonrası dönem için çarpıcı açıklamalar geldi. Batı Pasifik Direktörü Dr. Takeshi Kasai, aşıya rağmen salgının hemen bitmesini beklemediklerini söyledi.

DSÖ’den Endişelendiren Açıklama

DSÖ’den Endişelendiren Açıklama

DSÖ Batı Pasifik Direktörü Dr. Takeshi Kasai, pek çok ülkede aşıya erişim sıkıntısı yaşanacağını belirterek salgının hemen bitmesini beklemediklerini söyledi. Uzman isme göre Batı Pasifik ülkelerinde aşının 2021 yılının ortasından önce başlaması çok düşük ihtimal. Önümüzdeki yılın sonuna doğru risk grubundaki insanlara aşı uygulanabileceğini söyleyen Takeshi, diğer gruptaki insanların aşılanmasının daha uzun süreceğinin altını çizdi.

Takeshi salgının geleceğine dair açıklamasında, “Tünel çok uzun olsa da ucunda ışık görünüyor. Ancak aşı, salgını yakın gelecekte bitirebilecek gümüş bir kurşun değil. Aşıları bulmak başka bir şey, bu aşıları dünyadaki herkese ulaştırabilmek bambaşka bir şey. Aşı uygulanmasına ilk etapta sadece kısıtlı sayıda insan dahil olabilecek, bu yüzden de öncelik risk grubunda olanlara verilmelidir.” ifadelerini kullandı.

Salgının seyrinden dolayı her ne kadar yorulmuş olsak da sadece kendimizi değil etrafımızdaki insanları koruyacak tedbirleri almaya devam etmemiz gerektiğini söyleyen Takeshi, “Elimizi yıkamalı, maske takmalı, sosyal mesafeye uymalı ve yüksek bulaşma riski olan yerlerden kaçınmalıyız.” diye konuştu.

DSÖ, COVID-19’u Çin’de Araştıracak

DSÖ, COVID-19’u Çin’de Araştıracak

Dünya Sağlık Örgütü bir yandan da koronavirüsü araştırmak ve daha fazla bilgi sahibi olmak adına Çin’e ekip göndereceğini açıkladı. Pandemiye yol açan virüsün kökenini araştıracak uzmanlar, insan ve hayvan örnekleri üzerindeki kanıtları inceleyecek. Ocak ayının ilk haftasında uzmanların Çin’e gitmesi planlanıyor.

Ekibin Danimarkalı üyesi Thea Fischer 6 haftalık bir görev için yola çıkacaklarını belirterek, “Şartnameye göre birinci aşamanın şimdiye kadar tamamlanmış olması gerekiyordu ve bazı sonuçlar almalıyız. Çin’e geldiğimizde aldığımız şey bu olursa harika olur. O zaman biz zaten ikinci aşamadayız” diye konuştu.

DSÖ Sözcüsü Tarık Jasareviç ise en kısa sürede Çin’e gitmek için lojistik düzenlemeler üzerinde çalıştıklarını belirtti. Çin yönetimi geçtiğimiz günlerde virüsün Wuhan’da ortaya çıkmadan önce yurt dışında tespit edildiğini açıklamıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar