Yatırım yapmaya başla!

Deutsche Bank-Commerzbank Birleşme Görüşmeleri Başarısızlıkla Sona Erdi!

Uzun süredir söylentileri devam etmesine rağmen geçtiğimiz ay doğrulanan Deutsche Bank-Commerzbank birleşme görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlandığı bildirildi. İşte detaylar;
Deutsche Bank-Commerzbank Birleşme Görüşmeleri Başarısızlıkla Sona Erdi!

Aylardır söylentileri devam etmesine rağmen geçtiğimiz ay iki banka tarafından da doğrulanan Deutsche Bank-Commerzbank birleşme görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlandığı bildirildi. Bankalar, birleşmenin neden yararlarına olmayacağının gerekçelerini; ekstra sermaye ihtiyacı, yeniden yapılanma maliyetleri ve uygulama riskleri olarak gösterdi.

Deutsche Bank CEO’su Christian Sewing, Perşembe sabahı yaptığı açıklamada; “Almanya’da yerel konsolidasyon için bu seçeneğin değerlendirilmesi mantıklıydı. Ancak biz her zaman açıktık. Potansiyel bir birleşmenin daha yüksek ve daha sürdürülebilir getiri sağlayacağına ikna olmamız gerekiyordu.” dedi. Deutsche Bank hisseleri açıklamanın ardından yüzde 2’nin üzerinde yükselirken Commerzbank’ın hisseleri yüzde 3 civarında düştü.

Deutsche Bank yönetimi açıklamasında ayrıca uzun vadeli karlılığı ve hissedar getirilerini artırmak için tüm alternatifleri incelemeye devam edeceklerini aktardı.

Deutsche Bank Uzun Vadeli Karlılığı Artırmak için Farklı Alternatif Deneyecek

Finansal firma DGWA’nın CEO’su bunun, Commerzbank için iyi Deutsche Bank için kötü olacağını söyleyerek şöyle dedi: “Commerzbank, geçtiğimiz haftalarda, her yerde halka açık olduğu için iyi yapılandırılmış bir banka olduğunu ve Deutsche Bank için küçük bir ortaktan daha iyi olduğunu gösterdi.” Sonuçta Alman Maliye Bakanı Olaf Scholz’un görev süresi boyunca yükselen birleşme spekülasyonları, aylardır devam ediyordu. Ancak Deutsche Bank-Commerzbank birleşmesi için tek yolun devasa işten çıkarmalar olduğu yönündeki eleştiriler, iki bankanın konsolidasyonu için desteğin önünü kapatıyordu.

İsmi açıklanmayan kaynaklar da geçtiğimiz haftalarda, Deutsche Bank içinde birleşme için yaygın bir destek olmadığını söylemişlerdi.

Deutsche Bank Commerzbank Görüşmeleri Sonlandı Söz konusu kaynak; “Genel kanı, birleşmenin iyi bir fikir olmadığı yönünde çünkü müşterilere gelindiğinde Commerzbank’ın sokakta Deutsche Bank ile aynı derecede güvenilirliği bulunmuyor ve bu gelecek işlemlerini etkileyebilir” ifadeleriyle görüş bildirmişti. Diğer taraftan her iki banka da 2008 küresel mali kriz ve 2011 yılındaki Euro Bölgesi borç krizinden bu yana kar elde etmek için mücadele etmişlerdi.

Ayrıca Deutsche Bank geçtiğimiz birkaç yıl içinde ABD Adalet Bakanlığı’yla anlaşmalar, yönetim değişiklikleri, zayıf kazançlar, sürekli yeniden yapılandırma ve dik hisse fiyatlarıyla gündeme gelmişti. Daha yakın zamanlarda ise Danske Bank’ın para aklama skandalındaki rolü ve borç verenin Başkan Donald Trump’la bağları nedeniyle manşetleri süslemişti. Bu ayın başlarında Guardian Alman bankasının 20 milyar dolarlık Rus kara para aklama skandalı nedeniyle yasal işlem yapılabileceğini söylemişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum