Yatırım yapmaya başla!

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Vize Serbestliğiyle İlgili 6 Kriter Kaldı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği - Türkiye ortaklık konseyi toplantısının çok verimli geçtiğini, ortak endişenin terör olduğunu ve vize muafiyetinde 6 kriterin kaldığını belirtti.
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Vize Serbestliğiyle İlgili 6 Kriter Kaldı

Brüksel’de düzenlenen Avrupa Birliği (AB) – Türkiye ortaklık konseyi toplantısının ardından basın açıklaması yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, toplantının çok verimli geçtiğini söyledi. 4 yıl aradan sonra ilk kez yapılan toplantıda Çavuşoğlu’nun yanında AB Yüksek Temsilcisi Mogherini, AB Genişlemeden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn da yer aldı. AB’ye girme konusunda müzakere sürecinin değerlendirildiğini belirten Çavuşoğlu, vize muafiyet için 6 kriterin kaldığını dile getirdi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) üyesi bir ülke olduğunu ve hukukun işlediğini belirtti.

AB yetkilileri ile yapılan görüşmede tüm konularda hem fikir olunmasa da çok verimli bir toplantı olduğunu aktaran Çavuşoğlu, vize serbestisiyle ilgili 6 kriter kaldığını ve bu konudaki çalışmaların hızla sürdüğünü ifade etti. Türkiye olarak düşüncelerin samimi bir şekilde paylaşılma fırsatı bulduklarını aktaran Çavuşoğlu, bölgesel konularda da görüşlerin örtüştüğünü sözlerine ekledi. Türkiye’nin mevcut durumunu ve katılım sürecine dair kararlılığının gözden geçirildiğini, OHAL’in kaldırılmasının ardından gündemin yeniden reform konularına çevrildiğini anlattı.

Türkiye’nin normalleşmesi için özellikle yargı ve temel haklar gibi konulara ağırlık verildiğini bildirdi.

Hükümetin ülkenin normalleşmesi adına gerekli tüm adımları attığını dile getiren Çavuşoğlu, Türkiye’nin AB’den gelen yapıcı eleştirileri ciddiye aldığını fakat çifte standart ve ikiyüzlülük gibi durumları kabul edemeyeceğini belirtti. Yargı konusunun bağımsız olduğunu, hukuk yolunun herkes için açık olduğunu ve tüm yargı süreçlerinin AİHM’e götürülebildiğini vurguladı.

Tutukluluk süresi ve yargılama süresi gibi konuların tüm Avrupa’nın gündeminde olduğunu, Türkiye’nin yeniden reformcu kimliğine dönmesinin, AB tarafından görülmesi ve desteklenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Türkiye’nin güvenliğinin Avrupa’nın güvenliğinden ayrı tutulamayacağını dile getirdi.

Toplantıda ekonomik kriterlerle ilgili neler yaılabileceği gibi konuların da ele alındığını dile getiren Çavuşoğlu, güvenlik konusuna değinerek AB’nin terörle mücadelede Türkiye’ye destek vermesi gerektiğini kaydetti. Türkiye’nin göz yönetimi konusunda üzerine düşen her şeyi yerine getirdiğini, ancak bazı AB ülkelerinin göçmen almak istemediklerini aktardı. Gümrük Birliği’nin güncellenmesinin her iki tarafın yararına olacağını fakat Türkiye ile AB bu konuda ilerlese de bazı ülkelerin engel olduğunu sözlerine ekledi.

Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye ile imzalanan anlaşmalara herkesin sadık kalması gerektiğini söyledi.

IFA fonlarının kesilmesi meselesinin Türkiye ekonomisine zarar vermeyeceğini ancak AB’nin samimiyetinin sorgulanmasına yol açtığını belirtti. Avrupa Parlamentosu’nun aldığı bu kararın sağduyu ile verilmediğini ve kabul edilemez olduğunu dile getiren Çavuşoğlu; “Biz buradan ahde vefa ilkesi çerçevesinde hareket edilmesi gerektiğinin altını çiziyoruz. Türkiye ile imzalanan anlaşmalara herkesin sadık kalması gerektiğini belirtiyoruz. Bu anlamda bugünkü toplantı oldukça verimli oldu.” şeklinde konuştu.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini de toplantının çok verimli geçtiğini, Türkiye ile ortak endişenin terör meselesi olduğunu ve Türkiye ile olan ilişkilerin önemini teyit ettiklerini bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum