Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Amerikan Borsaları Tepetaklak! Dow Jones’ta Kayıplar Yüzde 6’yı Buldu!

İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük borsaları barındıran Wall Street tepetaklak oldu. Kayıplar yüzde 6’yı buldu ve korku endeksi yükseldi. İşte detaylar;
Amerikan Borsaları Tepetaklak! Dow Jones’ta Kayıplar Yüzde 6’yı Buldu!
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerikan borsaları, akşam saatlerinde sert düşüşler yaşamaya başladı. TSİ 23:35 sularında Dow Jones endeksi % 3’ten fazla kayıpla 25 binin altına indi. Beraberinde S&P 500 ve Nasdaq endeksleri de aşağı çeken Dow Jones, 2008 yılından beri görülen en sert düşüşü gerçekleştirdi. Diğer endeksler ise 2018 yılının başından beri aldıkları kazançları geri verdiler.

Piyasalardaki tedirginliği gösteren korku endeksi (VIX) %77’den fazla yükseldi ve 30’un üzerine çıktı.

Korku Endeksi 30'un Üzerine Çıktı

ABD borsalarında ve endekslerinde, tarihi düşüşler yaşanmaya başladı. Dow Jones endeksinde yüzde 6’yı bulan düşüşlerin, “tetikletici satış” denen programatik satışlar nedeniyle olduğu düşünülüyor. Yani henüz net bir düşüş nedeni belirlenmiş değil.

Dow Jones endeksi 1150 puanlık düşüş kaydetti ve son 7 yılın en sert düşüşünü yaşadı.

Dow Jones Yüzde &'dan Fazla Düştü

Ayrıca Dow Jones endeksi, tarihinde ilk defa 4 haneli düşüş yaşamış oldu. Yüzde 5’ten fazla olan düşüşler, Türkiye’de gece yarısından önce endişelerin artmasına neden oldu.

S&P 500 endeksi ise yüzde 4,1 oranında geriledi ve 2011 yılının Ağustos ayından beri en sert düşüşünü gösterdi.

S&P 500 Sert Düştü

Tahvil faizi de panik satışlar ve güvenli liman özelliği nedeniyle yüzde 2,71 oranında geriledi. Türkiye piyasaları kapalı olduğu için dolar/TL kurunda herhangi bir dalgalanma gözlenmedi ve günü 3,7790’dan kapadı. Sabah açılışı hangi seviyeden yapacağı merak ediliyor.

Uzmanlar Lehman Brothers çöküşünün ardından görülen düşüşün hatırlanmasından dolayı endişeliler.

Lehman Brothers Sonrası En Büyük Düşüş

Lehman Brothers’ın çöktüğü 29 Eylül 2008 tarihinde Dow Jones endeksi, 777,68 puanlık düşüş kaydetmişti. Bugün ise 1150 puandan daha fazla bir düşüş gerçekleşti. Endekste iki günlük kayıplar ise 1700 puanı bulmuş durumda. Düşüşler, 2018 yılının başında görülen 25 bin ve 26 bin puanlık kilometre taşlarından sonra gelerek endişe yarattı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu