Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Discord Nitro Games Adı Altında Sunduğu Oyun Servisini Kapatıyor

Oyuncuların başlıca iletişim uygulamalarından Discord, daha önce sunmuş olduğu oyun mağazasını kapatacağını duyurdu.
Discord Nitro Games Adı Altında Sunduğu Oyun Servisini Kapatıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünya genelinde milyonlarca oyuncunun birbirleri ile iletişim kurduğu uygulamaların başında Discord geliyor. Kullanıcıların görüntülü ve sesli olarak iletişim kurabildiği sohbet platformu, daha önce kullanıma sunduğu başka hizmetler ile gündeme gelmişti. Bu hizmetlerden birisi ise Nitro adı altında sunulan bir abonelik sistemi ile ücretsiz oyunların yer aldığı bir platform olmakta.

Ancak Discord iletişim uygulaması olarak kullanıcılardan gördüğü yoğun ilgiyi sunmuş olduğu oyun platformundan göremedi. Discord’un Nitro adını verdiği çevrimiçi servise aylık 10 dolar ile abone olunuyor ve pek çok ücretsiz oyunu oynama imkanı bulunuyordu. Ancak bu alanda Xbox Game Pass, Origin ve Uplay Plus gibi rakiplerin karşısında Discord’un oyun mağazası ilgi görmedi ve şirket bu bölümü kapatacağını duyurdu.

Discord Ücretsiz Oyun Bölümünü Kapatıyor

Discord Ücretsiz Oyun Bölümünü Kapatıyor

Bilindiği üzere çevrimiçi oyun servisler arasında Steam en büyük pazar payına sahip konumda. Son dönemde Steam’in karşısına Epic Games Store, Uplay gibi rakipler çıksa da popüler platformun yanına yaklaşmak hiç kolay değil. Kıyasıya bir rekabetin yaşandığı bu arenada Discord’un ücretsiz oyunları sunduğu mağazanın ilgi görmesi çok daha düşük ihtimaldi.

Discord almış olduğu kapatma kararıyla ilgili yaptığı açıklamasında “Bu oyunları oynamayı sevenler olduğu hâlde gerçek şu ki Nitro abonelerinin çoğunluğu bu oyunları oynamıyor. Bu yüzden dikkatlice düşündükten sonra oyun abonelik sistemimizi devam ettirmeme kararı aldık” ifadelerine yer verdi.

Tabi platformun kapatılması kararı sonrası mevcut abonelerin mağdur olmaması için de Discord çaba gösterecek. Şirket mevcut aboneliklerini sonlandıracak kullanıcılarına ücret iadesi yapmaya hazırlanıyor. Nitro Games mağazası 15 Ekim tarihinden itibaren tamamen kaldırılmış olacak.

Oyun Kütüphanesi İlgi Çekmiyordu

Oyun Kütüphanesi İlgi Çekmiyordu

Discord Nitro aboneliği adı altında sunulan ücretsiz oyun mağazasının fişini çekiyor. Ancak platformda ekstra özelliklerden yararlanmak isteyen kullanıcılar için Nitro adı altında abonelik sistemi devam edecek. Şirketten bu konuyla ilgili yapılan açıklamada Nitro’nun somunları ve cıvataları üç yıldan beri değişmiş olsa da ruh aynı kalıyor” ifadelerine yer verildi.

Discord’un oyun mağazasının fazla ilgi görmemesinin başlıca sebebi olarak beğeni toplayacak oyunlara yer verilmiyor olması gösteriliyor. Özellikle Steam, Epic Games Store gibi pek çok platformda hem ücretli hem de ücretsiz pek çok oyun bulunuyor ve kullanıcıların ilgisi buraya yöneliyor. Discord’da beğenilecek oyun sayısının çok az olması bu platformun fişinin çekilmesine neden oldu. Bu noktada oyun geliştiricileri ile gerekli anlaşmaların yapılmadığı görülüyor.

Ücretsiz oyun mağazası kapatılmış olmasına rağmen Discord’un sesli iletişim alanında halen rakipsiz olduğunu belirtmek lazım. Şirketin bu alana yönelik yapacağı yatırımlar ile kullanıcılarına yeni özellikler sunmaya devam edeceği biliniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu