Yatırım yapmaya başla!

Deutsche Bank Sonlanan Birleşme Görüşmelerinin Ardından %67 Kar Artışı Açıkladı

Almanya’nın önde gelen bankası, yılın ilk üç ayında 201 milyon euro (223 milyon dolar) net gelir elde ettiğini açıkladı. Çöken birleşme görüşmelerinin ardından gelen sonuçlar dikkat çekti.
Deutsche Bank Sonlanan Birleşme Görüşmelerinin Ardından %67 Kar Artışı Açıkladı

Almanya’nın amiral gemisi olarak gösterilen borç vereni, yılın ilk üç ayında beklentilerin üzerindeki kazançlarıyla dikkat çekti. Deutsche Bank ile Commerzbank birleşme görüşmelerinin başarısızlıkla sonlanmasının ardından 24 saatten az süre içinde açıklanan bilançoya göre Alman banka, 2019’un ilk üç ayında beklentilerin üzerinde net kar bildirdi.

İlk çeyrekte 201 milyon euro (223 milyon dolar) net gelir elde eden Deutsche Bank, böylece bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 67’likbir artış kaydetti. Ayrıca rakam, Reuters analistlerinin ortalama 29 milyon euro seviyesindeki tahminlerinin fazlasıyla üzerine çıktı. Çeyrek için gelirler yüzde 9 azalırken banka 2019’un 21.8 milyar euroluk düzeltilmiş maliyet hedefine ulaşma yolunda ilerlediğini söyledi.

Deutsche Bank CEO’su Christian Sewing açıklamasında, ilk çeyrek sonuçlarının bankanın franchise gücünü gösterdiğini dile getirdi.

Deutsche Bank CEO’su Christian Sewing İlk Çeyrek Sonuçları Banka Gücünü Gösteriyor “Planlarımızı çok zorlu bir pazar ortamında gerçekleştirme konusundaki ilerlememizi sürdürdük. Kredilerde ve mevduatlardaki büyüme, yönetim altındaki varlıklarda iyileşme ve kurumsal finansta pazar payı iyileştirmeleri olmak üzere kilit işletme sürücüleri konusunda ilerleme kaydettik” diyen Christian Sewing, açıklamalarıyla dikkat çekti.

Kendisi bir gün önce de birleşme görüşmelerinin çökmesiyle ilgili; “potansiyel bir birleşmenin daha yüksek ve daha sürdürülebilir getiri sağlayacağına ikna olmamız gerekiyordu” demişti.

Deutsche Bank Commerzbank Birleşme Görüşmeleri Ardından İlk Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı Sonuçta bilanço, Deutsche Bank ile Commerzbank’ın anlaşmanın her iki banka için de çok riskli olacağını söyleyerek görüşmeleri sonlandırmalarından hemen sonra geldi. Kaldı ki Deutsche Bank, dün söz konusu birleşme görüşmeleri sonlanması açıklamasında ilk çeyrek kazançlarının bir kısmını yayınlamıştı. Diğer taraftan, kurum son yıllarda pek iyi haberlerle gündeme gelmezken ve karlılık sorunu yaşarken 2019’un ilk çeyreğinde gelen sonuçlar yatırımcıyı sevindirdi.

Bununla birlikte Deutche Bank bir önceki çeyrekte de 2014’ten bu yana ilk kez kar ettiğini duyurmuştu. Haber Deutsche Bank’ın doğru yolda ilerlediğini göstermiş, Sewing 2019’da yalnızca maliyetleri kurtarmayı değil aynı zamanda büyümeye odaklı yatırımlar yapmayı hedeflediklerin söylemişti. Ayriyeten kısa süre sonra da Deutsche Bank üst yönetimine 4 yıl içinde ilk kez ikramiye vermiş, gelişmeler piyasalara olumlu yansımıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum