Yatırım yapmaya başla!

DSÖ, COVID-19 Aşısının 2021’in Ortalarından Önce Çıkmasını Beklemiyor

Dünya Sağlık Örgütü etkili bir COVID-19 aşısının gelecek yılın ortalarından önce gelmesinin beklenmediğini açıkladı.
DSÖ, COVID-19 Aşısının 2021’in Ortalarından Önce Çıkmasını Beklemiyor

Bu yılın ilk aylarından itibaren tüm dünya Corona virüsü ile tanışmaya başladı. Çin’in Wuhan kentinde görülen virüs kısa sürede ülkeye yayıldı. Daha sonrasında ise dünyanın pek çok ülkesinde virüs etkisini göstermeye başladı. Türkiye de dahil olmak üzere pek çok ülke Corona virüsünü kontrol altına almak adına aşı çalışmaları yürütüyor. Uzmanlar salgının kontrol altına alınması için etkili bir aşı geliştirilmesinin şart olduğunu her fırsatta dile getiriyor.

Son rakamlara göre dünya genelinde virüse yakalanan insan sayısı 26.3 milyonu geçmiş durumda. Virüsten dolayı hayatını kaybeden insan sayısı ise 870 bin seviyesinde. Virüsün kontrol altına alınması adına sokağa çıkma yasağı, uzaktan çalışma sisteminin yaygınlaşması gibi gelişmeler yaşandı. Ancak ülkelerin normalleşme sürecine geçmesi ile beraber vakalar yeniden artmaya başladı.

Salgını kontrol altına almak adına aşı çalışmaları tüm hızıyla sürüyor ve tüm dünya etkili bir aşının geliştirilmesini bekliyor. Aşı tarihine dair çok fazla spekülasyon bugüne kadar yapılmıştı. Dünya Sağlık Örgütü etkili bir aşının çıkış tarihine dair açıklamalarda bulundu.

DSÖ’den Aşı Açıklaması

DSÖ’den Aşı Açıklaması

Dünya Sağlık Örgütü Sözcüsü Margaret Harris, BM Cenevre Ofisi’nde COVID-19 aşı çalışmalarına dair önemli açıklamalarda bulundu. Aşı girişimlerinde önemli yol katetmiş 6 ila 9 çalışma olduğunu belirten Harris, bunların Faz III klinik deneme sürecine geçtiğini söyledi. Faz III klinik deneylerinin uzun sürmesi gerektiğini belirten Harris, bu aşamada aşının ne kadar güvenli ve koruyucu olduğunu görme fırsatı bulacaklarını ifade etti.

Çalışmaların her aşamasında güvenlik prosedürlerinin uygulanması gerektiğini belirten DSÖ sözcüsü, aşının çıkış tarihine dair tahminlerde de bulundu. Harris tüm aşı üreticilerinin zamana karşı yarıştığını söyledi ve “Gerçekçi zaman dilimi açısından, gelecek yılın ortasına kadar (Covid-19 için) yaygın bir aşılama görmeyi beklemiyoruz” diye konuştu.

Corona virüsü ile mücadele tüm hızıyla devam ediyor. Dünyada pek çok ülkede ise havaların soğuması ile beraber ikinci dalga korkusu yaşanıyor. Uzmanlar sonbahar aylarında COVID-19 vakalarında belirgin bir artış yaşanacağını ve ikinci dalganın etkisini göstereceğini tahmin ediyor. Bilim insanları virüsten korunmak adına maske, mesafe ve hijyen kurallarının önemine dikkat çekiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum