Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Eylül’de %20 Yükselen Dolar Bazlı MSCI Türkiye Ekim’in İlk Haftası %6 Değer Kaybetti

Eylül ayında elde edilen kazanımların bir parçası Ekim'in ilk haftasında geri verildi. Yurt içi şirket gelişmelerinde TAVHL yolcu sayısındaki artışı açıkladı. Bankacılık hisselerinde alıcılı bir grafik oluşuyor. İşte ayrıntılar;
Eylül’de %20 Yükselen Dolar Bazlı MSCI Türkiye Ekim’in İlk Haftası %6 Değer Kaybetti
Yorum

Çin’in teknoloji firmalarından bilgi çalmak adına ilgili şirketlerin bilgisayarlarına casus çipler yerleştirdiği iddiaları ile ABD Çin arasında yaşanan ticaret savaşları yeni bir boyut kazanıyor. Tatil dönüşü Şanghay borsalarında hafta başı %3.0’lık bir kayıpla başladı. 

Petrol fiyatlarındaki yükseliş ve genişleyici maliye politikaları 10 yıllık ABD tahvillerinde 5 yıl önce kaydedilen zirvelerin aşılmasına neden oldu. Tahviller %3.23 seviyelerinde izleniyor. Faiz oranlarında izlenebilecek %3.5’li seviyelerin küresel piyasalardaki risk iştahında kalıcı bir bozulmaya yol açabileceği yorumlanıyor.

Eylül Ayında Kaydedilen Toparlanma Kısa Sürdü

Olumlu Politikalarla Esen Ilımlı Hava Çabuk GeçtiTürkiye piyasalarında yakın tarihte kaydettiğimiz toparlanma süreci kısa sürdü. Beklentiler üzerinde gelen enflasyon verisi toparlanma sürecini tersine çevirdi. TCMB’nin faiz artışı ve YEP ile yaratılan pozitif hava ile Eylül ayında dolar bazlı %20 yükselen MSCI Türkiye Ekim ayının geçtiğimiz haftasında %6 değer kaybı kaydetti.

Yakından takip ettiğimiz haber akışından yola çıkacak olursak, güçlü dolar ve faizlerdeki artış, yükselen petrol fiyatları, küresel bazlı risk iştahındaki bozulma sürecinin devam etmesi Türkiye ekonomisinde zorlu bir sürecin habercisi olabilecekken daha yüksek enflasyon ve olumsuz etkilenecek piyasalar reaksiyon olarak karşımıza çıkabilir.

Yurt ici şirket gelişmelerinde incelediğimiz TAV Holding, Eylül ayında toplam yolcu sayısında %40’lık bir atış kaydetti. Eylül ayında gruba yeni katılan Antalya Havalimanının’da verileriyle dış hat yolcu sayısı yıllık bazda %59 artışla 11.06 milyona ve iç hat yolcu sayısı %10 artışla 5.09 milyona yükseldi. Toplam  yolcu sayısındaki artış yıllık bazda %40’la 16.15 milyon olarak kaydedildi. 30 TL bandında hareket eden TAVHL’nin piyasa analistlerince hedef fiyatı olarak öngörülen rakam 50 TL idi.

BIST Gelebilecek Alıcılı Bir Dalga İle 93-95 Dirençlerini Test Edebilir

Olası Bir Alış Trafiğinde Direnler Tekrar Test EdilebilirBIST 100 endeksine baktığımızda Ekim ayının ikinci haftasında %0.07 kayıpla 94.817,270 puan civarında hareket ediyor. Denge noktası olarak izleyebileceğimiz 94.355 puan altı salınımlarda 93.690’lık bir direnci ve üstü gelişmelerde ise 95.545 puan direncini izleyebiliriz. 

Vadeli endeks kontratı Ekim sözleşmesinde incelediğimiz 117.5820 seviyesi takip edilebilecek bir destek olarak karşımıza çıkıyor. Direnç seviyesinde 119.9800 seviyesinin izlenebileceği yorumlanırken bir üstünde 120.9900 seviyesi takip edilebilir. Kontrat ilk günü %0.23 kayıpla seyrediyor.

Son zamanlarda yakından dikkatle izlediğimiz bankacılık hisselerinde GARAN %1.48 getiri ile 6,850 TL’den, HALKB %3,50 getiri ile 6,50 TL’den işlem görüyor. THYAO %0.46 kayıpla 17,49 TL civarından takip edilirken, ASELS %0.30 getiri ile 27,100 TL den işlemlerinde devam etmekte. GARAN için takip edilmesi gereken önemli noktanın 6,70 TL olduğu belirtilirken altı salınımında 6,59 TL ve 6,43 TL seviyelerinde grafikler oluşturabileceği düşünülüyor. THYAO 17,40 TL üstünde direnç olarak 17,80 TL ve 18,10 TL seviyelerinin karşımıza çıkabileceği yorumlanırken, 17,40 üstü kalıcı hareketlerin olumsuz olmayacağı belirtiliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu