Yatırım yapmaya başla!

Deutsche Bank Commerbank’la Birleşecek İddiası Hisseleri Düşürdü

Deutsche Bank’ın hisseleri Perşembe günü, Alman bankanın 2019 yılı ortalarına kadar rakibi Commerzbank’la birleşeceği yönündeki raporun ardından yüzde 3’ün üzerinde düşüş gösterdi.
Deutsche Bank Commerbank’la Birleşecek İddiası Hisseleri Düşürdü

Bloomberg’in isimsiz kaynaklardan edindiği bilgilere dayanan haberinde, anlaşmaya Alman hükümeti tarafından aracılık edileceği ve bunun yeniden yapılandırma çabalarının hedeflerin gerisinde kalması halinde gerçekleştirileceği iddia edildi. Deutsche Bank sözcüsü, temas kurulduğunda rapor hakkında yorum yapmaktan kaçınırken Alman hükümeti de potansiyel birleşme hakkında resmi bir açıklama yapmadı.

Geçen hafta Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda konuşan Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier da Deutsche Bank’ı kurtarma yolunda siyasi destek vermeye istekli olduğunu açıklamıştı. Buna göre Maliye Bakanı, Deutsche Bank’ın geçmişte bazı olumsuzluklara maruz kaldığını ancak temelde sağlam ve iyileşebilir olduğunu bu nedenle sorunun stratejinin detayları nelerdir olduğunu dile getirmişti. Ayrıca Peter Altmaier, CEO ve yönetim kurulu üyeleriyle tartıştıklarını vurgulayarak; “Deutsche Bank’a güveniyorum ve siyasi desteğimi Deutsche Bank’a ödünç vereceğim” demişti.

Deutsche Bank ve Commebank arasında potansiyel bir birleşme olasılığı sorulduğunda ise Alman Maliye Bakanı bir yorumda bulunmamıştı.

Deutsche Bank Commerbank’la Birleşecek İddiası Yine de verdiği yanıtta, Alman hükümetinin sağlam bir banka görmek istediğini vurgulamayı ihmal etmemişti ve şu açıklamayı yapmıştı: “Bir birleşme, öncelikle bankalar ve ilgili şirketler tarafından dikkate alınması gereken bir şeydir. Biz bir piyasa ekonomisiyiz ve bankalar ve şirketler tarafından alınan kararlara saygı duyuyoruz.” İlgili haberde, Deutsche Bank’ın dördüncü çeyrek sonuçlarını Cuma günü bildireceği de hatırlatıldı.

2018 yılının üçüncü çeyreğinde banka, 229 milyon euro net kar açıklamış, rakam Reuters analistlerinin 149 milyon euro tahminlerinin üzerine çıkmıştı.

Deutsche Bank 2018 Üçüncü Çeyrek Ne var ki rakam, Deutsche Bank’ın bir yıl önce bildirdiği rakamın yüzde 65 aşağısındaydı. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde banka, ABD Adalet Bakanlığı ile yapılan anlaşmalardan, yönetim değişikliklerine, zayıf kazançlara, sürekli yeniden yapılanmalara, birleşme spekülasyonlarına ve sert hisse senedi düşüşlerine varana kadar yanlış nedenlerden dolayı manşetlere yerleşmişti. Bununla birlikte, bankanın yaklaşık 3 yıllığına CEO koltuğunda oturan John Cryan’ın yerine geçtikten sonra Christian Sewing, şirketi toparlamak için kayda değer çalışmalarda bulunuyordu.

Geçtiğimiz günlerde Alman haftalık yayını Die Zeit’e konuşan Sewing, Deutsche Bank’ı kendi standartlarına uygun bir yer haline getirmek istediğini belirtti.

Sewing Deutsche Bank Kendi Standartlarına Uygun Bir Yer Haline Getirmek İstiyor “İşimi doğru yapmak istiyorum, doğru değerlere sahip olmak ve bu bankadaki tutkuyu daha önce olduğu gibi yaşamak istiyorum, Deutsche Bank’la yeniden gurur duymaya ihtiyacımız var” demişti. Ancak Sewing, yöneticilik koltuğuna oturduğundan bu yana çeşitli zorluklarla karşı karşıya kalmıştı.

Geçen hafta Bloomberg’in kaynaklardan edindiği bilgilere dayandırdığı bir haberde, FED’in Alman bankanın Danske Bank’taki para aklama skandalındaki rolünü araştırdığı yazılmıştı. Deutsche Bank herhangi bir soruşturmanın olmadığını açıklamak için hızlı davranmış fakat dünyanın dört bir yanındaki düzenleyicilerden ve otoritelerden birtakım bilgi talepleri aldığını doğrulamıştı.

Bu arada Perşembe günü Deutsche Bank, bankanın Donald Trump’la olan bağları üzerine ABD Temsilciler Meclisi komisyonundan bir soruşturma aldığını duyurdu. Öte yandan, Deutsche Bank’ın hisselerinin yıl başından bu yana yüzde 13 arttığı ancak hisse senetlerinin 12 aylık dönemde yaklaşık yüzde 50 azaldığı aktarıldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum