Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’nin En Sevilmeyen Adamı İlan Edilen Shkreli 7 Yıl Hapis Cezasına Çarptırıldı!

Patentine sahip olduğu AIDS ilacının fiyatını 13.5 dolardan 750 dolara çıkaran Martin Shkreli, 7 yıl hapis cezasına çarptırıldı. İşte detaylar;
ABD’nin En Sevilmeyen Adamı İlan Edilen Shkreli 7 Yıl Hapis Cezasına Çarptırıldı!
Yorum

19 yaşından beri New York Borsası’nda işlem yapan ve dünyanın en büyük dolandırıcıları arasında gösterilen Martin Shkreli 7 yıl hapis cezasına çarptırıldı. ABD’nin en sevilmeyen adamı ilan edilen kötü şöhretli Shkreli’nin aldığı ceza dünya basınında büyük yankı uyandırdı.

Zira dolandırıcı, AIDS hastaları için hayati önem taşıyan Daraprim isimli ilacın fiyatını 13.50 dolardan 750 dolara çıkarmasıyla ve benzeri suçlamalarla tüm dünyanın tanıdığı bir isim haline gelmişti. Bu absürt zammı Turing Pharmaceuticals isimli ilaç şirketinin CEO’su iken yapan Shkreli, sonrasında da saygısız ve umursamaz tavırlarıyla ünlenmişti.

Karıştığı dolandırıcılık skandalı ile tüm dünyanın tanıdığı bir isim haline gelen Shkreli, hem Wall Street’in hem de ABD’nin en nefret edilen adamı ilan edilmişti.

Turing Pharmaceuticals CEO'su Ünlü DolandırıcıBorsayla çocuk yaşlarda tanışan Shkreli, 1983’te Arnavut kökenli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiş ve 2012 yılında Forbes’un 30 yaşın altındaki 30 milyarder listesine girmeyi başarmıştı. Ayrıca 2009’da yatırım fonu MSMB’yi başlatmış, 2011’de de Retrophin’i kurarak 2014’e kadar şirketin CEO’luk görevini yapmıştı.

2015 yılında ise dolandırıcılık skandalına karışacak olan Turing Pharmaceuticals, ile KaloBios Pharmaceutical şirketlerini kurdu.

Martin Shkreli 7 Yıl Hapis Cezası Ardından genellikle AIDS hastalarının kullandığı Daraprim isimli ilaca getirdiği % 5000 oranındaki zam ile gündeme geldi ve nihai karar dün verildi. 7 yıl hapis cezasına çarptırılan dolandırıcının ayrıca mülküne el koyularak 7.36 milyon doların karşılanacağı belirtildi. Bu noktada akıllara Shkreli’nin sahip olduğu Wu-Tang Clan albümü geldi.

Nitekim kendisinin Once Upon a Time in Shaolin isimli albümün tek kopyasını sahip olduğu biliniyor.

Martin Shkreli 13.5 Dolarlık İlacı 750 Dolara Çıkarmıştı3 yıl önce yapılan açık artırmada albümü satın alan Wall Street ünlüsünün albümü ne kadara satın aldığı söylenmese de eserin bugünkü değerinin 2 milyon dolar civarında olacağı tahmin ediliyor.

Ve eski bir federal savcı olan Charles A. Intriago’yo göre albümün devlet tarafından haczedilmesi durumunda hükümet tarafından yeni bir açık artırma yapılacak. Neticede; geçen yıl verdiği demeçlerde “federallerin canı cehenneme” diyen ve bir gün bile hapiste yatmayacağını iddia eden Shkreli, şu anda 7 yıllık hapis cezasının ilk gününü dolduruyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu